reklama

Samota je nakažlivá jako chřipka a trpí jí hlavně ženy

Začněte v pátek odpoledne v kanceláři zívat, a za chvilku se k vám připojí všichni. Propadněte depresi - a ostatní vás rychle zavrhnou. Některé její sociální projevy jsou totiž nakažlivé stejně jako prasečí chřipka.

Foto: Isifa/Thinkstock

Začněte v pátek odpoledne v kanceláři zívat, a za chvilku se k vám připojí všichni. Propadněte depresi - a ostatní vás rychle zavrhnou. Některé sociální projevy jsou totiž nakažlivé stejně jako prasečí chřipka.

Jde o mechanismus zakódovaný hluboko v biologickém programu živočichů. Jestliže se jedna opice v tlupě začne chovat typicky depresivně, ostatní se k ní seběhnou, aby jí poskytly sociální podporu v podobě vískání. Pokud pomoc nezabere, ostatní postiženou družku prostě vyženou, aby je nenakazila.

Podobně je tomu i s lidmi. Depresivním, věčně nespokojeným a naštvaným jedincům se ostatní podvědomě vyhýbají, aby na ně svou depku "nehodili". Postižení se potom cítí tím víc osamělí a nechtění. Jsou nevrlí a většinu podnětů ze strany druhých hodnotí negativně. Což jim okolí samozřejmě vrací. Vzniká tak začarovaný kruh.

Osamělost je stav mysli

"Osamělost je ve skutečnosti stavem mysli," konstatuje pražský psychiatr Radkin Honzák ve článku určeném pro Lékařské listy a publikovaném také na blogu Aktuálně.cz. "Mysli člověka, který se cítí být prázdný, ztracený, osamělý, opuštěný a nechtěný. Osamělí lidé často touží po blízkosti druhých, ale jejich psychické nastavení jim brání navázat jakékoliv těsnější vazby."

Celý článek Radkina Honzáka se jmenuje Peklo je stav duše a peklo je nakažlivé a najdete ho na blogu Aktuálně.cz.

"Člověk může být obklopen lidmi v davu, a přesto se cítit osamělý. Spouštěčem negativních pocitů často bývá ztráta někoho blízkého, ale může jít také o genetické vlivy nebo malou sebedůvěru," dodává Radkin Honzák.

Deprese má své bacilonosiče

Podle studie z roku 2009 nazvané Alone in the crowd chicagského psychologa Johna Cacioppa z Univerzity v San Diegu se osamělost a deprese šíří mechanismem podobným infekci. "Bacilonosičem" bývá menší společenská skupina - neformální shluk přátel či spolupracovníků - v níž začnou převládat negativní sociální interakce. Studie také zjistila, že:

  • I zdraví lidé cítí osaměle v průměru 48 dní v roce
  • Pravděpodobnost pocitu osamělosti se zvyšuje o polovinu, jestliže se někdo z blízkého okolí rovněž cítí osaměle
  • Ženy se cítí osamělejší než muži

Samotáři rychleji stárnou

Osamělost je potvora, která má spadeno hlavně na ženy. Ty totiž pohléhajíé negativním stavům mysli daleko snáz. Deprese se proto šíří spíš po ženských sociálních sítích. Přítrž jí dokáže udělat jen fungující rodina, ta totiž moc prostoru pro depresi neposkytuje.

Doporučujeme: Letní deprese? Častější, než byste řekli!

Deprese postihuje duši i tělo. Osamělí lidé více trpí nemocemi srdce a závislostí na alkoholu, rychleji stárnou, ztrácejí zdravé instinkty. Jsou pro mě typické asociální chování a chybné rozhodování. A pozor! Osamělost se rychle šíří a poskytuje ideální prostor pro teror nebo diktaturu. Jak se jí bránit? Pomozte těm lidem ve vašem okolí, kteří se cítí být sami: vyslechněte rozvedenou kamarádku a podpořte kolegyni, která se marně snaží najít partnera. Čím víc bude dobře lidem ve vašem okolí, tím lépe bude i vám.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Deprese: Budeme všichni na práškách?

Letní lásky pominou, bolest zůstává

Vzrušují se ponížením aneb Bolestné lekce českých domin

 

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama