reklama

7 účinných kroků, jak se rychle zbavit rýmy

Rýma patří k problémům, s nimiž se i výhra v loterii stane otravná. Napuchlý nos, zarudlé oči, huhňání a bolest hlavy nás spolehlivě připraví o radost ze života. Jak se jí zbavit dřív než za tradičních sedm dní neboli týden?

Foto: iStock

Rýma patří k problémům, s nimiž se i výhra v loterii stane otravná. Napuchlý nos, zarudlé oči, huhňání a bolest hlavy nás spolehlivě připraví o radost ze života. Jak se jí zbavit dřív než za tradičních sedm dní neboli týden?

Věděli jste, že ze zimy rýmu nechytíte? Chladno stejně jako déletrvající stres však způsobí oslabení organismu, takže útočící rhinoviry s námi mají snazší práci. O tom, zda rýmu chytneme, či nikoliv, z velké části rozhoduje individuální odolnost. Když už ale rýmu máte, vraťte úder těmito osvědčenými postupy:

Cibule  

Skvělý domácí lék je obyčejná cibule. Talíř s čerstvě nakrájenou cibulí postavte poblíž postele. Éterické oleje pročistí nos a působí dezinfekčně na sliznici. Z další cibule si udělejte cibulový sirup. Známější je jako prostředek proti kašli, ale protože dobře funguje proti zahlenění veškerých sliznic, využijete jej i proti rýmě. Na drobno nasekanou cibuli zasypeme cukrem, až pustí šťávu. Někdo používá i med.

Napaření

Nakloňte se nad mísu s horkou vodou a zakryjte hlavu šátkem nebo ručníkem, abyste zachytili stoupající páru. Vdechujte zhluboka nosem. Do vody můžete přidat pár kapek oleje z eukalyptu, hřebíčku nebo tymiánu. Kupodivu stejně dobře zabírá i sůl - ale to je samostatná vychytávka.

Vincentka

Unikátní luhačovická minerální voda z přírodního léčivého zdroje jemně ošetřuje sliznici nosohltanu při rýmě a ucpaném nosu a jako prevence napomáhá udržovat imunitu sliznic, což je prvotní obrana před infekcemi. Můžete ji mít nejen ve velké lahvi k pití, ale přímo jako nosní sprej. Na rozdíl od různých jiných kapek není návykový, takže je možné jej aplikovat neomezeně i jako prevenci. 

Sůl

Kromě napařování, které je pro méně otrlé povahy dost nesnesitelné, můžete vodou se solí nos vyplachovat. Vezměte to i s ústy a snažte se snést co nejvyšší teplotu i maximální obsah soli. Zacpěte jednu dírku, tou druhou natáhněte roztok dovnitř a pak opakujte. Kromě likvidace virů získáte bonus - potřebné zvlhčení sliznice.

Mořská voda

Právě optimální vlhkost nosní sliznice je podmínkou pro její samočisticí funkci.  S tím nám napomáhají nosní spreje s roztokem mořské vody, například od značky Delmar. Mořskou vodu různých typů doporučuje dětským i dospělým pacientům mnoho praktických lékařů a pediatrů, ať jako samostatný lék, či v kombinaci s ostatními přípravky. Při dlouhodobém užívání těchto přípravků se totiž snižuje či vylučuje nutnost užívání nosních kapek, současně je možné omezit podávání léků proti kašli, teplotě a antibiotik.

Inhalace

Na papírový kapesníček nakapejte trochu eukalyptu, tea-tree olejíčku nebo mentolu a držte si jej u nosu. Podobně zabírá taky myrha, tymián nebo jalovec. Pokud to vydržíte a nikdo se na vás nedívá, můžete si vatovou tyčinku s těmito prostředky nebo malou vatovou kuličku zastrčit rovnou do nosu. Ale ne na víc než 30 minut, abyste si nepoškodili sliznici. Účinnější je použít kompresorový inhalátor už od prvních známek onemocnění, aby ani  nestačilo propuknout. Tyto přístroje jsou běžně k dostání například v obchodech s lékařskými potřebami.

Prohřátí

Na nepříjemné lechtání v nose vyzkoušejte ponořit ruce až po lokty do horké vody a vydržte co nejdéle. Proceduru můžete opakovat i na opačném konci - do lavoru s horkou vodou dejte nohy. Díky horké vodě se vám stáhnou cévy v těle, tím se zároveň stáhne sliznice a ucpaný nos se uvolní. Na nohy si po koupeli vezměte teplé ponožky a šup pod peřinu.

A co nás ochrání, abychom rýmu nedostali?

  • Lékaři upozorňují, že bychom měli trávit více času aktivním pobytem na čerstvém vzduchu namísto vysedávání u televize či PC. Neméně důležité je i otužování, pobyt u moře či v horách. Podle České otužilecké unie je vhodné se otužovat několikrát denně, ať už mytím či sprchováním v chladné vodě, nebo cvičením za jakéhokoliv počasí venku, svižnými procházkami v přírodě, a to vždy v lehkém oblečení.  
  • Dobré je pravidelně větrat a také regulovat topení. Zároveň omezujme pobyt v přeplněných prostorách. Viry se totiž nejlépe šíří v přetopených a nevětraných místnostech.
  • Prevencí je také zvlhčování nosní sliznice zmíněným sprejem s mořskou vodou.
  • Jako prevence jsou také důležité vitaminy, hlavně staré dobré "céčko". Výborný efekt mají také různé bylinné čaje, například heřmánkový, mátový, šalvějový, mateřídouškový, lipový, jitrocelový či čaj z květů černého bezu. Velmi oblíbený je též čaj z čerstvého zázvoru, ideálně doplněný o med a citron. U zázvoru byly popsány protizánětlivé a antibakteriální účinky, při rýmě snižuje obsah hlenu.
reklama
reklama
reklama