reklama

Nutriční terapeut není jen nějaký poradce, říká Adela Skoupá v rozhovoru

Kdy je ten správný čas nechat si s hubnutím poradit, v čem spočívá pomoc nutričního terapeuta a jak se liší od "běžných" poradců? Nejen na toto téma jsem si povídala s Mgr. Adelou Skoupou, odbornicí z Centra Petra Havlíčka.

Mgr. Adela Skoupá
Mgr. Adela Skoupá | Foto: archiv Adely Skoupé

Hubnutí je věčné téma a zdaleka nesouvisí jen se stravováním. Jde o celkovou změnu životního stylu, ruku v ruce se změnou myšlení. O tom, jak si s tím vším poradit, nač se soustředit a jak si zajistit trvalý efekt, jsem si povídala s Mgr. Adelou Skoupou, vedoucí týmu specialistů z Centra Petra Havlíčka. 

Mgr. Adela Skoupá

Mgr. Adela Skoupá

Pracuje v Centru Petra Havlíčka jako vedoucí týmu specialistů a odborný konzultant. Zabývá se především funkční diagnostikou a následnou optimalizací stravovacího a pohybového režimu podle. Soustředí se také na děti a ženy během těhotenství a kojení. Nemalou skupinu jejích klientů tvoří sportovci. 

Při práci se opírá o výsledky funkčních diagnostických testů a využívá všech metod, které Centrum Petra Havlíčka nabízí. Při následných konzultacích se snaží svým klientům připravit plány tak, aby vše pochopili a její doporučení dokázali aplikovat v reálném životě.

Motto: "Společně s klienty hledáme vždy individuální cestu, jak změnit kvalitu života k lepšímu a natrvalo."

Milá tmavovláska, zjevná optimistka a žena, jejíž práce se jasně promítá i do jejího osobního života, a to v tom nejlepším slova smyslu. I tak by se Adela Skoupá dala ve stručnosti charakterizovat. Povídání s ní bylo příjemné a motivační.

Adelo, návodů na hubnutí je plný internet, jak poznám, který bude nejlepší právě pro mě?

Jakékoli rady musí respektovat váš životní styl. I přesto, že by měl být člověk ochotný některé věci v zájmu dosažení cíle změnit, stále v životě zůstávají okolnosti, které změnám podléhat nemohou… Tam patří například rodina, zdravotní stav, do určité míry také pracovní povinnosti a charakter zaměstnání, případně záliby. Doporučení by měla být v souladu s těmito důležitými věcmi.

Kdy je ta správná chvíle obrátit se na výživového poradce?

Nastává právě v ten moment, kdy obecné rady nezabírají. Pak je třeba obecná doporučení zohlednit individuálně a poradit se s odborníkem. V případě, kdy krom váhy řešíte také zdravotní obtíže, rady je nutno hledat u nutričního terapeuta, což není "ledajaký" poradce. 

Co přesně od nutričního terapeuta mohu očekávat?

Především byste měla mít pocit, že jej skutečně zajímá váš život. Od toho se odvíjí i to, co očekávat. Rady by se neměly týkat jen doporučení na doplňky stravy, výběr potravin či jejich množství. Velmi zásadní je také denní režim, který může být pro každého z nás naprosto specifický a určující. Poradce by měl svého klienta vést nejen v oblasti stravy, ale také v oblasti spánku, relaxace či pohybu.  

Jak dlouho taková spolupráce může trvat?

Měsíc, rok nebo klidně tři… Mezi svými klienty mám takové, kteří potřebují jen správně nasměrovat a dál mě už nepotřebují. Jiní zase potřebují delší vedení. Důvodem je například problém s udržením motivace, obezita, na které je třeba pracovat dlouhé měsíce, nebo sportovní výkonnost, kterou je nutno ladit v průběhu celého roku i v souvislosti s tréninkovými cykly.

Co říkáte na vlny paleo diet, lowcarb stravování a podobné výživové programy?

Některé z těchto programů jsou opodstatněné a mohou být některým z nás skutečně nápomocné. Je ale zapotřebí velmi důkladně zvážit zdravotní stav klienta, jeho pracovní nasazení, míru stresu, chuťové preference, apod. Je-li klient v těchto oblastech nerizikový, programy, jako je ketogenní dieta nebo low carb high fat dieta, mohou fungovat dobře, a to i dlouhodobě.

Jaké jsou podle vás největší stravovací hříchy, kterými si nejvíc škodíme?

Alkohol, přemíra cukrů a chaos ve stravování. Často ale nejde jen o stravu, většina z nás podceňuje i spánek a odpočinek, což je často zásadní podmínka pro úspěch.

Jaký význam má při hubnutí sport, opravdu je nutné obout běžecké boty nebo se dřít v posilovně, anebo stačí jen upravit jídelníček?

Jídlo je u naprosté většiny z nás základem, proto by měla být změna postavena na úpravě jídelníčku. Pohyb je ale obrovským pomocníkem, máme-li k němu tedy vztah, neměl by chybět. I přesto jsou tací, kteří si ke sportu cestu nenajdou, nemají jej zkrátka rádi. Pak je důležité alespoň navýšit přirozený pohyb během dne.

Co radíte svým klientům, když ztrácí víru, že se jim zhubnout opravdu podaří?

Často si vytyčují špatné cíle. Moc vzdálené, nereálné, ale i nepodstatné. Vždycky se jim snažím ukázat, že změny, na kterých pracují, mají smysl i pro jiné oblasti života než jen pro změnu váhy.

Čím si v jídle ráda zahřešíte vy osobně?

Jednoznačně čokoládou! :)

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama