reklama

5 důvodů, proč být laskavý k druhým: Změní se Češi?

Jsou Češi národem nevychovaných hulvátů a nepříjemných mrzoutů? Začněte u sebe, uvidíte, co se stane!

Foto: Isifa/Thinkstock

Připadá vám, že Češi jsou národem hulvátů a mrzoutů? Stačí vidět řidiče na silnici, zajít na nákup, svézt se veřejnou dopravou. Večer pak vyprávíme doma, s jakými "debily" jsme se během dne zase setkali. A co takhle začít u sebe?

Zkuste být k ostatním laskaví a vstřícní. Takové chování obyvkle považujeme za slabost, za prohru. A přitom opak je pravdou. Naopak, když změníte přístup, přinese to prospěch především vám samotným. Tady je pět důkazů.

1. Vstřícnost je lidem vrozená

Obyčejný úsměv nebo povzbudivé slovo nebo podaná pomocná ruka přinese psychické povzbuzení nejen druhým, ale především osobně vám. Vědci zjistili, že laskavost je hlavní složkou spokojenosti s vlastní osobou. Přívětivost je sice do jisté míry věcí volby, ale většinou jde o vrozený povahový rys.

Doporučujeme: Pijte kávu s máslem: Budete skvělí a neprůstřelní

Vědci z Institutu Maxe Plancka prokázali, že děti začínají pomáhat druhým už od nejútlejšího věku. Už 14měsíční miminka šla otevřít dveře, když viděla, že dospělý má plné ruce. Jinými slovy, když se zachováme vstřícně, sledujeme jen svoji přirozenost, a tak se přirozeným způsobem cítíme lépe. 

2. Laskavost prodlužuje život

Stejný zdroj prokázal i další neuvěřitelnou výhodu laskavého chování. Ti, kdo častěji poskytovali druhým praktickou pomoc - přidrželi dveře, pomohli s kočárkem, vzali těžkou tašku - měli nižší riziko, že do pěti let zemřou, než ti, kdo to nedělali.

Zajímavé je, že ti, kdo pomoc jen přijímali, si riziko úmrtí nesnížili.

3. Přívětivost vylepší mozek

Nejen že se jako příjemní lidé cítíme lépe, ale pozitivní vliv zaznamená i náš mozek.  Výzkum na University of Michigan prokázal, že při laskavém chování se v mozku vytvářejí nová spojení, která posilují pocity pohody, a zároveň i přirozené proudění endorfinů a dalších hormonů štěstí a dobré nálady. Změněná chemie v mozku pak přispívá k dlouhodobé životní spokojenosti.

Ušetřete za drogy: přívětivost a laskavost k druhým působí na centra slasti v mozku. Opravdu vyvolává pocit štěstí a tento pocit působí ještě po měsíci, což se ukázalo i díky studii  na University of Pennsylvania, kterou vedl Dr. Martin Seligman. Na Tohoku Gakuin University v Japonsku zase zjistili, že člověku se významně zvýší pocit vlastní spokojenosti, když si v duchu zopakuje situace, kdy udělal něco pro druhé.

4. Vidíme svět hezčí

Úsměv a přívětivost doporučuje deset z deseti psychologů, když nám radí, jak v každé situaci dosáhnout svého. Když jsme vlídní, daleko spíš se dočkáme stejného přístupu. Výzkumy z Cambridge University, University of Plymouth a University of California zjistily, že pozitivní vibrace způsobí i fakt, kdy se na pomoc jednoho člověka druhému jen díváme. Zlepší to naše vnímání světa, takže jsme pak i my sami ochotnější udělat něco pro druhé. I kdyby nás vedla jen sobecká naděje, že se nám to vrátí. Mimořádně významným rysem laskavosti totiž je, že se šíří - inspiruje k obdobnému chování i druhé.

5. Přívětivost je nakažlivá

Laskavost je sice skutečně otázkou volby, ale být hodný k druhým totiž znamená prospívat vlastnímu já. Člověk si tak zlepší mozek i náladu, změní "nastavení" mysli a najde lepší vztah nejen k druhým, ale především sám k sobě. A hlavně: jde ji provozovat kdykoliv a  kdekoliv. A navíc nic nestojí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Sebeláska? Nic špatného na ní není

Nebezpečí o dovolené: Na co si dát pozor v hotelech?

7 věcí pro zlepšení mozku: Barvy, meditace, pořádek

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama