reklama

Naučte tělo, jak se samo bránit. Alergii můžeme zmírnit i přírodně

Je to paradox: přírodní látky - většinou pyly - alergii způsobují, ale zároveň ji dokážou také zmírňovat. Což ale málokdo ví.

Foto: Shutterstock

Pořád něco kvete, práší nebo roste, a tak alergie nemají vlastně nikdy dovolenou. Lékaři potvrzují, že mnohem častěji než pyly z jarní rozkvetlé přírody ji způsobují různé trávy, byliny a stromy. 

Potíže s dýcháním nebo kožními projevy má dnes už 30 procent dětí a 24 procent dospělých, přičemž více než třetina z nich onemocněla po pětatřicátém roce věku. Takže vyhráno nemá člověk vlastně nikdy. 

Horší než sama alergie

Ucpaný nos, červené oči a svědící kůže jsou ale nakonec ještě tím menším problémem. Horší je, že obrovské množství lidí s alergií se časem propracuje k astmatu. Alergické astma pak vzniká alergickým zánětem průduškové sliznice a projevuje se záchvaty dušnosti a dráždivým kašlem. Ty vyvolávají především částečky roztočů, zvířecí srst, plísně nebo bakterie.

Od nepříjemných alergických příznaků mohou ulevit antihistaminika, mnohá jsou i volně prodejná. Ta ale neřeší příčinu nemoci, stejně jako často předepisované inhalační kortikoidy. Proti samotné podstatě alergie působí jedině alergenová imunoterapie. "Zásadně ovlivňuje alergický pochod a dokáže jej i zastavit. Je dostupná ve formě tablet, kapek pod jazyk nebo v injekcích," říká docent. Vít Petrů z Centra alergologie a klinické imunologie v Nemocnici Na Homolce v Praze.

Pomozte tělu, aby se bránilo 

Podobnou cestou může jít i přírodní léčba. Mnohdy pomohou homeopatika, ale hlavně jde o posílení vlastního imunitního systému. "K tomu je z přírodních látek vhodná echinacea a černý rybíz. Důležitá je také prevence rozvoje alergie," vysvětuje uznávaná odbornice na bylinnou terapii Jarmila Podhorná.

Obranyschopnost vždycky povzbudí pročištění jater a odplísnění, čímž se posílí protialergické složky v těle. K očistě jater slouží hned několik bylin a přípravků z pupenů: konkrétně schizandra, ostropestřec, měsíček, jalovec i rozmarýn. Dobře poslouží též směsi bylin Fitkolon či Helmifit.

"Organismus odplísníme pomocí penízovky, česneku či grepu. A ke zvednutí protialergické složky v těle je pak nejlepší gemmoterapeutikum z černého rybízu a lesního bezu hroznatého. Jedině kombinací všech těchto složek můžeme docílit lepšího stavu," radí bylinkářka Podhorná. 

Pomáhá i vlhko

Doporučená penízovka, což je druh houby, je také první volbou při přírodním řešení kožních alergií. "Regeneruje slinivku, která řídí stav pokožky a čistí ji. Pro kožní alergie platí stejně jako pro dýchací alergie, že je potřeba pročistit játra, odplísnit organismus a zvednout protialergickou složku v těle černým rybízem. Alergie je nutné vždy řešit komplexně," doporučuje nejznámější česká bylinkářka.

Odborníci také upozorňují, že správná vlhkost vzduchu v domácnosti je důležitá nejen při dýchacích problémech, ale i při těch kožních. Přílišné sucho vysušuje pokožku a zhoršuje ekzém - možná proto se vám po letošním suchém babím létě přitížilo, protože vzduch proniká i do domů. Ideální vlhkost uvnitř by se měla pohybovat mezi 40 až 60 procent.

Bylinkářka Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje na závěr doporučuje: "Pro ošetření a zklidnění kůže postižené ekzémem je též vhodná čtyřkvětová mast s bezem, lopuchový olej, výluh z lopuchu do vlasové části nebo psorikalis mast na zklidnění celého kožního systému. Blahodárný účinek na pokožku má též bylinný sprej či koupel s výtažky například z pýru, lopuchu či lichořeřišnice."

reklama
reklama
reklama