Angelina obětovala další kus těla. Zbytečně?
Hollywoodská kráska Angelina Jolie si po prsou dala odoperovat i vaječníky. Zachránit ji to ale nemusí.
Tak Angelina Jolie to opravdu udělala. Dva roky poté, co si nechala odstranit prsa, jí lékaři odoperovali také vaječníky. To vše z obavy před rakovinou.
U hollywoodské hvězdy nejde o žádný rozmar, ale o chladnokrevnou úvahu. Rakovinou prsu trpěla už její matka, která po 10 letech trápení zemřela v pouhých 56 letech. Angelina se dědičnosti začala bát o to víc, že jí testy prokázaly přítomnost genu BRCA, který signalizuje dramaticky zvýšené riziko onemocnění.
Riziko je vysoké
Podle odborných údajů znamená totiž až 87% jistotu, že se nádor dříve či později objeví. Preventivní amputace údajně snižuje risk na pouhých 5 %, nebo aspoň na stejnou hodnotu, jako u ostatních žen bez tohoto genu, jemuž se už začalo říkat "Jolie-gen".
Doporučujeme: Chcete vědět, co vás čeká? Budoucnost se dá předvídat
V České republice podle odhadů odborníků touto genetickou mutací trpí 5-10 %, což je v konkrétních počtech zruba každá 500. až 800. žena. Tato mutace se dá zjistit jen genetickým vyšetřením.
Tato čísla potvrzuje i gynekoložka MUDr. Blanka Vavřinková, CSc., z První české lékařské společnosti. "Karcinomem prsu během života onemocní až 85 % zdravých nosičů mutací genů BRCA1 nebo BRCA2. Také celoživotní riziko onemocnění karcinomem vaječníků, je přibližně 10x až 20x vyšší než riziko běžné populace."
Horzí i další druhy nádorů
Podle doktorky Vavřinkové může být vysoce rizikovým ženám doporučena odstranění vaječníků jako jediná metoda prevence ovariálního karcinomu. Studie prokázaly snížení rizika o 96-98 % a riziko rakoviny prsu až o 53-76 %. Záleží totiž i na věku, kdy byl zákrok proveden. Optimální doba je tak mezi 35 a 40 lety, neboť v tomto věku strmě stoupá křivka výskytu tohoto onemocnění. Zákrok s sebou nese i rizika, jako je nástup uměle vyvolaného přechodu.
Existují však i další rizika. Zmíněné mutace genů BRCA se neprojevují pouze u žen a u nádorů na ženských orgánech. Ve skutečnosti provázejí také častější výskyt karcinomu prostaty u mužů, a u obou pohlaví výskyt melanomu, karcinomu hrtanu, jícnu, žaludku, střeva atd.
Jistota neexistuje
Takže ani amputace prsů a následná chirurgická kastrace nemusí Angelině Jolie dát jistotu, že nikdy rakovinu nedostane. Taková předpověď není možná, shodují se odborníci. I v rámci vysoce rizikové rodiny se specifickou mutací BRCA1/BRCA2 existují jedinci, kteří během života nádorem neonemocní. Naopak - jistotu, že rakovinu opravdu dostanete, vám žádný test nedá.
A pokud je pravda, že každé zhoubné bujení je selháním celkové imunity, jak tvrdí mnoho vědců, pak lokální odstranění určitého rizikového místa také nic nezaručí.
Každá operace a odstranění orgánu výrazně zatěžuje organismus. Je otázka, zda tak radikální prevence má smysl. V případě mutece BRCA může rakovina postihnout kůži, krk, žaludek i střevo - a ty už lze "preventivně" odstranit jen stěží.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Diagnóza z dechu: Prozradí cukrovku i rakovinu
Granule škodí psům i kočkám. Víte, jak se dělají?
Jakou nemoc má vlastně Gross? Třeba je všechno jinak