reklama

Jack Russell Teriér je aktivní pes, se kterým není nuda. Veselý a hravý společník, který potřebuje majitele, který mu věnuje velký kus ze svého času. Na oplátku získá nerozlučného psího kamaráda.

Vzhled plemene

Výška Jack Russella Teriéra se pohybuje od 25 do 30cm.
Váha 5 - 6 kg. Hlava JRT zdobí poměrně velký, černý čenich. Oči jsou mandlového tvaru s jiskrou. Barva je tmavě hnědá. Uši jsou převislé, kratší. Hrudník je široký. Tlapky má kulaté s tvrdými polštářky. Ocas je kupírovaný, při pohybu vztyčený. Svalnaté tělo je mrštné a umožňuje psovi skoky do výšky i dálky.
Srts JRT může být hladká, hrubá nebo broken. Hrubá a broken srst se udržuje trimováním. Hladká srst nevyžaduje zvláštní péči. Zbarvení srsti může být bílé nebo s černými, hnědými nebo trikolorními znaky. Barevné znaky by měly být na hlavě a kořenu ocasu.
JRT se dožívá 13 až 15 let.

Povaha

JRT je plemeno náročné na čas a fyzické dispozice majitele. Tento pes je velmi aktivní, milující pohyb, hry, zábavu. Pokud se nudí, nejčastěji devastuje páníčkův domov nebo zahradu. JRT se hodí pro aktivní lidi, kteří se psem budou chodit na dlouhé procházky, hrát frisbee nebo cvičit agility. JRT miluje děti a je proto jejich vhodným společníkem. Pro svou velikost se pejsek hodí jak do města, tak na vesnici.

Jack Russell Teriér - charakteristické rysy

- aktivní
- veselý
- milující pohyb
- sebevědomý
- svéhlavý

Výchova a péče o psa

Při výchově štěňátka je potřeba být pevný a trpělivý. Ne však hrubý. Pes si takové hrubé jednání snadno zapamatuje a může se z něj stát agresivní pes. Vymezte psovi pravidla a trvejte na jejich dodržování. JRT na vás bude zkoušet různé divadélka, ale nepolevte. V brzké budoucnosti se vám vaše trpělivost přinese růže v podobě poslušného parťáka.
JRT má vzhledem ke své výšce při minimálním pohybu sklon k nadváze. Dávkujte tedy stravu svědomitě.
Nejčastější choroby kůží a trávící trakt.
Štěně JRT můžete pořídit s PP za cenu kolem 14 000,- nebo bez PP. To cena začíná kolem 2 000,-. V případě, že investujete do psa s PP, získáte opravdového teriéra.

Chov

FCI řadí JRT do 3. skupiny Teriéři a 2. sekce Malí teriéři s pracovní zkouškou. V České republice sdružuje milovníky JRT Klub chovatelů teriérů.

Historie plemene

JRT je původem z Anglie. Vyšlechtil jej reverend John Russell v 19. století. Psa využíval při lovu menší zvěře a norování lišek a zabíjení krys. Vyšlechtěny byly dvě varianty plemene, menší JRT a vyšší Parson Russell Teriér. V dnešní době je JRT převážně společenským psem.

Podobná plemena

- Český teriér
- Foxteriér hladkosrstý
- Border teriér

Související články

reklama
reklama
reklama