reklama

Aromaterapie dokáže prostřednictvím vůní uvolnit celé tělo, posiluje imunitu a pomáhá při řadě tradičních zdravotních potíží. Umí ulevit od stresu, ale také dodat energii nebo stimulovat smysly a prohloubit milostné prožitky. Není však vůně jako vůně...

Již v dobách faraónů...

Kořeny aromaterapie sahají až do dob starého Egypta. Zde byly vonné esence využívány při náboženských a obřadních rituálech, ale i k léčitelským účelům. Nezřídka byly vůně nedílnou součástí velkolepých oslav a svátků. Faraonům sloužily nejenom za života, ale také k balzamování či na posmrtné cestě. Důkazem jsou karafy s vonnými oleji, které byly nalezeny v egyptských pyramidách.

Aktuální i dnes

Ve 20. století došlo k renesanci aromaterapie. Její novodobou kolébkou se stala Francie. Vědecky byly dokázány antiseptické, dezinfekční a hojivé vlastnosti vonných rostlinných silic. Začalo se také zkoumat působení vůní na lidskou psychiku a jejich využití při psychických potížích, mj. k léčbě depresí a úzkostí.

Právě dnes, v době všudypřítomného stresu a neklidu, aromaterapie nabývá na významu. Vůně představují přirozenou cestu k uvolnění, psychické pohodě a harmonizaci celého organismu. Stačí si jenom přičichnout.

Praktická aromaterapie

Základem aromaterapie jsou přírodní esenciální oleje - vonné výtažky z různých částí rostlin. Mají komplexní působení na lidský organismus, posilují imunitní systém a také zklidňují podrážděnou mysl. Syntetické náhrady nikdy nedosahují účinků srovnatelných s přírodními.

Vyberete-li si ty pravé vůně, přinesou vám pohodu, pomůžou uspořádat myšlenky a dodají novou energii. Vůni si pak můžete dopřát přímo z lahvičky - jednoduše ji otevřít a inhalovat. K provonění prostor pak slouží oblíbené aromalampy, které vonné esence uvolňují prostřednictvím tepla z plamene svíčky. Využít lze také difuzéry, odpařovače, vonné kameny aj.

Ředěné esenciální oleje nacházejí uplatnění k relaxačním masážím, koupelím a v neposlední řadě také k teplým či studeným obkladům.

Vůně proti stresu

Nenechte se zlákat reklamními slogany. Vybírejte pouze z kvalitních, 100% esenciálních (éterických) olejů z rostlin. Na lahvičce hledejte také latinský název rostliny a zemi původu.

Každému vyhovuje něco jiného, zkuste přivonět k rozdílným esencím a najděte si tu, která vám bude příjemná. Vybírat můžete z mnoha rozličných vůní, ať již svěžích citrusových, bylinných, travnatých, květinových, hřejivých kořenitých či těžších zemitých.

Hledáte-li zklidnění a úlevu od shonu a přetížení, chcete-li se zbavit stresu, zkuste se inspirovat následujícími tipy na esenciální oleje:
- Bergamot - zajímavá dřevito-bylinná vůně s nádechem ovoce, pomáhá při podrážděnosti a napětí
- Geranium - exotická kořenitá vůně s květinovými tóny, vhodná při stresu a přepracovanosti, prospěšná pro ženský organismus
- Levandule - oblíbená bylinná vůně s konejšivými, zklidňujícími a hojivými vlastnostmi
- Mandarinka - veselá, sladce ovocná vůně citrusů, uvolňuje, osvěžuje, pomáhá při neklidu a úzkosti
- Zázvor - silně hřejivá kořenitá vůně, celkově posiluje, působí antidepresivně

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Související články

reklama
reklama
reklama