reklama

Hrubosrstý foxteriér

Hrubosrstý foxteriér je skvělý rodinný pes. Ke všem členům své "lidské" rodiny je velmi přítulný a přátelský. Ale i když je to pohodář, dokáže pěkně pozlobit svou vychytralostí.

Povaha plemene

Hrubosrstí foxteriéři jsou velice inteligentní a zároveň i mazaní, proto se na ně nemůžete zlobit, když na Vás nějakým způsobem vyzrají. Pokud se pro něco rozhodnou je velmi těžké jim jejich plán vyvrátit, jejich tvrdohlavost se však dá částečně potlačit správným výcvikem. I přesto, že milují být v přítomnosti svého pána, dokáží se na nějakou dobu zabavit i sami. Foxteriéři dobře vycházejí s dětmi, nějaké to zatahání, šťouchnutí nebo poplácání je v žádném případě nerozhodí, mají totiž poměrně vysoký práh bolesti.

Pokud se rozhodnete pořídit si hrubosrstého foxteriéra a doma už máte nějaké jiné zvířátko, mějte na paměti, že je musíte seznámit co nejdříve, v pozdějším věku by Vám je mohl začít doma prohánět. Vůči ostatním psům se může toto plemeno chovat dominantně. Hrubosrstý foxteriér je ostražitý, tvrdohlavý, veselý, temperamentní, velmi aktivní. V případě nečekané návštěvy nebo hrozícího nebezpečí se pes rozštěká.

Popis plemene

Výška psa v kohoutku nepřesahuje 39 cm a jeho váha se pohybuje okolo 7,3 kg. Fenky jsou oproti psům menší i lehčí. Hrubosrstý foxteriér se dožívá okolo 13 až 14 let.

Stavba těla hrubosrstého foxteriéra je dokonale vyvážená. Horní linie lebky je téměř plochá. Čenich je černý. Foxteriér má kulaté a tmavé oči, které jsou malé a ze kterých doslova vyzařuje energie a inteligence. Světle oči jsou nepřípustné. Uši mají tvar obráceného písmene V, jsou malé a silné. Foxteriér má mocné čelisti s nůžkovitým skusem. Krk je dlouhý a svalnatý. Hřbet je u tohoto plemene pevný a rovný. Bedra jsou krátká a mírně klenutá. Ocas bývalo zvykem kupírovat. Kupírovaný ocas je vysoko nasazený, vztyčený, nikdy nesmí být stočený. Nekupírovaný ocas je taktéž vysoko nasazený a přiměřeně dlouhý. Tlapky má hrubosrstý foxteriér kulaté, s malými a odolnými polštářky.

Srst je hustá a velmi tvrdá, s jemnou a krátkou podsadou. Na bocích je srst měkčí než na hřbetě. Na lopatkách je přibližně 2 cm dlouhá. Srst na hřbetě, v kohoutku, na bocích a na pánevních končetinách je dlouhá přibližně 4 cm dlouhá. Barva srsti je převážně bílá s černými, černými a tříslovými nebo tříslovými znaky. Jiné zbarvení či žíhání jsou nepřijatelné.

Charakteristické rysy

- aktivní
- živý
- nebojácný
- vstřícný
- přátelský

Chov

Dle Mezinárodní kynologické federace patří hrubosrstý foxteriér do skupiny III. Teriéři, sekce 1 - velcí a střední teriéři, pracovní zkouška nepovinná. V České republice je oficiální zkratka hrubosrstých foxteriérů FXD. Aby v České republice mohl foxteriér získat titul Interšampion a Český šampion musí úspěšně složit zkoušky z norování. Více informací se můžete dočíst na klubových stránkách tohoto plemene například na www.foxterrier.cz.

Výchova a péče o psa

Srst hrubosrstého foxteriéra by se měla několikrát ročně trimovat a alespoň 2x týdně by se měla srst pečlivě vykartáčovat. V případě, že doma chováte výstavního psa, svěřte jeho srst do rukou odborníků.

Bílý foxteriéři mají predispozici k vrozené hluchotě a progresivní atrofii sítnice.

U těchto neposedů je důležité trvat si na svém a být tak jako u všech teriérů ve výchově důsledný, ale spravedlivý. Je to ideální pes na zahradu. Ovšem pokud si rozhodnete psa pořídit do bytu, mějte na paměti, že mu každý den musíte zajistit dostatek pohybu. Tak jako v minulosti, tak i v současné době zůstávají věrnými a neodmyslitelnými pomocníky myslivců. Mezi jejich přirozené instinkty patří norování a proto pokud to bude jen trochu možné, měli byste se této aktivitě společně věnovat.

Cena za štěně hrubosrstého foxteriéra bývá velmi rozdílná. Na současném trhu se dají pořídit jak štěňata s průkazem původu, u nichž bude cena vyšší (od 4 500Kč a výše), tak i štěňata bez průkazu původu, u kterých bude cena nižší (od 3 000 Kč a výše). Cena se také může lišit u psa a feny.

Historie plemene

Hrubosrstý i hladkosrstý foxteriér pocházejí z Velké Británie. V dřívějších dobách noroval lišky, lovil divokou zvěř a hubil hlodavce. A právě z této doby pravděpodobně pochází jeho jméno, fox (v angličtině liška) a terra (v latině půda). Dávala se přednost bílému zbarvení psů, aby nedošlo k záměně s lovenou zvěří (liškou). Původní standard foxteriéra pochází z roku 1876. Hrubosrstí foxteriéři vznikli křížením hladkosrstého teriéra jménem Jock a hrubosrsté feny Trap, ale mísí se v nich i krev i hrubosrstého black and tan teriéra, skotského teriéra nebo anglického bílého teriéra. Některé prameny uvádějí, že se na vzniku tohoto plemene pravděpodobně podílela stejná plemena psů, ze kterých také pocházejí bulteriéři nebo manchester teriéři.

Podobná plemena

Lakeland teriér
Hladkosrstý foxteriér
Velšteriér
Airedale teriér

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama