reklama

Jak být v pohodě: Pomůže aromaterapie i čínská medicína

Máme za sebou období, kdy jsme si stres užili vrchovatě. Jak se dostat zpátky do pohody a uvolnit se? Pomůže vám voňavá aromaterapie dle principů čínské medicíny.

Foto: iStock

Čínská medicína, stejně jako indická ájurvéda, se často propojují  s aromaterapií. Hodně o tom ví jedna ze zakladatelů české společnosti na výrobu přírodní a bio kosmetiky Nobilis Tilia, aromaterapeutka Adéla Zrubecká. Zeptala jsem se jí, jak uchovat tělo i psychiku co nejvíce v pohodě v souladu s těmito východními naukami.

Vládne období kovu

"Stejně jako okolní příroda, i my shromažďujeme veškerou dostupnou energii na zimu a posilujeme imunitu. A éterické oleje jsou v tomto umění nepřekonatelné," říká Adéla Zrubecká. Právě na podporu imunity existuje mnoho esenciálních olejů, které můžete použít v běžném dni, ať už jako součást přírodní kosmetiky nebo jako vůni do aromalampy či difuzéru. Vyhlášená aromaterapeutka říká: "V práci i doma používejte do aromalampy či difuzéru antimikrobiální éterické oleje, jako jsou ravintsara, niaouli, eukalyptus nebo borovice, které vám pomohou zbavit ovzduší nežádoucích patogenů. Tyto oleje také posilují imunitu."

Posilujte své zdraví

Na naši imunitu útočí nejen stres, ale také zvýšené množství virů a bakterií.I v této fázi zkuste účinky esenciálních olejů. "Začaly vás bolet svaly, cítíte silnou únavu nebo už je někdo ve vašem okolí nemocný? Pak sáhněte po eukalyptu, šalvěji muškátové, tymiánu, yzopu, borovici, tea tree či niaouli. Rychlost použití a také zvýšené dávkování je na počátku virových i bakteriálních infekcí prioritou," říká aromaterapeutka.

Ukliďte si byt i mysl

Další rada aromaterapie ve spojení s čínskou medicínou podpoří vnitřní klid. "Energie zimy vás vybízí, abyste se zbavili všeho, co už nepotřebujete. A tak využijte studených, třeba i deštivých či zasněžených dnů a pěkně od podlahy si doma ukliďte. Nepotřebné věci z vašich skříní a šuplíků pošlete dál, zbavte se chaosu, ukliďte. Dejte věcem i vztahům nový řád, nastavte si nová pravidla. Komunikujte pozitivně, vymezujte se laskavě, pěstujte nadhled a sebeúctu. Pro potřebu své mysli můžete vyzkoušet i směsi éterických olejů od Nobilis Tilia - Komunikace a Harmonie," říká Adéla. Já dodávám, abyste se nazapomněli rozmazlit voňavou koupelí a pokud možno i relaxační masáží.

Praktické kosmetické tipy na závěr

Adéla Zrubecká se také podělila o několik praktických tipů na výrobu domácí přírodní kosmetiky, díky kterým bude vaše tělo fit a mysl veselá.

Posilující koupel na imunitu:
do polévkové lžíce hydrofilního koupelového oleje:
4 kapky borovice
2 kapky rozmarýnu
1 kapka niaouli
1 kapka mandarinky

Směs do aromalampy pro podzimní a zimní splín:
2 kapky rozmarýnu
3 kapky sladkého pomeranče nebo grepu
1 kapka ylang-ylangu

Masážní směs 1. pomoci při nachlazení:
do 20ml sezamového nebo jiného rostlinného oleje lisovaného za studena
5 kapek zázvoru
5 kapek jedle nebo borovice
4 kapky eukalyptu
2 kapky tymiánu
2 kapky citronu
Směsí masírovat hrudník, záda zejména v oblasti ledvin, chodidla.

Zahrada Na Valech na Pražském hradě: Návštěvníci tu najdou pyramidu i etruské motivy | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama