reklama
 

10 důvodů, proč spolu nespat. Jste taky pro?

Lepší spánek, lepší sex: Nečekané důvody, proč spolu nesdílet jednu postel a dokonce ani jeden pokoj!

Foto: Isifa/Thinkstock

Mohutná manželská postel byla po staletí symbolem úctyhodné instituce manželství a zároveň jediným místem, kde se ti dva mohli věnovat sexu. Ani jedno z toho už dnes neplatí.

Různé výzkumy z celého světa potvrzují, že novým trendem jsou nejen oddělené postele, ale rovnou dokonce oddělené pokoje. Kromě třeba hvězdné dvojice Angelina Jolie - Brad Pitt  se k němu hlásí až 30 % všech párů. Ale k tomu se musí připočíst ti, kdo tajemství svých ložnic prozradit nechtějí, protože to stále považují za příznak krize ve vztahu.

Kletba moderní doby

Ale i  horliví zastánci společného spaní často přiznávají, že vlastně tráví noci navlečení v pyžamech zády k sobě a s ucpávkami v uších, nebo že místo toho jeden spí u dětí nebo v obýváku na sedačce. Nebo se prostě mají chuť vzájemně zabít. Ukazuje se totiž, že sdílené spaní je jedním z hlavních příčin kletby moderní doby - nespavosti.  

Doporučujeme: 11 věcí, které si určitě nedávat před spaním

Většina dnešních párů spolu žila už dřív a také pro sebe vzájemně nejsou prvními a jedinými partnery. Dnešní doba je prostě individualistická, což se projevuje i v posteli. Vlastní pokoj je tak osobním prostorem, kde se každý může realizovat podle svého. Ať už co do vybavení, nábytku, barevnosti a stylu, tak svých koníčků - a v neposlední řadě odpadnou dohady o únosnosti bordelu, jako jsou poházené ponožky.

Konečně noční klid!

Je to samozřejmě především otázka místa, ale kdo má doma dostatek prostoru, neměl by váhat. Tady je 10 důvodů, proč spolu nespat.

 • Správná teplota: Jeden má rád teplo, druhý se dusí vedrem. Odpadnou dohady o otevřeném okně a vypnutém topení.
 • Chrápání: Tady jsou dokonce k dispozici údaje z ČR. "Až 10 % mužů nad 40 let udává, že chrápání způsobuje vážné problémy v partnerském soužití," připomíná MUDr. Peter Klimák, ORL specialista Kliniky GHC Praha.
 • Usínání:  Někomu vadí i světlo malé lampičky na čtení, jiný zase naopak potřebuje k odchodu do říše snů hudbu nebo i večerníček v podobě sledování televize. Navíc vědci zjistili, že pokud na vás při spánku svítí světlo, máte vyšší pravděpodobnost, že se u vás projeví deprese a rakovina.
 • Buzení v noci: I když oba spí celou noc (což není úplně častý případ), přesto se svými pohyby a projevy vzájemně ruší. Dokazuje vyšší hladina stresových hormonů, kterou vědci ráno naměřili u párů, sdílejících lože.
 • Různý režim: Dvojic, které chodí spát i vstávají ve stejnou dobu, je opravdu minimum. Ty ostatní se musí přizpůsobovat, což není příjemné a někdy ani možné. 

Nové námluvy 

To zatím byly argumenty pro kvalitnější spánek - a všichni víme, jak je důležitý. Ovlivňuje nejen náš výkon, ale také zdraví: od srdce přes mozek a bolesti hlavy až k imunitě a tloustnutí z jeho nedostatku. Ale oddělené ložnice paradoxně prospějí i tomu, co bývalo hlavním důvodem jejich sdílení: ano, sexu!

 • Budete si vzácnější: Snadná dostupnost vede k zautomatizování sexu, což bývá hrobem erotiky i celého vztahu
 • Vyšší přitažlivost: Flanelová noční košile propocené tričko nebo podivné  (nechutné) zvuky a zvyky mohou zůstat vašim tajemstvím. Před partnerem se můžete i po letech  předvést jen v tom příznivějším světle.
 • Znovu ožije namlouvací rituál: Pozvání - výzva i přijetí - dodává situaci hravosti a vrací vztah k jeho vzrušujícím začátkům
 • Plánování je sexy: Odstraní monotónnost a přiměje oba se víc snažit druhého "nalákat" A nejen to, i každý sám za sebe se cítí víc "v náladě", když dostane šanci udělat se víc sexy: vyčisti si zuby, převlékne se, stihne i pár kapek parfému... 
 • Zvyšuje chuť: Všichni víme, že to, co je bez námahy snadno dostupné také snadno ztrácí na své ceně. A naopak!

Pravidla oddělených ložnic

Přesto manželští terapeuti doporučují dodržet pár zásad, aby oddělené spaní neoddělilo i vás dva.

 • Neztratit intimitu: místo hovorů v posteli si vymyslet jiný rituál: společnou večeři, procházku po ní, popovídání v kuchyni před spaním
 • Udržovat fyzický kontakt: na to dvojice po pár letech snadno zapomínají, i když sdílí jedno letiště. Dotýkat se jeden druhého (ale i bez erotického podtextu), je důležité pro pocit sounáležitosti
 • Sex po domluvě nebo podle jízdního řádu: Přesně tak, jak to doporučoval už český klasik doktor Plzák.  

A co vy? Líbilo by se vám mít svůj vlastní pokoj, nebo nedáte dopustit na společnou ložnici s jedinou manželskou postelí?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Peklo na směny: Ponocování ničí tělo i mozek

9 známek blížící se demence: Bez ohledu na věk

Uříznout hlavu a zase přišít: Je to možné?

Náprsenka dokonale kopírující každou křivku. Zendaya ohromila na cenách kritiků | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama