reklama

Blíží se doba přejídání: Zkuste předvánoční detox na 4 dny

Blíží se svátky klidu, míru, ale také přejídání. Zkuste se na maraton cukroví a bramborového salátu připravit čtyřdenním předvánočním detoxem.

Foto: iStock

Čas přejídání se blíží. Kdo by odolal vanilkovým rohlíčkům, vánočce, kaprovi? Předvánoční detox vás pročistí a zhubnete dvě kila. Vydržte režim čtyři dny a máte vyhráno…

Úklid, nákupy dárků, večírky, vánoční trhy, výzdoba - nekonečný kolotoč, který by unavil i vrcholové sportovce. Jak získat energii na nekonečné rodinné návštěvy a několikachodová menu? Myslete na váš organismus už teď a dopřejte mu očistu.

Pitný režim: Přidejte!

V zimě bývá problém dodržovat pitný režim, protože přirozeně nemáme pocit žízně. Zkuste si kontrolovat, kolik do těla dostanete tekutin, ty totiž pomáhají vylučovat odpadní látky a pročistit ledviny. Ideálně bystě měli vypít 2,5 litru vody či bylinkových čajů.

O vlažné vodě s citronem jsme už psali, tak jen pro připomenutí… Při detoxu jde o skutečně skvělého pomocníka. Když si ráno dopřejete sklenici teplejší vody s citronovou šťávou, nastartujete metabolismus, správnou činnost střev a tělo přirozeně zahřejete. Nezapomínejte ji vypít nalačno.

Vynechejte z jídelníčku

Potraviny, které následně vyjmenujeme, bychom měli ze stravování vynechat dlouhodoběji, ale při detoxu na sebe buďte skutečně přísní. Z jídelníčku vyřaďte smažené pokrmy, uzeniny, červené maso, tučné, brambory, těstoviny, instantní potraviny, alkohol, kávu, bílou mouku, pečivo vůbec, cukr, umělá sladidla, mléčné výrobky (kromě zakysaných), černý čaj.

Zázračný nápoj? Funguje

Abyste spalování a očistu ještě více nastartovali, připravte si účinný detoxikační drink, který se pije po malých doušcích celé čtyři dny.

Budete potřebovat:

 • 300 ml grepové šťávy (čerstvé)
 • 2 lžíce sezamového oleje
 • 1 lžičku strouhaného zázvoru
 • šťávu z jednoho citronu
 • 200 ml vody
 • 2 stroužky česneku

Postup:

Dohladka rozmixujte všechny ingredience. Pijte každý večer 100 ml hodinu před tím, než si půjdete lehnout.

Jídelníček na čtyři dny

Než se pustíte do očisty, ujistěte se u svého ošetřujícího lékaře, zda nemáte zdravotní problémy, které by se s dietou neslučovaly - onemocnění zažívacího ústrojí, snížená funkce ledvin, jater, žlučníku či netrpíte-li potravinovou alergií. A pozor, některé léky (hlavně na tlak) se špatně snáší s citrusy.

1. DEN

Snídaně: Mrkev, jablko, hrst vlašských ořechů (případně mandlí).

Oběd: Treska se špenátem a strouhanou mrkví.

Večeře: Salát z červené řepy a dvě vařená vejce.

2. DEN

Snídaně: Šťáva z řepy a jablek, hrst ořechů.

Oběd: 150 g kuřecích prsou a míchaný salát (rukola, ledový salát, polníček, mrkev).

Večeře: Čočková polévka bez uzeniny a zahuštění (libovolné množství).

3. DEN

Snídaně: Nízkotučný tvaroh, nastrouhané jablko, skořice, hrst ořechů, hrst ovesných vloček.

Oběd: Vařená červená řepa a tuňák ve vlastní šťávě.

Večeře: Zapečené fazole se špenátem a 100 g kuřecího masa.

4. DEN

Snídaně: Mrkev, dvě jablka, hrst ořechů.

Oběd: Tři míchaná vajíčka s nastrouhanou kedlubnou a špenátem.

Večeře: 1,5 litru zeleninové šťávy (řepa, mrkev) - popíjejte po malých dávkách po dobu tří hodin.

Co ještě můžete na jídelníček zařadit:

 • grep
 • květák
 • zelí
 • dýni
 • zázvor
 • sezamová semínka
 • bylinky
 • veškerou kořenovou zeleninu
 • česnek

Startujeme tělo a relaxujeme

Nezapomínejte na přísun minerálů a vitaminů. Abyste zvládli předvánoční stres, dopřejte si více hořčíku. Na jídelníčku by tedy neměly chybět ryby či mandle. Máte-li větší fyzickou zátěž, nebojte se koupit i potravinové doplňky.

V neposlední řadě si najděte chvilku na odpočinek. Máte před koncem roku hodně práce? Ale když si neodpočinete teď, následující týden už čas nebude vůbec. Zajděte do sauny, na procházku, plavat nebo na jógu a zkuste dostatečně spát. Celý proces podpoří běžná masáž, nebo zvolte lymfatickou, která z těla odplaví škodliviny.

Tělo vám bude za předvánoční detox jistě vděčné. A kdo ví, třeba vás shozené kilogramy, více energie a celkově lepší pocit navnadí, že ve zdravém stravování budete pokračovat i přes Vánoce. Nebo si smaženého kapra a bramborový salát neodpustíte?

Zahrada Na Valech na Pražském hradě: Návštěvníci tu najdou pyramidu i etruské motivy | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama