reklama

Zámek Lány se nachází ve stejnojmenné obci v okrese Rakovník ve Středočeském kraji, západně od Prahy, nedaleko Kladna, na okraji křivoklátských lesů. K zámku přiléhá kostel Jména Ježíš, nedaleko se nachází velký palmový skleník a rybník Bahňák. Barokní stavba je obklopena rozsáhlým anglickým parkem, který vzadu přechází plynule do Lánské obory. Zámek Lány není veřejnosti přístupný, protože se jedná o letní sídlo prezidenta, které slouží nejen k rekreaci a práci, ale také k přijímání státních návštěv. Přístupný je park, skleník a v kostele se konají pravidelné bohoslužby. Zámek bývá otevřen pro veřejnost pouze výjimečně při zvláštních příležitostech (státní svátek). Zámek Lány je od roku 1921 majetkem státu a je chráněn jako kulturní památka České republiky.

Historie

Nejstarší písemné zmínky uvádějí, že zde v roce 1392 sídlil v dřevěné tvrzi Hašek z Lán. V roce 1589 se Lány staly součástí křivoklátského panství a majetkem rakouského císaře a českého krále Rudolfa II. Nedlouho poté byla tvrz přestavěna na renesanční lovecký letohrádek. V polovině 17. století byl zámek opět přebudován, tentokrát v pozdně barokním slohu. Ještě v padesátých letech byl zastaven Schwarzenberkům a na konci 17. století ho koupili Vladštejnové. V roce 1730 nechal Jan Josef z Valdštejna zámek velkolepě zrekonstruovat a zvýšit o jedno patro. Hned v dalším roce přešly Lány do rukou knížecího rodu Fürstenberků, kteří byli vlastníky až do roku 1921, kdy ho získal československý stát pro svého prezidenta. Rokokový kostel Nejsvětějšího jména Ježíš byl k zámku přistavěn v letech 1748-1752. Další významná přestavba proběhla v letech 1821- 1825, kdy bylo přistavěno další patro a vybudován nový vchod na severní straně směrem od obce. Na počátku 20. století bylo vybudováno ještě 3. patro v mansardové střeše a jihu směrem k parku vznikla nová vstupní část.

Lánský zámek si oblíbil první československý prezident Masaryk a zvolil si ho za své letní sídlo. Zámek byl odkoupen od Fürstenberků za 25 milionů korun a v celém areálu proběhly stavební úpravy pod vedením hradního architekta Jože Plečnika tak, aby mohl být reprezentativním sídlem hlavy nově vzniklého státu. Veřejnost může obdivovat Plečnikovu práci zejména v okolí zámeckého rybníka Bahňáku, kde se za první republiky scházeli Pátečníci (skupina intelektuálů kolem Masaryka a Čapka). Tomáš Garrigue Masaryk považoval Lány za svůj domov a prožil zde 17 let. Přijímal zde státní návštěvy i další významné světové osobnosti (umělce a vědce). V zámku bylo také kino, do kterého zval i místní občany. Rád jezdíval v okolí zámku na koni, později v kočáře. Po své rezignaci v roce 1935 se do Lán přesunul i s rodinou natrvalo. Rodinná hrobka, kde je pochován se svou ženou Charlottou, synem Janem a dcerou Alicí, se nachází na obecním hřbitově.

Po Masarykově smrti využíval lánský zámek pouze protektorátní prezident Emil Hácha, který zde nechal zřídit veřejné přírodní koupaliště. Reprezentativním sídlem českých prezidentů se stal zámek Lány opět po roce 1989.

Otevírací doba a vstupné

V areálu zámku Lány je běžně přístupný park a palmový skleník - středa a čtvrtek od 14.00 do 18.00 hodin, sobota, neděle a o svátcích od 10.00 do 18.00 hodin každoročně v období od soboty před velikonočními svátky do 2. listopadu a ve výroční dny narození a úmrtí prvního prezidenta republiky T. G. Masaryka (7. března a 14. září - v těchto dnech je otevřeno od 10.00 do 18.00 hodin). Vstupné je 15 Kč.
V kostele Jména Ježíš, který přiléhá k zámku, se konají pravidelné bohoslužby: ve čtvrtek a v sobotu od 17, v zimě od 16 hodin, v neděli od 15 hodin.

S rodinou prezidenta Masaryka jsou spojená další místa v obci, která jsou veřejnosti přístupná. Na lánském hřbitově je pochován první československý prezident Tomáš G. Masaryk a jeho rodina. Hřbitov je otevřen po celý rok.
V obci je také malé muzeum T. G. Masaryka.

Kontakty

Správa Pražského hradu
příspěvková organizace Kanceláře prezidenta republiky
Pražský hrad
119 08 Praha 1
Tel: +420 224 371 111
www.hrad.cz

Tipy na výlety

Hrob T. G. Masaryka a jeho ženy Charlotty na místním hřbitově
Muzeum T. G. Masaryka
Muzeum sportovních automobilů
Lánská koněspřežka
Naučná stezka u Lánské obory
Vodní nádrž Klíčava z velké části v oboře
Praha
Křivoklát
Karlštejn
Lužná u Rakovníka – Železniční muzeum ČD
Skryjská jezírka

Související články

reklama
reklama
reklama