Akné u dospělých? Nesahejte si na obličej
Trápí vás problematická pleť, i když máte bouřlivá léta dospívání dávno za sebou? Akné v dospělosti není o nic méně otravné, než v pubertě. A ani se nemůžeme utěšovat, že to "tak nějak patří k věci", nebo že problém brzy pomine. Začněte s ním něco dělat!
Trápí vás problematická pleť, i když máte bouřlivá léta dospívání dávno za sebou? Akné v dospělosti není o nic méně otravné, než v pubertě. A ani se nemůžeme utěšovat, že to "tak nějak patří k věci", nebo že problém brzy pomine. Začněte s ním něco dělat!
Pokud se na obličeji náhle objeví pár pupínků, možná stačí posoudit životosprávu a udělat pár rychlých opatření: být opatrnější při výběru potravin, méně vést noční život. Vznik akné může také způsobit časté osahávání pokožky špinavýma rukama nebo nesprávně provedené domácí hloubkové čištění. Jednorázový výsev akné způsobuje také např. menstruační cyklus nebo stres.
Za akné a pupínky mohou hormony
Akné se často objevuje v dospělosti po vysazení antikoncepce, která upravovala hormonální hladinu. Nejčastějším důvodem bývá nerovnováha mužských a ženských hormonů v těle - přesněji převaha mužských hormonů zvaných androgeny. Tyto hormony řídí látkovou výměnu v různých vrstvách kůže a jejich přebytek způsobuje zvýšenou produkci kožního mazu a v konečném důsledku vede k ucpání pórů. Kvůli tomu vznikají v pokožce černé tečky (komedony), přemnožením přítomných bakterií pak zanícená místa v podobě pupínků s bílou čepičkou nebo tvrdé bolestivé vřídky.
Náš tip: Získejte nádhernou, hebkou a vypnutou pokožku pomocí ultrazvuku se slevou >>
Pokud pupínků přibývá nebo se na obličeji objeví tvrdé boláky červené až fialové barvy, je čas navštívit odborníka. "Léčba může být různorodá. Jako ověřené nástroje léčby se používají speciální krémy s obsahem účinných látek - retinoidy, benzoylperoxid, antibiotika a podobně. V těžších případech antibiotika či retinoidy v tobolkách k užívání, hormonální antikoncepce, laserová terapie, chemický peeling," vypočítává dermatoložka MUDr. Ivana Plecháčová, vedoucí lékařka kliniky LaserMed.
Kdy akné zmůže kosmetika
Vhodným doplňkem léčby je odborné kosmetické ošetření. V každém případě dostává pacient domácí úkol, který spočívá v pravidelnosti a důkladnosti dodržení léčby. "První výsledky je možné posoudit zhruba za osm týdnů od zahájení léčby," připomíná doktorka Plecháčová.
Pleti s akné prospívají gely a tekuté přípravky bez olejovitých přísad. Vhodná jsou tedy i různá séra a roztoky. Čistění by mělo proběhnout ráno i večer vhodnými přípravky bez alkoholu. Líh pleť ještě více vysušuje a to má za následek spuštění přirozeného obranného systému promaštění kůže a ještě větší produkci mazu.
Čtěte také: Pleť: I ve třicítce jako puberťák?
"Na pleť nikdy nesahejte špinavýma rukama a odstraňte zlozvyk osahávání obličeje během dne. Při každém doteku na něj nanášíte všechny bakterie, které vám během dne doslova prošly rukama. Vyhněte se také mechanickému peelingu, který by mohl pokožku dráždit a způsobit tak výsev nových pupínků," připomíná MUDr. Ivana Plecháčová. Naopak chemický peeling je vhodnou formou ošetření.
Jak ošetřit mastnou pokožku
Speciální kosmetika proti akné je nezbytným doplňkem léčby, ale její účinek závisí na příčině vzniku akné. Pokud se akné objeví z důvodů hormonální nerovnováhy, může kosmetika pomoci jen částečně.
MUDr. Plecháčová připomíná: "Pokud se však jedná pouze o potřebu zmírnit mastnotu pokožky, lze používáním kosmetiky akné úplně odstranit. Například roztok betaGel s antibakteriálními a protizánětlivými účinky zmírňuje tvorbu kožního mazu a zklidňuje pokožku, tím přispívá k redukci příčiny vzniku akné a postupně jej odstraňuje."
Devítiměsíční očekávání při těhotenství je přímo hormonální ohňostroj. Pupínky trápí nastávající maminky většinou na bradě, podbradku a v okolí úst. "Vzhledem k aktuálnímu stavu mohu doporučit pouze přípravek tlumící produkci mazu v pokožce a čištění šetrnou kosmetikou. Vhodným přípravkem v těhotenství je například sérum betaGel. Jeho složení omezuje tvorbu kožního mazu a tím redukuje vznik akné. Mezi jeho další výhody patři antibakteriální a protizánětlivé účinky," vysvětluje doktorka Plecháčová.
Co určitě na akné nedělat?
Důležité je vyhnout se domácímu vymačkávání. Z nedostatečně vymáčknutého pupínku se může vyvinout i závažný zánět nebo po něm zůstává jizva či "jen" rozšířené póry. Hloubkové čištění pleti bychom měli přenechat odborníkovi, např. zkušené kosmetičce. Ta pleť na čistění nejdříve připraví a po vymačkání správně ošetří a tím urychlí bezproblémové hojení.
Doporučujeme: Trpíte na akné? Nechte si vyšetřit štítnou žlázu
Prevencí vzniku akné je správná životospráva. Doporučuje se omezit příjem tučné stravy, zejména pak přepálených tuků, dráždivých kořenících směsí či stabilizátorů v potravě. Dále je vhodné omezit příjem cukru na minimum a vyhnout se konzumaci jídel z polotovarů. Stav pleti také výrazně zhoršuje kouření, příjem kofeinu a alkoholu. V domácí péči je pak prevencí pravidelné čistění pleti ráno a večer.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Chcete krásnou pleť bez vrásek? Tady je manuál
Zkroťte své hormony! Víme, jak na to
Horoskop na celý březen: Na co se můžete těšit?