reklama

6 tipů pro správné trávení

Naházíte do sebe jídlo u počítače až v době, kdy se vám hlady kroutí břicho? To se pak nemůžete divit. Zkuste to lépe - podle našich rad.

Nafouklé břicho, zácpa, nespolečenské zvukové i jiné projevy - tím vším nás mohou zradit zažívací potíže. Přiznejme si to, můžeme si za ně obvykle sami. To ale znamená, že se jich sami také můžeme zbavit!

Trávicí obtíže mohou pěkně znepříjemnit čas strávený v zaměstnání i chvíle odpočinku či romantiky. Vhodným výběrem potravin i úpravou životního stylu je možné do značné míry trávení příznivě ovlivnit. Jak?

1. Vsaďte na vlákninu

Konzumace stravy s vysokým obsahem vlákniny podporuje pohyb tráveniny ve střevech a zabraňuje tak zácpě. Navíc zvyšuje pocit nasycení a brání vzniku nadváhy. Dostatek vlákniny, kterou najdeme v zelenině, luštěninách, celozrnných potravinách a ovoci, by měli přijímat také jedinci trpící divertikulózou (zánětlivým onemocněním) střev, dráždivým tračníkem či hemoroidy.

Doporučujeme: Jak se poprat s větry a nadýmáním?

2. Pozor na tuky

Příliš tučná jídla zpomalují proces trávení a zvyšují tak náchylnost k zácpě. Úplné vynechání tuků by však nebylo rozumné, protože i tyto živiny organismus potřebuje. Proto je vhodné dát přednost tukům rostlinným a pro snazší trávení kombinovat jejich příjem s vlákninou.

3. Dobrý výběr masa

Pokud kupujete maso, dejte přednost tomu libovějšímu. Zajistí vám dostatečný příjem proteinů a jeho konzumace nebude tak náročná na trávení jako v případě masa prorostlého tukem.

4. Nezapomeňte na probiotika

Potraviny s obsahem zdravých bakterií podporují trávení tím, že upravují rovnováhu střevní mikroflóry a pomáhají tak zmírnit případné následky požití nevhodné stravy, užívání antibiotik či působení psychického stresu. Probiotika najdeme kupříkladu v jogurtech nebo zakysaných nápojích.

5. Pravidelnost je základ

Udržet trávicí systém v té nejlepší formě pomáhá zavedení pravidelnosti do každodenního stravování. Důležité je především nevynechávat snídani a jíst každý den přibližně ve stejnou dobu.

6. Upravte životosprávu

Kouření, nadměrný příjem alkoholu a kofeinu trávení neprospívá. Navíc může vést k některým zdravotním komplikacím, jako je pálení žáhy či tvorba žaludečních vředů. Naopak pravidelné cvičení je pro správné trávení více než vhodné. Aby nás netrápily takové problémy, jako je nevolnost, zácpa nebo průjem, je rovněž vhodné omezit přílišné působení stresu.

Zdroj: www.everydayhealth.com

MUDr. Veronika Richterová

více na uLékaře

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Když střeva stávkují: 3 tipy, jak přírodně zahnat zácpu

Daniela mění život. Chce být ještě jednou pannou

Odpojení od reality: Schizofrenie i následkem stresu

Prokop: "Neviditelné" aspekty českého selhání. Za best in covid nemůže jen Babiš | Video: Kristýna Pružinová, Martin Krepindl, Blahoslav Baťa
reklama
reklama
reklama