reklama

Terasa

Venkovní část stavby, která je určená pro relaxování a pobyt osob. Známe terasy zahradní, střešní, terasy jako součást domů i bytů. Rozměrem je terasa větší než balkon. Její hlavní funkcí je rozšíření možností bydlení. Zimní zahradu lze považovat za uzavřenou terasu. Nejčastěji se jako stínění používají markýzi a slunolamy v podobě dřevěné konstrukce. Slušně velká terasa může majitele vyjít i na sto tisíc korun. Novinkou na trhu jsou terasy z WPC materiálů.

Co je WPC terasa?

Jedná se o velmi odolný materiál se zárukou až dvacet pět let. Materiál na bázi dřeva a plastového polymeru se obecně nazývá WPC - Wood Plastic Composite. Technologie pochází z Ameriky, kde ji poprvé uvedli před patnácti lety. Pokusili se vyrobit materiál, který na jedné straně eliminuje nežádoucí účinky dřeva, hnilobu, plísně, napadení hmyzem, změna barevnosti, sesychání, kroucení, třísky, negativní vliv slunce, mrazu, vody a mnoha dalších a na druhé straně vytváří efekt dřevěného povrchu. Jednoduše můžeme hovořit o umělém dřevu.

Dvě třetiny kvalitní dřevěné moučky jsou doplněné polymerem. Jednotlivé WPC výrobky se liší svojí povrchovou úpravou. Vyrábějí se v různých délkách a odstínech. Dále je možné zakoupit profily duté a plné. U nejkvalitnějších WPC materiálů je vizuální a pocitový efekt dřeva dokonalý a zákazník na první pohled rozdíl nepozná.

Prkna vyžadují minimální údržbu. Doporučuje se jednou ročně podlahu umýt vodou se saponátem. Je třeba udržovat prostor mezi prkny čistý, aby mohla přebytečná voda odcházet pryč. Plíseň odstraníme standardním přípravkem s bělidlem a následně opláchneme vodou. Trochu opatrní musíme být v případě mastných skvrn od oleje. Díky dřevité složce je prkno nasákavé a v případě znečištění, je třeba je hned otřít. Mechanicky narušený povrch jde odstranit ocelovým kartáčem nebo smirkovým papírem.

Klady

- Snadná montáž
- Úspora celkových nákladů vlastnictví
- Dlouhá životnost materiálu
- Dokonalý vizuální efekt
- Protiskluzový povrch bez třísek
- Žádné povrchové změny
- Ekologické
- Nehrozí napadení dřevokazným hmyzem

Zápory

- Vizuální a pocitová úroveň
- Riziko popraskání dutých profilů a prken

Vhodné dřevo na terasu

V posledních letech se nabídka dřeva značně rozšířila. Tyto nové dřeviny pocházejí z tropických oblastí jihovýchodní Asie či Jižní Ameriky. Dřeviny jsou odolné proti povětrnostním vlivům a dřevokaznému hmyzu. Díky tomu není nutné je impregnovat. Životnost a tvrdost je na rozdíl od tuzemských dřevin značně vyšší. Příjemnou vlastností dřeva je postupné vyplavování přirozeného barviva. Vlivem slunce, vody a mrazu získávají prkna stříbrně-šedou patinu.

Exotické dřeviny: cedr, jaktoba, ipe, massaranduba, tali, okumé, merbau, bankirai, cumaru

Častý výskyt plísní. Nepronikají do útrob dřeva. Snadno ji očistíme okartáčováním. Na odstranění skvrn lze použít měděný kartáč a jemný brusný papír. Po instalaci je třeba napustit olejem a průběžně jednou za rok to zopakovat plus břidat ještě navoskování.

Klady

- Pořizovací náklady
- Harmonie s přírodou
- Vizuální dojem
- Velký výběr různých typů

Zápory

- Údržba
- Reakce na okolní vlivy
- Riziko napadení hmyzem
- Třísky
- Barevná nejednotnost
- Povrchové změny
- Nižší životnost

Co vše je nutné vědět, než budeme terasu zakládat

Nejvhodnějším obdobím jsou teplé měsíce. Nejprve si ujasníme, k čemu má sloužit a kam ji umístíme. Například terasy na domě musí být dokonale odizolované. Pečlivě zvažte kvalitu materiálu. Čím větší zátěž a frekventovanost, musíme zvolit lepší a odolnější materiál. Dopředu se ujistěte, co vše chcete k terase přidat. Je třeba promyslet osvětlení, zábradlí, světlolamy nebo další doplňky v podobě zabudovaných květináčů a jezírek. Zadejte poptávku firmám a specifikujte své požadavky.

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama