reklama

Akné u dospělých? Zbavte se ho zvýšením imunity

"Důkaz mládí!" utěšují vás známí, když vidí, jak vás trápí problémy s pletí. Jenže to se pletou: akné není výsadou mládí ani doby hormonálních bouří. Pupínky vám mohou kazit život i dávno po třicítkcer. Ale nemusí. Záleží na vás!

Foto: Isifa/Thinkstock

"Důkaz mládí!" utěšují vás známí, když vidí, jak vás trápí problémy s pletí. Jenže se pletou: akné není výsadou mládí ani doby pubertálních hormonálních bouří. Pupínky vám mohou kazit život i dlouho po třicítce. Ale nemusí. Záleží na vás!

Pleti například vyloženě neprospívá nadměrné používání výživných a mastných krémů či opakované umývání pokožky mýdlem pleti. Také příliš velké vysušování a používání přípravků s alkoholem není vhodné - vyvolává zvýšenou produkci mazu a výraznější projevy akné.

Ženy často chybují také při užívání nevhodných kosmetických přípravků a make-upů, případně o pleť pečují až moc. Určitě víte, že oblíbený sport - vymačkávání pupínků, drbání i jen pouhé sahání na obličej - věc jedině zhorší.

Akné až do padesáti?

Akné je chronické zánětlivé onemocnění mazových žláz a chlupových vývodů nejčastěji na tváři, šíji, hrudníku a zádech, popřípadě také na podpaží a hýždích.

Tyto zánětlivé papulky se objevují nejčastěji v období dospívání. Mezi příčiny tohoto onemocnění patří především hormonální nerovnováha, nadměrná tvorba mazu, ucpávání folikulů rohovými buňkami a osídlení mikroby.

Akné po 25. roku přetrvá pak u 5 % pacientů, přičemž v posledních letech je zaznamenám vzestup prodlužování věkové hranice výskytu akné zejména u dospělých žen, a to až v 31 % případů do 45 - 50 let.

Na tohle si dejte pozor

Kromě hormonů mohou být dalšími "spouštěči" akné stres, potravinová alergie či užívání některých léčiv (steroidy, antidepresiva, některé léky proti epilepsii, ale i některé druhy orální antikoncepce).

K dalším příčinám vzniku patří také chronická zácpa, znečištění střev a nadměrná spotřeba solených potravin, cukrů, tuků a živočišných potravin.

Také nedostatek některých složek potravy a vitamínů či průmyslové znečištění životního prostředí může stát za vznikem, přetrváváním či zhoršením akné.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ: Jak pečovat o pokožku v zimě: Babské rady pro svěžest!

Dejte pleti čas

Proto je doporučeno používat kosmetiku, určenou právě pro problematickou pleť. Důležité však je ponechat jí dostatek času, aby předvedla co umí - neustálé střídání preparátů má spíš opačný účinek.

"Průběh akné bývá zdlouhavý a tím je také velice náročný na psychickou oblast. Často se pak setkáváme s nezájmem o léčbu anebo naopak k neustále se střídající aplikaci nevhodných zevních prostředků. Je nutné si uvědomit, že i správně volená terapie je dlouhodobá a musí probíhat kontinuálně, bez pauz. Pro závažné či léčebně hůře ovlivnitelné formy akné existují specializované poradny pro akné," říká přední česká odbornice na léčbu akné doc. MUDr. Jarmila Rulcová, CSc.

Zvyšte imunitu proti akné

Správná léčba akné by tak měla nejen zmírnit maštění kůže a odstranit vřídky, ale také zabránit vzniku nových zánětlivých projevů. S léčbou akné bychom tak měli začít co nejdříve - tedy už při prvních projevech. Těmi jsou rozšířené póry, pocit napětí, svědění, vyšší maštění hlavně na tvářích a kolem úst (u teenagerů se soustřeďuje na T-zónu). V další fázi se na tváři ve velkém objevují komedony neboli černé tečky.

V tuto chvíli je důležité zabránit vzniku širšího zánětu, především zvýšením celkové imunity. Jednou z cest mohou být lyzáty. Jde o hit posledních let pro povzbuzení zvýšení celkové obranyschopnosti, který fungují jako očkování - tělo si zvyká na neškodné části bakterií a dokáže se pak ubránit  i těm "běžným".   

Neškodné části bakterií, které jsou častými původci kožních infekcí a které stimulují imunitu, obsahuje imunomodulační přípravek ACNEVAC.

Na nic nečekejte

Oddalování léčby může akné zhoršit, což samozřejmě vede k prodloužení doby jeho výskytu a mohou se pak objevit  trvalé nedostatky pleti v podobě jizev.

Další způsoby léčby:

  • laser - kromě jizviček i léčí i přímo kožní mazové žlázy
  • chemický peeling - odstraňuje odumřelé kožní buňky, které se hromadí a ucpávají póry
  • antibiotika - léčí zánětlivá kožní ložiska, která mají na svědomí hnisavé vřídky
  • čajovník - krásně dezinfikuje, ale je dost agresivní a může problém nakonec zhoršit
  • Hormonální antikoncepce - dobře funguje zvláště kombinace estrogenu a antiandrogenu.  Pozor, jen pro dospělé - u hodně mladých dívek může způsobit neplodnost, pokud u nich ještě není rozvinutý ovulační cyklus

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Z parfémů jsou skvrny na kůži

Pozor! Za měsíc můžete být drogově závislí na čokoládě

Horoskop na prosinec: Co se vám stane do konce roku?

 

reklama
reklama
reklama