reklama

Zámek Mikulov

Zámek Mikulov se nachází téměř v centru města Mikulov v okrese Břeclav v Jihomoravském kraji. Stavba na skalnatém Zámeckém vrchu je dominantou kraje na hranicích s Rakouskem a je vidět zdálky ze všech stran. V zámku sídlí Regionální muzeum v Mikulově, které pro návštěvníky připravilo zajímavé expozice a pořádá kulturní akce.

Historie

Archeologické nálezy dokládají, že již v 11. století se na Zámeckém vrchu nacházela stavba, která měla chránit moravsko-rakouské hranice. Za vlády krále Přemysla Otakara I. nebo jeho syna se začal na tomto místě budovat kamenný hrad. První písemné zprávy o hradu pocházejí z roku 1249, tehdy daroval Přemysl Otakar II. hrad i město Jindřichu z Lichtenštejna. Mikulov se stal sídlem jejich rodu a hrad byl několikrát přestavován a zvětšován. V držení tohoto rodu bylo panství do roku 1560. Během husitských válek se Lichtenštejnové přidali na stranu krále Zikmunda a husitská vojska se neúspěšně pokoušela hrad Mikulov dobývat. Na hradě pobýval i král Václav IV., když mu Lichtenštejnové pomohli uprchnout z vídeňského vězení. Žila tu také rožmberská bílá paní, nešťastná Perchta z Rožmberka, provdaná za Jana V. z Lichtenštejna. V 16. století bylo vybudováno mohutné opevnění na obranu proti Turkům. Lichtenštejnové se dostali do finančních problémů, a proto museli Mikulov prodat. Nový majitel Ladislav Kereczenyi nechal přestavět hrad na zámek. Po smrti jeho syna přešlo panství do císařské správy. Císař Rudolf II. daroval panství Adamovi z Ditrichštejna, jehož rod vlastnil zámek až do roku 1945. Přestavba zámku dál pokračovala v pozdně renesančním duchu. V blízkosti zámku bylo postaveno divadlo, vinný sklípek a rozsáhlá knihovna s cennými svazky.

Maxmilián z Ditrichštejna nechal vyrobit největší vinný sud ve střední Evropě, který se dochoval dodnes. V 17. století byly město i zámek vypleněny švédskými vojsky. Poté byl zámek rekonstruován a získal barokní podobu a na východní straně byla postavena terasa s altánem. V roce 1719 bylo město zničeno požárem, popelem lehl i zámek. Ditrichštejnové ho znovu postavili a přidali další prvky a umělecká díla. Mikulov se v 19. století stal místem jednání o evropských dějinách. V roce 1805 se zde podepisovaly mírové smlouvy mezi Francií a Rakouskem, zámek si k jednání vybral Napoleon Bonaparte. V roce 1866 zde bylo podepsáno příměří mezi Rakouskem a Pruskem, známé jako Mikulovské příměří. Na konci druhé světové války zámek úplně vyhořel. Velmi brzy vznikl Spolek pro obnovu mikulovského zámku, který si dal za cíl znovu mikulovský zámek obnovit. V roce 2006 požádala kněžna Ditrichštejnová žádost o navrácení majetku, její požadavky soud zamítl. Správcem zámku je Regionální muzeum v Mikulově.

Zámecká zahrada

U mikulovského zámku se nachází jeden z největších zahradních areálů v České republice. Kolem celého zámku se rozkládají četné terasy. Tyto zahrady po válce téměř zanikly a v poslední době jsou postupně obnovovány.

Akce 2015

Během celého roku se na zámku v Mikulově konají nejrůznější společenské a kulturní akce – výstavy, koncerty, přednášky, workshopy, Muzejní noc atd.

Otevírací doba a vstupné

Zámek Mikulov je pro návštěvníky otevřen v návštěvnické sezóně od 29. března do 31. října každý den kromě pondělí. V listopadu až březnu je možné objednat prohlídku pro minimálně 10 osob. Základní vstupné na celkový okruh je 150 Kč.

Kontakty

Regionální muzeum v Mikulově
Zámek 1
692 15 Mikulov
tel.: +420 519 309 014, +420 519 309 019
e-mail: [email protected]
web: www.rmm.cz

Svatby

Pohádkovou svatbu na zámku je možné prožít i v Mikulově. K pronájmu je několik společenských sálů vhodných pro svatební obřad i hostinu. Více informací lze získat na tel.:519 309 018, 777 061 295, e-mail: [email protected].

Ubytování

Na zámku jsou příležitostně ubytováváni hosté.

Tipy na výlety

Svatý kopeček
Jeskyně na Turoldu
Pálava
Hrad Děvičky
Dolní Věstonice
Zámek Valtice
Zámek Lednice
Moravské vinařské stezky

Související články

reklama
reklama
reklama