reklama

7 zlodějů životního elánu: Poznej a znič!

Energie je v dnešní době vzácným a nedostatkovým zbožím. Přitom nápravu máme ve vlastních rukách.

Foto: Isifa/Thinkstock

Nejen ta tepelná, ale i lidská energie jsou v dnešní době vzácným a nedostatkovým zbožím. Přitom nápravu máme ve vlastních rukách.

Přejídání, špatná životospráva a nedostatek pohybu se totiž pomalu, ale jistě stávají spolehlivými zabijáky životního elánu.

Obezita všude kolem nás

Takřka na každém kroku na nás z plakátů shlíží mladí lidé propagující životní sílu. A co nabízí? Permanentky do posilovny, zázračné koktejly či moderní diety. Svět se tak všemožným způsobem snaží zabránit moderní epidemii obezity.

Doporučujeme: Téma: Únava

Vždyť jen za posledních několik let počet obézních stoupl téměř raketovým tempem. Lékaři varují, že obezita bude v budoucnu jednou z nejčastějších nemocí. Právě lidé s nadváhou a obezitou často trpí únavou a nedostatkem energie.

Sedm zlodějů energie

V dnešním světě se pořád někam spěchá. S trochou nadsázky se dá říci, že každodenní stres je zárukou úspěchu. Opak je však pravdou. Ráno nestihnete snídani, k obědu zhltnete něco z rychlého občerstvení, večer přijdete z práce a až do noci pracujete. Tělo se vám za to náramně odvděčí - únavou, bolestmi hlavy a svalů či sníženou imunitou. Co tedy nejvíce vysává naši energii?

  1. Nedostatek spánku a relaxace.
  2. Přejídání se sladkými a tučnými jídly.
  3. Vynechávání snídaně.
  4. Hladovění a nepravidelné stravování.
  5. Nedostatek pohybu.
  6. Nadměrné pití alkoholu.
  7. Kouření cigaret.

Najděte svůj váhový ideál

Co se přesně myslí pod pojmem "zdravá váha" a jak se dá určit? Jednou z nejvíce užívaných pomůcek je stanovení BMI (body mass indexu). S jeho stanovením vám pomůžou jednoduché kalkulačky na internetu nebo matematický vzorec BMI = váha v kilogramech/(výška v metrech)².

Normální hodnoty BMI se pohybují v rozmezí 18,5-24,9. Stanovení BMI má však jednu velkou nevýhodu, nepočítá s poměrem tuku a svalové hmoty. Množství tuku v těle je přitom velmi důležité a je jedním z rizikových faktorů pro vznik chorob kardiovaskulárního systému či nádorového bujení.

Množství a rozložení tuku v těle se dá určit pomocí kaliperace (měření tloušťky kožní řasy), bioelektrické impedance tukové tkáně či prostým změřením obvodu pasu.

Podle standardu Evropské unie by měl být podíl tuku v lidském těle menší než 20 % u mužů a 24 % u žen.

Probuďte v sobě sílu

Pokud chcete být plní životního elánu a fyzické energie, hlídejte si svou váhu a neodříkejte si pohyb. Se sestavením správného jídelníčku vám pomůže potravinová pyramida. Důležité je jíst pravidelně každé 2-3 hodiny.

Nezapomínejte ani na pravidelný pitný režim. Pro pravidelnou konzumaci jsou nejvhodnější neslazené, neperlivé či jemně perlivé nízce mineralizované vody. Několikrát týdně si najděte čas na tělesnou aktivitu. Pro začátek bohatě postačí i delší procházka.

Neméně důležitý je také dostatek spánku a příjemně strávený volný čas.

Alkohol si můžete jednou za čas v rozumném množství dopřát, avšak cigarety do zdravého života nepatří vůbec.

Únava trápí velkou část lidí navštěvujících ordinace lékařů. Může za ni především dnešní uspěchaná doba a špatná životospráva. Pokud se s únavou chystáte skoncovat, nebojte se o vhodné strategii poradit s výživovým poradcem nebo svým lékařem.

(holi)

více na uLékaře

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Test: Ovládáte zdravý životní styl?

Žena bez půlky těla: Normální život s manželem a dětmi

Sex děláme mozkem, říká neurochirurg Beneš

reklama
reklama
reklama