reklama

Bolest při menstruaci není povinná. Vždycky něco znamená

Trápíte se každý měsíc a připadá vám to normální. Uvažuje tak spousta žen a dívek, ale přitom to tak vůbec není.

Foto: IStock

S menstruačními bolestmi se během života setká většina žen. Běžně jsou vnímány jako nutná součást cyklu, jenže to je chyba. Existuje široké spektrum možností, jak tyto obtíže zmírnit nebo se jich nadobro zbavit.

"Minimálně tři dny žiju na práškách." "Musím si brát volno z práce." "Bolestí zvracím a pak už jen ležím". Tak ženy popisují v diskusích "své dny". Povaha problémů při menstruaci se různí.

Nepříjemnost jako štěstí? 

Některé ženy popisují pulzující bolesti nebo křeče v podbřišku, jiné, ty šťastnější, pouze nepříjemné pocity. Potíže se mohou objevovat nejen v průběhu menstruace, ale také před jejím začátkem. Intenzivní bolesti mohou ženu velmi omezovat a bránit jí ve vykonávání běžných denních aktivit. Řešením bývají obvykle užívané léky proti bolesti, hormonální či chirurgická léčba nebo alternativní způsoby jako akupunktura či akupresura.

Když jde o závažnější problém

Menstruační bolesti mohou vystřelovat do oblasti zad a někdy jsou doprovázeny bolestmi hlavy, nevolností či závratěmi. Pravidelné výkyvy hladiny hormonů během cyklu vyvolají zbytnění děložní sliznice, která se tak každý měsíc připravuje na přijetí oplozeného vajíčka. Pokud k oplození nedojde, je třeba sliznici vyloučit.

Tomu napomáhají stahy dělohy, které jsou posilovány takzvané prostaglandiny, jež zvyšují sílu stahu. Děložní kontrakce a odlučování sliznice způsobují ženě bolesti. Někdy ale mohou být i příznakem závažnějšího onemocnění:

  • Endometrióza - děložní epitel se nachází i na místech, kam nepatří (například vejcovody, pánev, vaječníky). Pod vlivem hormonálních změn zde dochází ke stejným změnám jako v děloze, což způsobuje bolesti.
  • Děložní myomy - jedná se o nezhoubné útvary ve stěně dělohy.
  • Adenomyóza - sliznice, která běžně vystýlá děložní dutinu, se dostává do hlubších svalových vrstev a působí bolest. Často se vyskytuje společně s endometriózou.
  • Pánevní zánět - v současné době bývá nejčastěji způsoben sexuálně přenosnými chorobami.
  • Cervikální stenóza - některé ženy mají úzké děložní hrdlo. Vylučovaný obsah přes něj prochází pomaleji, a dochází tak k hromadění krve a zvyšování tlaku v děloze, což může být důvodem problémů.

Rodinné prokletí 

Bolesti se objevují více u mladých dívek a žen, které dosud nerodily a nemají pravidelný menstruační cyklus. Častější jsou také tehdy, vyskytují-li se podobné obtíže u dalších žen v rodině. Větší možnost jejich vzniku je spojena též se silným krvácením.

Položte bolest na lopatky

V první řadě lze zakročit běžně dostupnými léky (například ibuprofenem). Pokud bolesti provází menstruaci pravidelně, můžete zahájit léčbu den před jejím začátkem a pokračovat dva až tři dny. Dodržujte však aplikaci doporučenou výrobcem. Při předávkování hrozí vážné poškození jater nebo jiné zdravotní komplikace.

U některých žen je účinnou metodou nasazení hormonální antikoncepce, která snižuje intenzitu bolestí. Antikoncepci můžete dostat nejen ve formě prášků, ale také jako injekce, náplasti nebo antikoncepční kroužky či nitroděložní tělísko.

V případě, že bolesti způsobuje jiné onemocnění, může být doporučena chirurgická léčba. Pokud jste dříve obtížemi netrpěla a nyní se objevují, neváhejte navštívit svého gynekologa. Provede potřebná vyšetření, která vyloučí závažnější onemocnění. Kromě běžné prohlídky může lékař doporučit ultrazvuk, CT nebo magnetickou rezonanci.

Zkuste změnu

Kromě zásahů a rad odborníků může pomoci i změna životosprávy. Je prokázáno, že bolesti slábnou při cvičení a fyzické aktivitě. Včetně sexu! Pomoci může i omezení alkoholu a kouření nebo změna jídelníčku (vyšší příjem vitaminů a hořčíku). Spouštěčem potíží bývá stres, a proto byste měly často odpočívat.

Zdroj: www.mayoclinic.org

více na uLékaře

Může být první českou rabínkou: Bude trvat, než se společnost z antisemitismu vyléčí | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama