reklama

Sex děláme mozkem, říká neurochirurg Beneš

Půjde mozek a míchui opravit? odpovídá přední neurochirurg MUDr. Vladimír Beneš

Foto: Aktuálně.cz, Isifa/Thinkstock

Kam se nejvýkonnější počítače světa hrabou na lidský mozek! Jedním z největšícho dborníků na tento záhadný orgán je neurochirurg prof. MUDr. Vladimír Beneš.

Sídlí lidská duše v mozku, jak vůbec náš mozek funguje a jaké jsou současné možnosti neurochirurgie? Cesta mozkem se  mění v poutavé dobroružství plné úžasných zážitků. - alespoň v podání prof. MUDr. Vladimíra Beneše, DrCs, neurochirurga, přednosty Neurochirurgické kliniky Ústřední vojenské nemocnice Praha a 1. Lékařské fakulty UK, plk. 

Mozek jako král

Jen si vezměte, většina krve proudí právě do mozku a ostatní orgány jsou ve své podstatě takoví jeho sloužící. Nohy jej dopravují, kam právě potřebuje. Ruce udělají, co si právě vymyslel. Oči, uši, čich, sluch a hmat mu zas zprostředkovávají informace z okolí. Ve skutečnosti - člověk je především mozek.

Pokud bychom organismus připodobnili k počítači, srdce funguje jako elektrárna, cévy jsou vedení, hmota mozku je hardware počítače se základními operační programy, které udržují celý organizmus v chodu. A pak jsou specifické programy, které jsou zásadní. Kupříkladu emoce, racionální myšlení, komunikace, atd.

Proč se u nás o fungování mozku nemluvilo?

V této zemi se hovořilo dokola o chorobách cévního systému, o kardiovaskulárních onemocněních. Ovšem, že k tomu patří i příhody mozkové, o tom se cudně mlčelo. Jako by mozek ani neexistoval. Komunisté prostě měli předražené svalové buňky a nervové byly za výprodejovou cenu. Dodnes se to dostatečně nezměnilo.

Doporučujeme: Téma: mozek

V dobách naštěstí uplynulých se dával obrovský důraz na cévní program. Vybudoval se IKEM. Před oči veřejnosti se stavělo srdce a jeho transplantace. Jistě, jsou to úžasné věci. Ovšem bez mozku by to všechno dohromady fungovalo jen stěží.

V hlavě máme celý vesmír

Mozek funguje jako celek. Máme fokální funkce, které dokážeme lokalizovat a mají svá jasně definovaná centra - hybnost, sluch, zrak a podobně. Jsou funkce globální - vědomí, intelekt, paměť. Ty už lokalizovat neumíme, přinejlepším však víme, kde nejsou. A pak máme asi 90 % mozku, kde není žádná fokální funkce a my tam můžeme celkem bezpečně operovat. Mozek je z tohoto pohledu fascinující. Jeho kapacita se vymyká našemu chápání, srovnat snad lze jedině s vesmírem.

Půjde mozek opravit?  

V poslední době se objevilo několik výzkumů, které tvrdí, že nervový systém schopnost regenerace neztrácí. Jen je tato schopnost potlačena působením jistých chemických substancí, které produkuje glie  což je podpůrný aparát nervového systému, který tvoří devět desetin mozku. Jestliže by se podařilo tyto působky protilátkami vyblokovat, je možné, že by regenerace centrálního nervového systému mohla fungovat. Ale zatím je to všechno ve fázi bazálního laboratorního výzkumu. A něco z toho se čte jako science-fiction.

Dokážeme nahradit míchu?

Bylo by hezké vypěstovat nervovou buňku z nějaké jiné buňky, ale tím to nekončí. My ten neuron ještě musíme naučit dělat to, co má a co je jeho úkolem. Musí vědět, s kterými dalšími buňkami nebo dráhami se má spojit. Kam mají jeho výběžky růst a jak správně fungovat.

Představy, že by se v mozku po mrtvici nahradily poškozené části jinými buňkami, které by převzaly jejich funkci, jsou zatím hodně naivní a iluzorní. Stejně tak představy, že by se nějakým transplantátem překlenul defekt v míše a buňky a jejich výběžky by opět převzaly veškeré dráhy a funkce, mi přijdou nemožné. Třeba se to podaří za nějakých 50 let. Určitě však řešení rekonstrukce centrálního nervového systému  bude posledním, co člověk dokáže.

To dříve "vyrobíme" celého člověka, než zvládneme něco udělat s nervovým systémem. Ono mnohdy to, co funguje v laboratoři, má hodně daleko ke klinickému využití a mnohdy to ani využitelné ve skutečnosti není. Možná určitým mezistupněm budou neuroprotézy. Technická zařízení na podkladě stimulátorů, která nahradí zrak, sluch, ale i míchu.

Kde v mozku sídlí sex?

Neexistuje v těle činnost, kterou by mozek neřídil. Sexualita má asi jako všechno dvě složky. Intuitivní a racionální. Racionální je umístěna v hemisférách a je dána výchovou, kulturou... V intuitivní hraje roli vlastní rozplozovací pud a sexualita jako taková jde přes hypothalamus, což je malá oblast v hloubce  středu mozku.

Vyzkoušejte: TEST: Jak vám funguje mozek?

To jsou strašně maličká místa a nervová jádra. Ta jednak mají propojení do velkého mozku s ostatními systémy a jednak s hypofýzou, která  řídí všechny žlázy s vnitřní sekrecí, včetně pohlavních. Může se pochopitelně vyskytovat úchylka a z člověka je Jarryho Nadsamec. Ta by se mohla určitým zásahem vyvolat v hypothamu uměle. Dokonce byly i pokusy, jak předělat homosexuály na heterosexuály právě zásahem v těchto oblastech.

Přelet nad kukaččím hnízdem

Stejně tak tomu je například u agresivity. Centra, která ji mají na starosti, jsou v hypothamu a v čelních lalocích nad ním. Ve většině úrazů jsou právě tato centra poškozena, což může vybudit jak agresivitu, tak pasivitu. Chirurgickým zákrokem by se nepochybně dalo ovlivnit chování, ať agresivní nebo pasivní. Je ovšem důležité si uvědomit, že v těchto centrech je uloženo i sociální cítění. V případě zásahu neovlivňujeme jen jednu složku, ale i další. Ať už je to ve sféře sociální, ale i třeba v hierarchii hodnot. Ta operace se jmenuje lobotomie a všichni ji známe z Přeletu nad kukaččím hnízdem.

Lobotomii vymyslel doktor Monitz ve dostal za ni dokonce Nobelovu cenu. Operovalo se hodně. Časem se však od těchto zákroků upustilo. Naprostá změna jedince je příliš velká cena, vzpomeňme na McMurphyho právě v Kukačkách.

Přišlo se na to, že mozek řídí i imunitní systém, takže poškození určité oblasti může u pacienta vyvolat buď, že je rezistentní vúči infekci nebo právě naopak.

Více o zajímavých názorech a úžasných znalostech profesora Beneše  se dočtete v knize. kterou s naším předním neurochirurgem napsal novinář  Martin Čáp pod výstižným názvem Cesta do středu mozku  (Vydavatelství XYZ).  Dává možnost i laickým čtenářům zamyslet se nad fenoménem jménem "lidský mozek".

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jak vytrénovat mozek k lepším výkonům?

Jak se poprat s větry a nadýmáním? 

Není dítě moc chytré? I tak může být velmi úspěšné!

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama