reklama

Antikoncepce jako zabiják žil: Na co si dát pozor

Hormonální pilulky si v poslední době vysloužily pověst zabijáka žil. Křečové žíly, trombózy, mrtvice - to vše patří k rizikům užívání antikoncepce. Jak vysoké však toto riziko je?

Foto: Isifa/Thinkstock

Hormonální pilulky si v poslední době vysloužily pověst zabijáka žil. Křečové žíly, trombózy, mrtvice - to vše patří k rizikům užívání antikoncepce. Jak vysoké však toto riziko je?

Odpověď na tuto otázku by měla zajímat téměř polovinu českých žen z plodném věku - takové množství žen ji totiž užívá. Odborné i laické názory na tento problém se však liší.

U zdravých je vliv minimální

"Neexistuje jasný důkaz, že by hormonální antikoncepce zvyšovala riziko křečových žil. Hladiny hormonů při užívání hormonální antikoncepce v organismu mohou být dokonce nižší než bez ní. Nicméně část žen popisuje zejména při začátku užívání  zhoršení varixů či objevení dalších příznaků chronické žilní choroby," vysvětluje doc. MUDr. Tomáš Fait, který patří k předním českým odborníkům na tuto tématiku. 

Doporučujeme: Téma: Křečové žíly

K častým příznakům patří především pocity těžkých nohou, křeče, bolesti a otoky dolních končetin.  Výskyt těchto komplikací je závislý na hormonálním složení přípravků, zejména pak na dávce hormonů.

"Moderní nízkodávkované přípravky kombinované hormonální antikoncepce mají tedy minimální vliv na vznik chronického žilního onemocnění, včetně křečových žil. Ještě menší vliv by měly mít čistě gestagenní pilulky," připomíná gynekolog.

Kdy vzniká nebezpečí trombózy?

Část odborníků ženám, které už křečové žíly mají, hormonální antikoncepci nedoporučuje. Varixy jsou totiž projevem chronické žilní choroby, která způsobuje oslabení žilní stěny. Podobné změny, jaké jsou vidět v podobě modrých metliček na kůži, by se mohly vyskytovat i v hluboko uložených žilách.

"Zpomalení toku krve v těchto varixech pak může zvýšit riziko nadměrného srážení krve a uzávěru žil - trombózy. A protože hormonální antikoncepce je s touto nemocí významně spojena, bylo by nerozumné rizika zvyšovat," vysvětluje gynekolog.

Zvýšená srážlivost je rizikem

Odborný termín leidenská mutace už zná  většina lidí - aspoň by znát měla. Jde o vrozenou zvýšenou srážlivost krve a trpí jí podle odhadů 5 až 10 % lidí v ČR, ženy i muži - například zpěvák a producent Janek Ledecký. Ovšem antikoncepce  ji činí zvlášť nebezpečnou. Další velkou skupinou ohrožených jsou ženy, užívající hormony například v přechodu, obézní či kuřáci, a to obojího pohlaví.

Takto "nemocná" krev totiž snadno vytváří sraženiny neboli tromby, které v žilním řečišti působí částečnou nebo úplnou překážku toku krve. Nastane hluboký žilní zánět a stav se může komplikovat uvolněním trombu do plicních cév - pak vzniká plicní embolie. Trombózy žil se nejčastěji projeví v oblasti dolních končetin a pánve. Mezi klasické známky přítomnosti žilní trombózy se řadí otok, bolest či napětí v končetině, případně změna barvy.

Pro koho se HA nehodí?

Jak zjistit, zda máte sklon ke zvýšené srážlivosti krve? Ženám, které užívají HA, je takové vyšetření hrazeno z veřejného zdravotního pojištění, pokud je navrhne gynekolog. Proto je důležité informovat vždy  lékaře o tom, zda byla u někoho v rodině zjištěna trombofilie nebo se vyskytla tromboembolická nemoc, případně zda žena sama již prodělala trombózu nebo embolii.

Ženy s masivními varixy by z důvodů rizika vzniku trombózy měly spíš zvolit zcela nehormonální antikoncepční metodu, například nitroděložní tělísko. Nevhodné jsou i  náplasti či kroužky.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Křečové žíly: Znáte způsoby, jak se jich zbavit?

Jak se zabít v autě: 4 věci, co zvyšují nebezpečí

Syndrom mrzutého muže: Máte ho doma taky?

reklama
reklama
reklama