8 dobrých důvodů, proč zahodit podprsenku
Podprsenka je jako brýle: ani odborníci se neshodnou, zda nošení oslabuje nebo naopak posiluje. Co si o tom myslíte a jak to děláte vy?
Podprsenka je jako brýle: ani odborníci se neshodnou, zda nošení oslabuje nebo naopak posiluje. Co si o tom myslíte a jak to děláte vy?
Některé ženy ji sundají, sotva přijdou domů, jiné v ní i spí (třeba proto, aby se jim nedělaly strije) a v amerických filmech se v ní dokonce i milují. Ta poslední možnost souvisí s prudérností, ale jak je to s povoleným svalstvem?
Pohyb posiluje svaly
Přední švédský gynekolog profesor Göran Samsoe z univerzity v Lundu například po dlouhodobé studii velkého počtu žen mezi 18 a 25 lety tvrdí, že povislá prsa způsobuje příliš těsná podprsenka a také nízký věk, odkdy ji dívky nosí. Prý by s ní neměly začínat příliš brzy, a ani později by ji neměly nosit celý den.
Doporučujeme: Jak správně oblékat podprsenku? Předkloňte se!
Každodenní přirozený pohyb totiž stimuluje rozvoj elastické tkáně pod kůží prsu, která jej pak dokáže udržet i bez opory. "Pokud jsou ale tyto přirozené pohyby omezeny podprsenkou, která je příliš těsná, může to ovlivnit růst a pevnost tkáně," vysvětlil profesor Samsoe.
Bez otlaků a bez bolesti
Prokázaným faktem je, že až 80 % žen nosí špatnou podprsenku. Co všechno to způsobí a co si naopak ušetříte, když tuhle součást intimní garderóby co nejčastěji odhodíte?
- budete lépe dýchat, protože bez zarývajících se kostic a stahujícího objemu se budete moci nadechnout z plných plic
- omezíte špatné držení těla
- nebudete mít oděrky, záněty a další kožní problémy
- zmizí bolestivé zaříznuté otlaky na ramenou
- uvolníte sevřené svalstvo, které ovlivňuje postavení krční páteře
- předejdete bolesti páteře, ramenou a zad
- nejspíš vás přestane bolet i hlava
- snížíte možnost onemocnění
Menší riziko rakoviny
Bez podprsenky také může lépe proudit lymfa. Dvojice vědců Sydney Ross Singer a Somai Grismaijer vysvětluje ve své knize Dressed to Kill, že v těsné podprsence k volnému průtoku lymfy nedochází. V prsní tkáni se tak hromadí toxické látky. Ty se do těla dostávají ze znečištěného životního prostředí, jídla i léků, a nemají šanci odtud přirozenou cestou odejít. Jde o polychlorované bifenyly, DDT, benzen a jiné karcinogenní chemikálie, které se usazují v tukových tkáních. Tak může dojít i ke vzniku cyst a dokonce i k onemocnění rakovinou.
Podle významného amerického homeopatického lékaře Robina Murpyho se nošením podprsenky zvyšuje teplota prsní tkáně. Tím dochází k zvýšení tvorby hormonu prolaktinu a naopak snižení hladiny melatoninu, který mimo jiné povzbuzuje činnost imunitního systému. Podle Murphyho tak rakovinou prsu onemocní 20 % žen na základě známých rizikových faktorů (kouření, menstruace od velmi nízkého věku, anamnéza v rodině), ale na 80 % se podílí právě věk a nošení podprsenky.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Tajemství a původ podprsenek: Odhalte ho s námi
Kazy v zubech si můžete opravit sami. Mlsání bez následků!
Zaklapávání budíku škodí. Víc, než tušíte