5 skvělých obědů jen s rychlovarnou konvicí
Ukažte, jací jste kuchaři! Co dokážete uvařit k obědu jen s rychlovarnou konvicí? Je toho spousta!
Berte to jako výzvu: co byste dokázali uvařit jen s rychlovarnou konvicí? Jistě, zalít čínskou polévku je klasika, ale věřte, že jsou i další možnosti teplého oběda. A podotýkáme, že bez zničení konvice! Takže mléko nebrat, ale to už snad ví každý.
I když jde o pohotovostní řešení, bez přípravy se neobejdete. Chce to mít připravenou trošku koření, ochucovadel a případně bylinek. Bez zeleniny se taky neobejdete - zelenina dokonce může v takovém netradičním jídle hrát hlavní roli.
V hlavní roli zelenina
Tak třeba listový špenát. Stačí lístky natrhat na menší kousky, zalít horkou vodou a za chvilku můžete servírovat. Na vyšší level je pozvedne troška oleje a česneku nebo koupené česnekové soli. Stejně si pochutnáte na mangoldu.
Rajčata stačí syrová - dodají chuti klasicky připravenému kuskusu - stačí přelít vodou z konvice, zakrýt a pět minut počkat. A pokud do směsi přidáte hrstku rozinek, vykouzlíte netradiční, ale luxusní salát.
Doporučujeme: Foto recept na cukeťák. Jaká je vaše tajná ingredience?
Pokud chcete "apgrejdovat" ještě víc, vsaďte na mořské plody. Ovšem jedině tehdy, když máte rybárnu hned vedle, aby byly opravdu čerstvé. Jinak si koledujete o vážné zdravotní potíže.
Mořská verze
Na tenké plátky nakrájené ryby - lososa, tuňáka nebo černou tresku - opravdu stačí jen chvíli pošírovat v horké vodě, prostě je v ní nechejte chvíli poležet, ideálně s pár kapkami citrónu, dokud maso nezpevní. Pak stačí osolit, přidat bylinky, třeba i sušené z pytlíku - a máte hotovo.
Stejně si připravíte i krevety. Většinou se prodávají už předvařené, takže jim krátká lázeň (vřelou vodu můžete přidat i víckrát) úplně stačí. Ale i tady víc než jinde platí zásada 100% čerstvosti! Pokud jste koupili syrové (ať už mražené nebo ne), opět postačí nechat je krátkou dobu v horké vodě. Zhruba po minutě se z nevzhledných potvůrek stanou lákavé růžové kousky, tak jak je známe a milujeme.
Hutnější základ
Kromě kuskusu využijete jako základ, přílohu nebo samostatné jídlo také bulgur nebo rýžové nudle. Změknou za chvíli a můžete je jíst i bez vaření. Prodává se také instantní polenta - kukuřičná kaše, ale to už můžete rovnou sáhnout i po instantní brkaši.
Ostatně ani ty čínské nudlové polévky nejsou tak úplně špatný nápad - stačí vyhodit oba podezřelé pytlíčky s chemikáliemi neznámého původu, určené výrobcem k ochucení, a místo nich použít zeleninu, bylinky nebo koření, zmíněné výše.
Čím dodat chuť?
Skvělou vychytávkou je gomasio - sezamová sůl. Buď ho koupíte ve speciálních potravinách hotové, nebo si ho připravíte doma sami "do foroty" - vydrží asi týden. Stačí sezamová semínka lehce opražit na suché pánvi, zasypat nejlépe mořskou solí a pak rozdrtit. Buď v mixéru, nebo, kdo má čas, chuť a hmoždíř, tak v něm.
Přečtěte si: Se zeleninou do trouby aneb Jak zužitkovat velkou úrodu
Zkusit můžete i verzi se semínky z dýně, slunečnice nebo lnu. Každé chutná trošku jinak a všechny dobře. Chuť pozvedne také pasta tahini. Je taky ze sezamu, ale s přidáním olivového oleje. Podobně si smlsnete, když přidáte pesto, prodává se v každé samoobsluze.
Něco pro milovníky sladkostí
Sladkou verzi oběda z rychlovarné konvice představují ovesné vločky. Jistější bude, když je přelijete vroucí vodou už s předstihem a necháte máčet a pak proces zopakujete ještě jednou před jídlem. Cukr, ovoce, případně troška jogurtu - a je hotovo. Ovesné vločky ale mohou posloužit i na slano, budete překvapení, jak dobré jsou se sýrem.
Pokud dokážete udržet teplotu vody zhruba na 80 stupních aspoň pět minut - opět častým přiléváním vařící vody - můžete si troufnout i na vajíčka. Budou na hniličku. Jestli nejste ale na 100 % přesvědčeni o jejich nezávadnosti, radši si dejte zajít chuť. Salmonelóza není nic příjemného. Ostatně výměnu vody za novou vřelou dávku raději využijte vždycky.
Máte taky termosku?
Podobný princip jako "oběd z konvice" využívají horolezci a trekaři v zimních podmínkách s termoskou. Nadrobno nakrájenou zeleninu a brambory (rýži, pohanku, salám, cibuli, špek atd.) i zmrzlé hodí ho termosky a zalijí čerstvě vroucí vodou. Jakmile voda vychladne a potraviny se zahřejí, což je zhruba za pět minut, zchladlou vodu slijí a zalijí novou vařící dávkou. Pak zavřou a nechají "dojít". Po hodině je jídlo měkké a připravené ke snědení. Dokonce existují speciální termosky, které s tímto využitím počítají.
A co vy, čtenáři? Máte nějaké zkušenosti s netradičním vařením v polních podmínkách jen s varnou konvicí? Rozdělte se o své nápady, mohou se hodit i druhým.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
5 letních jídel do krabičky: V práci jen ohřejete!
Jak vzniká homosexualita? Jen v genech to není
Mravenčení : Kdy jde o příznak nemoci?