reklama

ALS a polévaní vodou: Proč to má smysl?

Polévání kbelíkem studené vody hýbe světem. Nejlépe akcičku pojednal feťák  a výtržník Charlie Sheen. Vyklopil  na sebe z kýblu deset tisíc dolarů a poslal je na charitu. O peníze jde totiž především.

Foto: Isifa/Thinkstock

Jak funguje Ice Bucket Challenge?

Jak a kde výzva Ice Bucket Challenge (ledová výzva), spočívající v polití ledovou vodu z kýblu vznikla, se přesně neví. Původně obecně charitativní akce se každopádně „zúžila" na podporu výzkumu a léčby amyotrofické laterární sklerózy (ALS) resp. americké neziskovky ALS Association.

A hlavně…výzvy se chytly celebrity, díky čemuž se rychle šíří internetem a především prostřednictvím sociálních sítí (nejčastěji Facebooku) se pyramidálně rozšiřuje počet těch, kteří výzvu přijali. Funguje to následovně: Polejete si hlavu kýblem studené vody a zároveň nominujete (vyzvete k témuž) až tři další kamarády či osobnosti. Vyzvaní mají dvě možnosti: Buď výzvu přijmou a do 24 hodin uveřejní video, v němž se polévají i oni, nebo přispějí finančním obnosem na výše zmiňovanou charitu. Často se samozřejmě stává, že i ti, kteří výzvu (polití) podstoupí, nakonec peníze na ALS pošlou (viz např. Charlie Sheen).

Výzvu přijaly známe osobnosti, herci, politici, zpěváci i byznysmeni. Jen namátkou: Mark Zuckerberg, Rihanna, Bill Gates, Eminem, George W. Bush, Victoria Beckham, Jennifer Lopez, Justin Bieber, Kate Moss, Cristiano Ronaldo, z těch českých lze jmenovat např. Petru Kvitovou, Andreje Babiše, Ivanu Gottovou, Petra Čecha, Radka Śtěpáneka, Tomáše Berdycha.

Polévání kbelíkem studené vody hýbe světem. Nejlépe akcičku pojednal výtržník Charlie Sheen. Vyklopil na sebe z kýblu deset tisíc dolarů a poslal je na charitu. O peníze jde totiž především.

V pobaveném sledování reakcí herců, politiků, zpěváků a dalších celebrit všeho druhu zaniká hlavní smysl: vybrat finanční prostředky na výzkum ALS (amyotrofická laterální skleróza) - neurologické nemoci, na kterou je věda dosud krátká.

Dva roky pekla, pak smrt

Říct, že diagnóza ALS znamená jistou smrt, popírá nejslavnější pacient s touto chorobou. Stephen Hawking, nejpronikavější mozek lidstva současné doby, obdivovaný fyzik a autor teorií vesmíru, s ní žije a bojuje už víc než 50 let. Chorobu mu zjistili v 21 letech a lékaři mu tehdy nedávali víc než dva nebo tři roky života. Totéž slyší pacienti i dnes.

Doporučujeme: Téma: Mozek a nervová soustava

Amyotrofická laterální skleróza způsobuje postupné odumírání motoneuronů - buněk centrální nervové soustavy, které ovládají pohyby svalů. Psychické a mentální schopností zůstanou zachovány, ale pravým peklem je, že zároveň dochází k postupné svalové slabosti, atrofii a ochrnutí.  Mozek nakonec nedokáže ovládat většinu svalů a pacient je téměř nehybný. 

Je to jenom zábava?

Člověk nejdříve ztrácí schopnost drobných pohybů, například prstů ruky, při chůzi zakopává. Přidají se křeče, neschopnost polykání. Na konci člověk nemůže ani mluvit. Je zcela ochrnutý a závislý na umělé výživě a dýchacím přístroji.

Tento stav si mají připomenout účastníci Ice Bucket Challenge, když je šok z ledové vody na okamžik doslova zmrazí, byť, jak v následujícím videu na DVTV vysvětluje neuroložka Jolana Marková, v případě ALS "...nejde o poruchu citlivosti, ale je porušená motorika".

Více o ALS i Ice Bucket Challenge na DVTV

Škleby, třesení, ztuhlost a další reakce "baví" na internetu miliony diváků.  Ty, kteří vnímají, jak hrozné onemocnění se za akcí skrývá, tato zábava často pohoršuje.

Svět je "o image"

Stejně tak lidé často nechápou, jak může jakékoliv pochodování  zastavit rakovinu prsu, nebo vypěstovaný knír změnit ortel rakoviny prostaty. Jenže v dnešním světě vtipná a zábavná akce často dokáže víc, než ponuré strašení. Připoutá pozornost lidí i sponzorů a pomůže tak vybrat víc peněz na výzkum, nebo zaplacení preventivních programů.  

I teď se spolu se zviditelněním politých hvězd zviditelnila choroba, o jejímž původu vzniku vědci stále mnoho neví. První a dosud poslední lék byl schválen v roce 1995. Prodlouží život o ... pouze několik měsíců. Od té doby věda nepokročila.  

Babiš, Gates i Kate Upton. Kdo vše se polil ledovou vodou?

Dnes má nadace na výzkum ALS na kontě v přepočtu víc než miliardu korun. Snad tyto peníze přinesou možnost dalších objevů, jak zákeřnou chorobu léčit. Klidně posílejte jakoukoliv částku, a jestli se chcete polít kbelíkem ledové vody, můžete taky.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Třes rukou varuje: Parkinson vás může zaskočit i ve 30 

5 varovných příznaků mrtvice. Poznáte je?

Je to melanom? Podle čeho poznat rakovinu kůže?

reklama
Doporučené recepty
    reklama