reklama

Křečové žíly: Znáte způsoby, jak se jich zbavit?

Myslete na to: brzy půjdeme na pláže, kde se všechno ukáže, jak se zpívá v písničce. Nejvyšší čas řešit křečové žíly!

Foto: Isifa/Thinkstock

Myslete na to: brzy půjdeme na pláže, kde se všechno ukáže, jak se zpívá v písničce. Nejvyšší čas řešit křečové žíly!

Nejběžnějšími viditelnými vadami dolních končetin, které mohou přerůst i ve vážný zdravotní problém, jsou metličky, křečové žíly a nenáviděná celulitida. Co mají společného? Právě to, že i při sebevětší snaze se s nimi sami vítězně nepoperete, pokud je máte v genetickém kódu.

Genům neporučíš, teplotě ano

"Křečové žíly mají opravdu prokázanou genetickou souvislost, především ve spojení s ženským pohlavím. Mezi základní režimová opatření patří udržování zdravé hmotnosti, dostatečná fyzická aerobní aktivita či preference nižších teplot-  jak např. vody ve sprše, tak i omezení pobytu v horkém prostředí," upozorňuje MUDr. Petra Zimolová, angioložka z FN v Motole.

Prvním z těchto problémů jsou metličky, neboli mikrovarixy, se kterými má problémy každá druhá žena. Kromě toho, že nevypadají hezky, upozorňují ženy, že žilní stěny ztrácí svojí elasticitu, a jsou tak náchylnější ke vzniku větších křečových žil a žilní nedostatečnosti.

Nejčastěji je naleznete na vnější straně stehen a bérců v podobě menších žilek o průměru 1 až 1,5 mm či drobných pavučinek. Nevzhledných metliček se lze zbavit hned několika způsoby. Je na rozhodnutí zkušeného lékaře, pro jakou metodu se u konkrétního případu rozhodne.

Léčivá "skleróza"

Samotné metličky se nejčastěji odstraňují pomocí sklerotizace a laseru. "V případě sklerotizace se do metliček vstříkne speciální jehličkou roztok, čímž se zničí vnitřní žilní výstelka. Při současné kompresi přestane v takto ošetřené žilce proudit krev, cévní stěny se slepí a do šesti týdnů se žilky samy vstřebají," vysvětluje žilní specialista z pražské Žilní kliniky MUDr. Ota Schütz. Tento zákrok se provádí ambulantně a pacientovi nepřináší žádná velká omezení. Doporučujeme: Téma: Křečové žíly

Nejlepší doba je právě teď. Jednak se v tomto období všechny zákroky lépe hojí a jednak do teplých jarních dnů už budete fit a s nožkama jako srnka.

Doporučujeme: Téma: Křečové žíly

Zbavit se metliček lze rovněž pomocí barvivových laserů, jejichž paprsky se dokážou dostat až do cévy aniž by porušily kůži, což je vhodnější pro ty nejmenší žilky až pavoučí sítě. I když je tato metoda nákladnější, má dobré výsledky, a proto se často kombinuje se sklerotizací.

Kdy už musíte pod nůž

U rozšířenějších křečových žil se pak již musí postupovat operačně.  Typické je chirurgické odstranění hlavní kmenové žíly, které spočívá v jejím vytrhnutí. Starší metody vytrhnutí celé žíly jsou postupně nahrazovány méně invazivními a šetrnějšími metodami, kdy se odstraní pouze postižené části žil například působením tepla, laserového paprsku. Pooperační komplikace jsou tak minimální. 

K nejmodernějším metodám, které se dají kombinovat, patří katetrizace (laserové a radiofrekvenční), sklerotizace či populární flebektomie. "Nezastupitelnou roli u rozsáhlých varixů má stále operace na základě cévně chirurgických pravidel. Zákrok je ambulantní, takže v den operace může klient odejít domů," podotýká doktor Ota Schütz.

Snažte se však zaznamenat již první příznaky - problém se nejčastěji projeví jako tíha  a pocit napětí  v dolních končetinách. Čím dřív se začne problém řešit, tím méně náročná, rychlejší a příjemnější bude léčba. Totéž platí i pro celulitidu.

Čím dřív, tím lépe

Celulitidu způsobuje nedostatečnost pojivové tkáně. "Podkožní prostor se přeplňuje tukovými buňkami a tím dochází ke kompresi drobných cévek. Zůstává-li tento tlak dlouho, přestává v cévách proudit krev a brzy se začne objevovat tzv. pomerančová kůže," vysvětluje doktor Schütz.

Současnou špičkovou světovou technologii podle něj představuje léčba, při které se naruší vnitřní struktury celulitické tkáně, oddělí tukové částice a pak se odstraní lymfodrenáží.

Celulitida má od ostatních dvou neduhů odlišné projevy, ale jedno mají společné: s žádným z nich sama nic nenaděláte a rozmýšlením a vyčkáváním jen prodlužujete dobu, kdy už se mohl problém řešit.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Nová daň za dovolenou: Křečové žíly

Co udělá s ženou viagra? Pomůže, ale jinak

Patologická úchylka: Když dospělé ženy milují plyšáky

Girstlová: Mnoho rodičů udělalo z dětí manažery čehokoliv. Umět řemeslo je hodnota | Video: Daniela Písařovicová
reklama
reklama
reklama