reklama

Zkroťte své hormony! Víme, jak na to

Znalost hormonů, látek zodpovědných za náš organismus a zdraví nám umožňuje lepší životosprávu

Foto: Isifa/Thinkstock

O tom, že jsme chodící malé chemické továrny všichni dobře víme. Za spoustu věcí může chemie, kterou známe pod pojmem hormony. Může za naše nálady, přibývající kilogramy i za šťastné a nešťastné lásky. Není však nutné nechat vše jen na přírodě, mnohé můžeme sami velmi kladně ovlivnit.

Pokud vyladíme své biorytmy a využijeme k pravidelnému uléhání ke spánku desátou hodinu večerní, podpoříme melatonin, hormon mladosti. Budeme se cítit svěží a v pohodě, celé tělo si odpočine, protože na tento rytmus je přirozeně naprogramováno.U žen hormon estrogen ovlivňuje vnímání bolesti a progesteron působí jako silné sedativum.

Estrogen a progesteron

Ve druhé polovině těhotenství se tato skutečnost projevuje klidem a pohodou. K nepříjemným zákrokům je dobré se objednat ve třetím týdnu menstruačního cyklu, kdy je progesteron v těle na svém maximu.

Vysoká hladina ženského hormonu zvaného estrogen může způsobit obávanou rakovinu prsu. Pokud už před začátkem menopauzy žena jí hodně vlákniny, sníží množství tohoto hormonu a riziko je nižší. Udržet hladinu estrogenu na vyhovující úrovni pomáhá též pravidelná tělesná aktivita.

S věkem ubývají svaly, ale i tento fakt lze částečně ovlivnit cvičením, pravidelnou chůzí, kdy vyprovokujeme k činnosti růstový hormon a svalovina se zpevní.

Síla dalších hormonů 


Další hormon - melatonin ovlivňuje příznaky chorob, například s podvečerem stoupající horečku. Je velmi důležité brát léky v době, kterou doporučil lékař, protože v různou hodinu odlišně působí. V mozku vzniká ve chvíli napětí či stresu látka s názvem dopamin. S ním spolupracují hormony  kortizol a adrenalin, zvyšují jeho množství a zpomalují naše vnímání času. Zajímavý a méně známý je hormon hladu ghrellin, který vzniká v žaludku a podporuje chuť k jídlu. Je nebezpečný v tom, že nezaznamenává příliš tučné jídlo, takže „hlásí" stále hlad, ale je ho možné ošidit zdravými cereáliemi, chlebem a luštěninami.

Ženské vaječníky produkují i mužský testosteron a stejně jako u mužů jsou příčinou sexuální touhy. Je zde ale jeden háček - alkohol ho přeměňuje na ženský hormon estrogen, což mužům při jeho vyšší konzumaci zvětšuje prsa!

Téma hormonů je složité a rozhodně se vyplatí o nich co nejvíce vědět.


Objevila jsem, co mám v medicíně dělat. Zdraví někdy není v nabídce, říká paliatrička | Video: Daniela Písařovicová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama