reklama

Mezi nejčastější prvky stínění oken patří nejen závěsy, ale také žaluzie, fólie, rolety. Stíní okna a částečně tlumí hluk. Chrání domy a byty před nechtěnými pohledy zvenčí. Moderním stínícím prvkem se čím dál častěji stávají japonské posuvné stěny s obrovským množstvím designových dekorů.

Moderní japonské posuvné stěny

Vhodné použití pro velké skleněné plochy. Výborným doplňkem francouzských oken. Na strop se umístí kolejničky, které mohou být dvou až šestidrážkové. Ovládání je buď mechanické nebo může pomáhat motorové ovládání. Jednotlivý panel má rozměry šedesát na sto dvacet centimetrů. V přední drážce by se neměly scházet dva panely. Překrývají se o pět centimetrů. Pokud chceme ovládat pomocí tahacího systému, musíme mít stejný počet panelů jako drážek závěsného profilu. Další variantou posouvání jsou tyčky. V žádném případě se nedoporučuje příliš na látku sahat. Je možné mít záclonové stěny a dekorační, které se nejčastěji vytahují večer, kdy je třeba více soukromí.

Výhody:
- vytváří príjemné měkké světlo
- je možné volit střídmou, ale přesto dekorativní variantu
- dokáží překrýt celou stěnu s oknem
- dokonalé zatemnění
- lze sestavit bez mezer

Nevýhody
- potřebují velký prostor, aby vynikl efekt
- nelze regulovat zastínění tak, jak je to třeba u žaluzií

Fólie

V hodné tam, kde nechceme, žádné rušivé stínění. Fólie se lepí na sklo. Je možné instalovat efekt, kdy z venku je sklo zatmavené nebo zrcadlové. Pořizovací cena je kolem šesti set za metr čtvereční. Kromě stínění brání průniku UV paprsků. V zimě teplo udrží uvnitř a v létě nechtěné teplo nepustí dovnitř. Nejčastěji se instaluji tam, kde je těžší přístup pro jiné druhy stínění.

Žaluzie

Vybírat můžeme z vnitřních, venkovních, horizontálních, vertikálních, hliněných, bambusových, dřevěných a mnoha dalších.

Venkovní žaluzie jsou dobrou volbou pro velké skleněné plochy a francouzská okna. Je třeba s nimi počítat při stavbě domu, aby se schovali do úrovně fasády. Velká výhoda je, že velmi dobře odráží nechtěné teplo, které v létě prostory vytápí i na třicet stupňů. Mimo jiné jde i o designovou záležitost, která dodá domu nejen moderní ráz, ale větší bezpečí.

Vnitřní žaluzie už tolik sluneční paprsky neodráží, ale do některých prostor jsou plně dostačující. Vybírat můžeme z vertikálních a horizontálních typů. První zmiňované se hodí spíše do kancelářských prostor, protože nepůsobí zrovna elegantně. Velkou výhodou je regulace naklápěním, kdy z lehkého šera snadno vytvoříme tmu. Horizontální žaluzie se vyrábí v různé šířce lamelů. Jednoduchá regulace a díky lehké váze je snadné s nimi manipulovat. Snadno se udržují a čistí. Mínusem u tohoto druhu stínění je horší regulace slunečního tepla. V místnosti mají účinnost poze třicet procent. Výběr, barev a typů je velké množství. V nabídce jsou dřevěné, bambusové, papírové, hliníkové, laminátové a jiné žaluzie.

Rolety

Na trhu můžeme zakoupit rolety venkovní i vnitřní. Pokud s tím počítáme a instalujeme venkovní, rázem bude náš dům ve větším bezpečí. Venkovní stínění je možné i zamykat a tím vše dobře zabezpečit. Opět můžeme mluvit o úspoře peněz za topení v zimně, kdy pomáhají izolovat dům. V létě fungují místo klimatizace. Díky hliníkové slitině mají vysokou životnost. Snadno se dají omýt vodou nebo ostříkat zahradní hadicí. Jedinou nevýhodou rolet je v letních měsících to, že pokud chceme teplo odizolovat, musíme zcela nebo z větší části zastínit a přijít o denní světlo.

Moderní design lze vytvořit římskými roletami. Na výrobu je použita látka. Ovšem elegantí vzhled trochu ruší cena, která se odvíjí od zvoleného druhu látky. Vše jde jednoduše sundat a vyprat v pračce. Klasické látkové rolety jsou ve vytaženém stavu téměř neviditelné. Cenově jsou velmi dostupné a můžeme si vybrat z mnoha barev a dekorů. Nevýhodou je menší regulovatelnost světla. Kdy světlo znamená ztrátu soukromí.

Záclony a závěsy

Záclony a závěsy můžeme zhotovit z mnoha druhů látek, které mají zase velké množství dekorů a barev. Pokud se v prostorách kouří, jsou náchylnější na údržbu a je zapotřebí častější praní. Nejsou vhodné pro alergiky, protože se v nich drží prach. Ovšem i tady doba pokročila, a je možné s trochou fantazie vytvořit moderní vzhled domu či bytu.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Související články

reklama
reklama
reklama