reklama

Kloubní preparáty jako prevence jsou na nic, říká lékař

Opotřebení kloubů dnes vůbec nemusí být otázkou věku. Trpí jím mnoho mladých pacientů kvůli životnímu stylu a přetížení při sportu. Ptejte se přední české kapacity z oboru revmatologie, jak můžete své problémy řešit.

Foto: Isifa/Thinkstock

Opotřebení kloubů dnes vůbec nemusí být otázkou věku. Trpí jím mnoho mladých pacientů kvůli životnímu stylu a přetížení při sportu. Ptali jste se přední české kapacity z oboru - ředitele Revmatologického ústavu, profesora MUDr. Karla Pavelky, DrSc. 

My, obyvatelé České republiky, máme ze 70 %  něco společného: trápí nás bolesti kloubů a zad. Onemocnění pohybového aparátu už proto dnes mnozí odborníci řadí mezi civilizační choroby. Paradoxně může být i následkem životního stylu, doporučovaného jako zdravý: námahou při cvičení, posilování a vůbec sportu.

Revma, artróza nebo artritida?

Otázek pro profesora Pavelku se sešlo obrovské množství, takže nestihl ve vyhrazeném čase odpovědět na všechny. Ptali se mladí sportovci i starší pacienti, kteří se s kloubními potížemi léčí už dlouho. Lidé si nejvíc stěžovali na problémy s velkými nosnými klouby, ale časté je třeba "zmrzlé" rameno, zkřivené prsty nebo třeba kloub na sanici.

Ředitel Revmatologického ústavu ve svých odpovědích několikrát zdůraznil, že bolest se dá ve většině případů odstranit - záleží jen na správné léčbě. Profesor Pavelka také upozornil, že pojídání různých kloubních preparátů jako prevence nemá žádný efekt.

Na další zajímavé dotazy a odpovědi na téma bolestí a nemocí pohybového aparátu se podívejte do našeho on-line rozhovoru.

Náš odborník

Profesor MUDr. Karel Pavelka, DrSc., ředitel Revmatologického ústavu Praha, je přednostou Kliniky revmatologie 1. LF UK a přednostou Subkatedry revmatologie IPVZ. Zároveň působí jako vědecký sekretář České revmatologické společnosti ČLS JEP.

Zabývá se diagnostikou a léčbou zánětlivých revmatických onemocnění i epidemiologií těchto onemocnění. Věnuje se rovněž problematice osteoartrózy, především z hlediska zobrazovacích metodik a léčby. Zabývá se také problematikou léčby dny a krystaly indukovaných onemocnění. Publikoval 500 publikací, řadu z nich v zahraničních časopisech, je autorem a spoluautorem asi 20 knížek.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Klouby léčí tukem už ve třech městech. I v Praze!

Vaše krásné úsměvy: Vyberte ten nejlepší a vyhrajte!

Očkování: zbytečnost, nebo životně důležitá nezbytnost?


Může být první českou rabínkou: Bude trvat, než se společnost z antisemitismu vyléčí | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama