reklama

Hladkosrstí foxteriéři jsou velmi mazaní. I přesto, že si rádi polenoší, nikdy z nich neuděláte "poslušného gaučáka", jsou to aktivní psi kdykoli připravení k jakékoli hře.

Povaha plemene

Hladkosrstí foxteriéři jsou temperamentní, inteligentní, mazaní, přátelští, veselí, tvrdohlaví a ostražití. V případě nečekané návštěvy nebo hrozícího nebezpečí se rozštěká. Je to plemeno, se kterým se opravdu nebudete nudit. Foxteriéři dobře vycházejí s dětmi, nějaké to zatahání, šťouchnutí nebo poplácání jim opravdu nevadí. Mají totiž poměrně vysoký práh bolesti. Pokud se rozhodnete pořídit hladkosrstého foxteriéra a doma už máte nějaké jiné domácí zvíře, seznamte je co nejdříve, předejdete, tak zbytečným nepříjemnostem v pozdějším věku. Někdy se bohužel může stát, že foxteriéři díky svému přirozenému instinktu lovce a neustálé připravenosti k jakékoli akci, budou "nudu" zahánět lovením a proháněním hlodavců, koček nebo i slepic. Vůči ostatním psům se mohou chovat dominantně.

Popis plemene

Výška psa v kohoutku nepřesahuje 39 cm a jeho váha se pohybuje okolo 7,5 kg. Feny jsou oproti psům o něco menší i lehčí. Hrubosrstý foxteriér se dožívá poměrně vysokého věku, okolo 13 až 14 let.

Lebka je mírně zúžená a plochá. Čenich je černé barvy. Foxteriér má silné čelisti s nůžkovitým skusem (horní zuby překrývají dolní zuby a jsou v čelisti kolmo nasazené). Oči jsou malé, tmavé, hluboce posazené. Oči nesmí být nikdy vypouklé. Uši mají tvar obráceného písmene V. Krk je přiměřeně dlouhý a svalnatý. Hřbet je krátký, pevný a rovný. Bedra jsou osvalená a mírně klenutá. Foxteriér má mírně klenutá přední žebra. Ocas bývalo zvykem kupírovat. Kupírovaný ocas je vysoko nasazený, vztyčený, nikdy nesmí být stočený. Nekupírovaný ocas je taktéž vysoko nasazený a je přiměřeně dlouhý.

Srst je hladká, hustá, rovná a přiléhavá. Barva srsti je zcela bílá (nebo musí převládat), bílá s tříslovými, černými nebo tříslovými znaky. Jiné zbarvení či žíhání jsou nepřijatelné.

Charakteristické rysy

- aktivní
- živý
- nebojácný
- temperamentní
- přátelský
- tvrdohlavý

Chov

Dle Mezinárodní kynologické federace patří hladkosrstý foxteriér do skupiny III. Teriéři, sekce 1 - velcí a střední teriéři, pracovní zkouška nepovinná. V České republice je oficiální zkratka hladkosrstý foxteriérů FXH. Více informací se můžete dočíst na klubových stránkách tohoto plemene například na http://www.foxterrier.cz nebo na stránkách chovatelských stanic http://odcabelny.webnode.cz/. Zajímavostí je, že aby v České republice mohl foxteriér získat titul Interšampion a Český šampion musí úspěšně složit zkoušky z norování.

Výchova a péče o psa

Srst hladkosrstého foxteriéra je nenáročná na úpravu, stačí jí pravidelně 3x až 4x za měsíc vykartáčovat a v období línání odstraňovat vypadávající srst gumovou rukavicí.

Stejně jako všichni teriéři, tak i hladkosrstí foxteriéři jsou temperamentní, proto je důležité být při výchově štěněte i v následné výchově důsledný a vládnout pevnou, ale spravedlivou rukou. Je to ideální pes na zahradu. Ovšem pokud si rozhodnete psa pořídit do bytu, mějte na paměti, že mu každý den musíte zajistit dostatek pohybu. Foxteriéři milují hry s míčky, agility a další tzv. pohybové hry. Tak jako v minulosti, tak i v současné době zůstávají věrnými a neodmyslitelnými pomocníky myslivců. Někde hluboko v sobě mají zakódováno norování a proto pokud to bude jen trochu možné, měli byste mu norování umožnit.

Na současném trhu si můžete pořídit jak štěně s průkazem původu, u nichž bude cena vyšší (cca od 4 000Kč), tak i štěně bez průkazu původu, u kterých bude cena nižší (cca od 2 500 Kč a výše).

Historie plemene

Hladkosrstý i hrubosrstý foxteriér pocházejí z Velké Británie. V dřívějších dobách hubil především malé hlodavce, sloužil k lovu zajíců, kachen a také noroval lišky. První zmínky o foxteriérech jsou již ze 14. století a právě z této doby pochází i jeho jméno foxteriér, fox (v angličtině liška) a terra (v latině půda). Aby při lovu nedošlo k záměně s liškou, dávala se přednost bílému zbarvení psů. Původní standard foxteriéra pochází již z roku 1876. Hladkosrstý foxteriér je pravděpodobně původnější než hrubosrstý foxteriér. Předky hladkosrstého teriéra je black and tan teriér křížený s bígly, buldoky a anglickými chrty. Některé zdroje také uvádějí křížení se skotskými teriéry.

Podobná plemena

Parson russell teriér
Hrubosrstý foxteriér
Jack russell teriér

Související články

reklama
reklama
reklama