reklama

Antikoncepce: Co by měla vědět každá žena

Antikoncepční pilulky mají kromě výhod i své stinné stránky. Víte o nich a řídíte se tím?

Foto: Thinkstock

Užívání pilulek proti početí patří k modernímu způsobu života většiny žen. Možnost plánovat otěhotnění přináší nebývalou svobodu a příležitost věnovat se nejprve kariéře, cestování a budování partnerství. Avšak jako každá mince má dvě strany, i tento způsob ochrany má svá rizika. Znáte je?

Na komfort spojený s braním antikoncepčních tabletek si ženy zvykly rychle. Stačí při sobě každý den nosit platíčko, pravidelně z něj ujídat a získáte zatím tu nejspolehlivější a nejpohodlnější ochranu proti nežádoucímu otěhotnění. Fungují na principu dodávání hormonů do těla, které zabraňují dozrávání a uvolnění vajíčka z vaječníků, a tím zamezují oplodnění.

Jak je to s rakovinou?

Vedle základního účelu mají řadu dalších pozitivních efektů, na něž obzvláště ženy rády slyší: upravují menstruační krvácení co do pravidelnosti, intenzity i bolestivosti, příznivě působí na pleť (snížení nadměrného maštění a zmírnění projevů akné), zlepšují kvalitu nehtů i vlasů atd.

Doporučujeme: Antikoncepce: Na co se ptát lékaře hned napoprvé

Vedle těch kosmetických existují nesporné výhody zdravotní - dnes už je nepochybně potvrzeno, že snižují riziko výskytu rakoviny dělohy, vaječníku či tlustého střeva a minimalizují výskyt zánětů ženských orgánů (dělohy, vaječníku). Bylo by však chybou nechat se unést těmito slibnými příznivými dopady a nezeptat se "co za to".

O čem se nemluví

Je fakt, že dodávané hormony ovlivňují řadu funkcí v těle - pozitivně i negativně. Jen ty negativní vedlejší účinky se tolik nevyzdvihují. Příliš se o nich nemluví, nepíše, nediskutuje, zůstávají v pozadí a jen se letmo zmíní - v lepším případě. V tom horším jste přesměrováni na příbalový leták. A teď ruku na srdce: kdo si dá práci s tím, aby ho ve volných chvílích  pozorně pročítal?

Dlouhodobým trendem sice je snižování dávky hormonů na takové hladiny, aby antikoncepce vykazovala co nejméně vedlejších účinků, ale zároveň fungovala spolehlivě. Nicméně ani tak se některým nepříjemnostem zcela nevyhnete. Nízké množství účinných látek často mívá za následek slabé krvácení/špinění a jiné komplikace.

Kdy hrozí trombóza?

Vysoká hladina estrogenu je riziková hlavně proto, že estrogen až několikanásobně zvyšuje srážlivost krve, a tím se zvětšuje riziko vzniku krevních sraženin. Ty se mohou následně uvolnit a ucpat důležité tepny a způsobit embolii. Zpozorněte hlavně v případě, že jste ve své rodině zaznamenali výskyt nějaké tromboembolické choroby, jako je žilní trombóza, mozková mrtvice, infarkt, plicní embolie atd.

Tak jako tak, vyplatí se vám z vlastní iniciativy podstoupit testy na srážlivost krve a preventivní vyšetření rizika tromboembolické nemoci při užívání hormonální antikoncepce. Ty se sice standardně nehradí z veřejného zdravotního pojištění, ale pokud jste pojištěni u Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR, můžete na tento účel čerpat příspěvek 400 Kč. Investované peníze věnujete na své zdraví, věřte tedy, že se vám to vrátí mnohonásobně zpátky.

Pilulky nejsou pro všechny

Používání antikoncepčních pilulek má, ostatně jako všechno na světě, své výhody i nevýhody. Předností ale není zrovna málo, proto není důvod hned se jí v záchvatu paniky zříkat, pokud nepatříte mezi rizikové skupiny žen. Zároveň však neškodí trocha bdělosti a informovanosti.

Jsou ženy, u kterých by měl gynekolog pečlivě zvážit její předepsání. Každé by pak měl pomoci najít takové pilulky nebo jinou formu ochrany, která jí vyhovuje nejvíce s ohledem na zdravotní predispozice i požadovaný komfort.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jak si srovnat hormony přírodně? 90 minut týdně + káva

Hubnutí po padesátce: Triky, které pomohou

Omlazení vagíny: Lepší pružnost i vzhled. Podívejte se

reklama
Doporučené recepty
    reklama