reklama

Příběh Jany: Jsem pyšná na syna, splnil si americký sen

Požádala jsem o pár slov člověka, který za vstřícným kadeřnickým mágem stojí od malička a nyní věrně pracuje po jeho boku, Janu Zapomělovou, Michalovu maminku.

Foto: Petr Krupik Krupička

Na první pohled to vypadá jako pohádka O Honzovi. Kluk z malé vesničky vyrazí do světa a najde své místo na zemi. A to místo není nijak obyčejné, z nenápadného Honzy, respektive Michala Zapoměla, vyroste světově uznávaný kadeřník.

Otevřel si již tři luxusní kadeřnické salony v Praze a v Plzni, pracuje s celebritami a  získal prestižní postavení kreativního ředitele světové kosmetické značky Alterna Hollywood. Přes to všechno, jako pravý pohádkový chasník, zůstává Michal svůj a  působí mile a pokorně.

Čí je to zásluha?

Požádala jsem o pár slov člověka, který za vstřícným kadeřnickým mágem stojí od malička a nyní věrně pracuje po jeho boku, Janu Zapomělovou, Michalovu maminku.

Pocházím z malé vesnice Všeruby na Plzeňsku. Mám ještě čtyři sourozence, dvě sestry žijí v Kanadě. Rodiče už oba zemřeli. Ve Všerubech také vyrostli moji dva synové. Mám ráda hudbu, přírodu a rybaření, léta jsem chytala ryby. Dlouho jsem pracovala v zahradnictví a svou práci jsem měla ráda. Když Michal otevřel první kadeřnický salon v Plzni, požádal mě, jestli bych mu mohla pomoci. Tak jsem neváhala a už u něho pracuji deset let.

Nedávno Michal otevřel už třetí salon, má kolem sebe spoustu přátel i známých osobností. Jaké to je pro maminku?

Mám ze syna obrovskou radost. Díky tomu, že u něho pracuji, vidím všechny jeho úspěchy zblízka. Je úžasné, co za tu dobu dokázal. To je pro mámu největší odměna, když děti vychováte a oni vám to tímto způsobem vrací.

Máte úžasný vztah. Michal si vás nesmírně váží.

V práci jsem jako jeho zaměstnanec, ctím jeho požadavky. I když jako maminka udělám víc. Snažím se mu ve všem být oporou.

Byl Michal vždycky tak odhodlaný?

Nikdy se nebál. Už jako malé dítě. Ve vesnici, kde jsme bydleli, jsem chodila do jednoho malého kadeřnictví a Michal se tam vždycky přišel podívat za mnou. Jednou se tak rozhlédl a říká paní kadeřnici: „Paní, proč děláte všem stejné hrnce na hlavě?" Bylo mu asi sedm a už měl názor. Zkoušel účesy na svých kamarádkách, nejdříve česat, potom i stříhat.

To bylo na kluka dost neobvyklé...

Tenkrát to bylo hodně neobvyklé, zvlášť na vesnici. Když se mi svěřil s tím, co chce dělat, řekla jsem mu jen jedno: „Jestli cítíš, že tě to bude bavit, tak si za tím jdi a neohlížej se napravo nalevo."

Michal říká, že má dar vidět estetično. Podědil ho po někom z rodiny?

Moje sestra Hana měla odmala talent, co se týče bytového designu, módy a líčení. Michal ji vždycky obdivoval, takže je to v rodině.

Jaké hodnoty jste učila ctít vaše děti?

Nikdy jsem svým dětem nelhala, vždycky jsem jim řekla pravdu, ať byla dobrá, nebo špatná. Snažila jsem se, aby z nich byli rovní poctiví lidé, pracovití a měli úctu k druhým. Je hodně těžká doba a úcta jako by vymizela. To je špatné. Myslím, že na rodině a na výchově hodně záleží. Dnes se mi to všechno vrací, jsem za to nesmírně vděčná. Druhý syn je zručný zase manuálně a je skvělý táta, takže mám i vnoučata.

Co pro vás znamená vaše rodina?

Rodina je u mě na prvním místě, nedovedu si představit syny nemít, mám je moc ráda. Michal miluje svoji práci, která ho naplňuje a baví, a druhý syn svou rodinu, o kterou se pečlivě stará. Jsem léta rozvedená, ale bývalý manžel je na Michala pyšný a má radost z toho, co dokázal.

Zlobil Michal, když byl malý? Jaká odměna pro něho případně byla nejlepší? A co měl naopak za trest?

Byl moc hodný, nejraději četl nebo hrál na piano. Odměna pro něho byla, když  jsem mu uvařila jeho oblíbené jídlo, lívance s jahodovou merendou, a trest, když nemohl ostříhat nebo učesat kamarádku a klasika, nesměl se dívat na televizi.

Vaše kadeřnické salóny navštěvují i známí lidé, včetně například Nadi Urbánkové, které se Michal staral o vlasy během její léčby chemoterapií, dále její dcera Jana Fabiánová, která mluví o Michalovi jako o nevlastním bratrovi, Aňa Geislerová, Jitka Molavcová a další. Jak se cítíte v této společnosti?

Jsem ráda, že jsem díky Michalovi poznala spoustu celebrit. Cítím se mezi nimi dobře, jsou to milí a příjemní lidé.

Co byste synovi chtěla popřát?

Michale, chtěla bych ti popřát, abys byl pořád takový, jaký jsi. Nezměň se. Buď svůj a jdi si vždycky za svým cílem. A dělej to pořád tak dobře, jako to děláš. A uděláš mi největší radost, jakou si dovedeš představit. Moc ti děkuji.

Müllerova vila ve Střešovicích je světový unikát. Bez Masaryka by možná nevznikla | Video: TV Architect
reklama
reklama
reklama