reklama

Akné a pupínky. Zkuste je řešit zvenku i zevnitř

I v letošní mírné zimě nejvíc trpěla problematická pleť, kterou postihlo například akné nebo pupínky.

Foto: Isifa/Thinkstock

I mírná zima přinesla vedle krátkých dní a chmurných nálad také zhoršení  pleti. Změnami počasí nejvíce trpí problematická pleť, která je postižena například akné nebo pupínky

Odborníci rozlišují závažnost akné podle množství uhříků, pupínků a neštoviček. Lehká forma akné se projevuje černými tečkami zvanými komedony, případně jen několika zarudlými či zanícenými pupínky nebo neštovičkami na obličeji, asi tak do počtu deseti na té horší polovině tváře.

Novinka na akné

Patříte-li do této kategorie, zaměřte se na čištění pleti a používání přípravků, které potlačují další rozvoj akné. "V tomto stavu je vhodné docházet pravidelně na odborné čištění pleti a doma používat dermokosmetické prostředky, které pomáhají komedony uvolňovat, a kombinovat je s protizánětlivými přípravky," uvádí renomovaná kožní lékařka doc. MUDr. Jarmila Rulcová z Fakultní nemocnice Brno.

Doporučujeme: Téma: Problematická pleť

Rozhodně však varuje před vymačkáváním hnisavých zátek s tím, že hrozí jak nebezpečí vážného zánětu, tak rozšíření akné na zdravou pokožku. Navíc byste tímto způsobem dosáhli nepěkného zjizvení.

Právě proti jizvám jsou skvělou a účinnou novinkou hydrokoloidní náplasti. Je třeba je aplikovat na pupínky a neštovičky až do úplného odhojení zánětlivého projevu. "Když náplast po absorpci hnisu zbělá, nebo ji máte déle než 12 hodin, vyměňte ji za novou," zdůrazňuje docentka Jarmila Rulcová.

Hojení bez jizev

"Hojení zanícených pupínků a neštoviček pod hydrokoloidní náplastí je bez jizvy," připomíná také docentka Rulcová. Upozorňuje také, že zhoršení akné může vytvořit nebo prohloubit psychickou nepohodu. Podle některých studií může vést těžká forma akné až ke snížené sebeúctě, sociální fobii či dokonce psychóze nebo depresi, která může vyústit až v sebevražedné myšlenky.

Náš tip: Opravdu znáte svůj typ pleti?

Nástup vážnějších psychických potíží může přitom vypadat zdánlivě nevinně: přestanete chodit na akce s přáteli a v kritických dnech se začnete omlouvat ve škole nebo si vezmete dovolenou v práci.

Léčení kožních problémů je dlouhodobá záležitost. Nečekejte výsledky do druhého dne, buďte trpěliví. Základem je očista celého organismu, protože problémy s pletí pramení z nerovnováhy vzniklé uvnitř těla.

Řešte pleť zevnitř

Pro normální, smíšenou i mastnou pleť je klíčová hydratace. Vysušené pokožce je proto nutné navrátit původní obsah vody. Pokud chcete mít na jaro hezčí pleť, začnete s péčí už nyní.

Bylinkářka Mgr. Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje doporučuje na zevní aplikaci v případě menšího výsevu pupínků grapefruitový olej. Má vysoce dezinfekční a antiseptické účinky a pomůže spolehlivě.

Pokud je však problém většího rozsahu, měl by člověk podle bylinkářky uvažovat o vnitřní čištění. Teď je na to ta nelepší doba. Pro detoxikaci doporučuji především pýr, břízu a jasan, vhodná je také lichořeřišnice, medvědí česnek a grapefruitové semínko," vysvětluje Jarmila Podhorná. Dále je důležité podpořit činnost slinivky, která řídí činnost sliznic a odplísňuje organismus, a to penízovkou a ořešákem. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Češi jsou mistři Evropy v akné. Změňte styl i kosmetiku

Kuchyň podle Feng Shui: Oheň versus voda!

11 způsobů, jak z domu vyhnat rakovinu

reklama
Doporučené recepty
    reklama