reklama

Svatba bez předmanželské smlouvy? Nikdy!

Svatby jsou zase v módě. Není to však není nic levného. Proto si svůj Srásný den dopřávají většinou lidé, kteří "na to mají". O důvod víc uzavřít předmanželskou smlouvu.

Foto: Isifa/Thinkstock

Na lásku sice papír není potřeba, ale svatby přicházejí zase do módy. Není to však nic levného. Proto si svůj krásný den dopřávají většinou lidé, kteří "na to mají". O důvod víc uzavřít předmanželskou smlouvu.

Romantické to možná není, zato rozumné ano. Čísla mluví jasně: loni se rozvedlo téměř 28 tisíc párů. Oproti roku 2012 stoupl počet rozvedených manželství o 1500. Nejčastěji se lidé rozvádějí po čtyřech až šesti letech manželství. S předmanželskou smlouvou je pak rozvod jednodušší. Ušetří vám nejen peníze a čas, ale především nervy a zdraví.

Novinka v novém "občanovi" 

Snoubenci si mohou společné jmění manželů upravit odlišně od znění zákona právě předmanželskou smlouvou. Ta může oddělovat jmění budoucích manželů, určovat vznik společného jmění ke dni zániku manželství, jakož i upravovat rozšíření nebo zúžení rozsahu společného jmění manželů. 

Doporučujeme: Téma: Rozvod

"Navíc nový občanský zákoník umožňuje předmanželskou smlouvu zapsat do veřejného seznamu prostřednictvím notáře. Díky tomu páry předejdou případným námitkám ze strany třetích osob, které napadnou její platnost s odůvodněním, že o existenci smlouvy nevěděly," upozorňuje Jiří Hartmann z advokátní kanceláře Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři.

Smlouva může být uzavřena i mezi manžely o již existujícím společném jmění,  ale zpětný účinek nemá. 

Před dluhy neutečete

Prostřednictvím předmanželské smlouvy však nelze ochránit manžela před věřiteli v případě, kdy druhý partner zemře a zanechá dluhy. "Zákon poskytuje pro tyto situace zvýšenou ochranu věřitelům, to znamená, že v případě úmrtí manžela zodpovídá druhý z partnerů za manželovy dluhy vždy," připomíná Jiří Hartmann.

Čtěte také: Předmanželská smlouva? Proč ne!

Problémy s majetkem se mohou vyskytnout i ohledně dědictví. V případě, že jeden z manželů zemře, je druhý z manželů podle zákonné dědické posloupnosti zařazen do první třídy dědiců společně s dětmi zesnulého. Pokud nežije pár v manželství, dědický zákon upřednostňuje v první linii děti a rodiče zesnulého. "V případě, že je druhý z páru pouze druhem zemřelého, dědí až ve třetí třídě dědiců spolu se sourozenci zemřelého, a to za podmínky, že žili nejméně jeden rok před smrtí ve společné domácnosti," zdůrazňuje právník.

Zákony totiž stále manžele zvýhodňují, i když novomanželským půjčkám a společnému zdanění manželů je už konec.

Manželství je pořád výhodné

Finanční podpora ze strany státu je manželským párům poskytována prostřednictvím daňových opatření. Hlavní daňovou výhodou je sleva na manžela nebo manželku bez příjmů. "Tu lze v daňovém přiznání k dani z příjmů nebo v ročním zúčtování u zaměstnavatele uplatnit ve výši 24 840 korun ročně, pokud manžel nebo manželka nemá vlastní příjem vyšší než 68 000 korun za rok," vysvětluje Blanka Štarmanová, daňová poradkyně společnosti TaxVision.

"Dále je daňovou výhodou manželů, že při prodeji či nabytí nemovitosti, kterou mají ve společném jmění manželů, podávají jen jedno daňové přiznání, a to jak na daň z převodu nemovitých věcí, tak na daň z nemovitostí. Přiznání podává kterýkoliv z manželů. Pokud nejsou svoji, přiznání musí podat každý spoluvlastník zvlášť. Stejné danění jen u jednoho z manželů platí také u příjmů z pronájmu," doplnila Blanka Štarmanová.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Chci předmanželskou smlouvu na sex

5 varovných příznaků mrtvice. Poznáte je?

Čtyřka léků, na kterých jsme nejčastěji závislí

Dítě roku 68 a brutalistní klenot. Mohutnost InterContinentalu zjemňuje nádvoří | Video: TV Architect
reklama
reklama
reklama