reklama

Aloe klame tělem. Myslete i na její horší stránky

Je krásná na pohled, příjemná na dotek a nesmírně užitečná. Ale i zázrak jménem aloe vera má svoje stinné stránky. o nichž byste měli vědět.

Foto: Thinkstock

Přípravky z aloe vera patří k vůbec nejprodávanějším doplňkům stravy a pro její oblibu si spousty lidí tuhle dužnatou vytrvalou rostlinku pěstují sami doma. 

Určitě vědí, že používání bílého latexu (nachází se hned pod povrchem listů) je lepší nechat v rukou odborníků. Na kůži může vyvolat alergii a to nejmenší, čím vás může svou toxicitou potrápit uvnitř, je průjem a křeče.

Džusem nic nezkazíte

Nedávná studie z Univerzity v Marylandu šla ještě dál: překvapivě doporučila poradit se při vnitřním užití aloe s lékaři. V klidu můžeme zůstat, pokud jde o džus v krabici nebo ochucené limonády. Ty si užijeme jen kvůli chuti, žádné významné účinky nemají - tedy bohužel ani ty pozitivní. Jinak je to se sirupy, extrakty a tinkturami. 

Na vyšší koncentraci, která způsobuje podráždění vnitřních orgánů, by si měly dát pozor těhotné a kojící ženy, což se přičítá vlivu rostlinných hormonů, které aloe obsahuje. Mohla by způsobit samovolný potrat, nebo při zvýšených děložních kontrakcích zastavit produkci mateřského mléka.

Zvyšuje riziko krvácení

Riziko představuje aloe při vnitřním podávání i pro lidi s překrvením v oblasti pánve. Jde například o ženy, které trpí silnou menstruací nebo pacienti s krvácivými hemoroidy. Nehodí se ani pro osoby s vážným ledvinovým onemocněním, a vědci nedoporučují užívání také při křečových žilách.  Z obdobných důvodů se nehodí pro ty, kdo mají potíže se žlučníkem, trpí zánětem slepého střeva nebo střevními záněty.

Výzkumy prokázaly, že aloe se nemá konzumovat před chirurgickým zákrokem, protože může způsobit větší krvácení během operace. Vhodná není ani  v kombinaci s některými léky na cukrovku.

Hodně opatrní by měli být i lidé, kteří berou močopudné léky (předepisují se obvykle při srdečních onemocněních), nebo se léčí s nepravidelným srdečním rytmem, kde by mohlo dojít k nežádoucímu dalšímu zrychlení tepu. Dlouhodobé užívání se ostatně nedoporučuje po nikoho, může škodit žaludku a ledvinám. Takže pozor při detoxikačních kúrách, při kterých je aloe tak oblíbená. 

Daň za prospěšnost

Rizikové působení je vlastně daní za to, jak moc je aloe vera neboli aloe pravá účinná a prospěšná, protože ty negativní účinky jsou jen přehnanými projevy těch pozitivních. 

V jejích listech se ukrývá obrovské množství vody a léčivých látek. Podporují činnost imunitního systému, protože aktivují bílé krvinky a nutí je k větší aktivitě v systému 'najdi a znič' různých virů a bakterií. Mluví se o ní dokonce jako o účinném prostředku proti rakovině.

Pomáhá s cholesterolem i s kůží

Listy obsahují více než 75 složek, které jsou důležité pro náš organismus. K těm nejvýznamnějším patří vitaminy A, C, E a B12, který je důležitý pro nervovou soustavu, a také spoustu minerálů, cukrů, enzymů a mastných kyselin. V dužnatých listech najdeme také neuvěřitelných 18 aminokyselin včetně těch, které si naše tělo neumí vytvořit samo. Pomáhá snížit hladinu cholesterolu

Zvlhčuje a zjemňuje pokožku, takže zpomaluje tak proces stárnutí kůže a zabraňuje tvorbě vrásek. Proto bývá často součástí kosmetických výrobků včetně těch léčivých - platí i na plísně a lupénku. Pomůže při zánětu dásní. Vyloženě specialistou je na popáleniny. Dezinfikuje, zvlhčí a přímo podporuje tvorbu nových kožních buněk, takže se rána brzy zahojí a dokonce často úplně bez jizvy. Navíc působí do hloubky a zmírní bolest. 

Tato její vlastnost se dá využít i při vnitřním užití. Pomáhá proti migrénám, ulevuje od křečí, bolestí a celkově vrací šlachám a svalům klidu a kondici. Není tedy důvod na zázračnou aloe zanevřít, jen ji musíme užívat s rozumem.

reklama
Doporučené recepty
    reklama