reklama

Letní deprese? Častější, než byste řekli

Studie prokázala, že 57 procent lidí propadá za hezkého počasí při práci v depresím. Smutek v duši trápí ale i ty, co mají volno.

Foto: Profimedia.cz

Výzkum britských vědců prokázal, že zvláště práce v kancelářích v horkém slunečném počasí vyvolává mezi lidmi vlnu psychických problémů.

Nesmíme ven

Britský psycholog Rob Yeung vysvětluje, že k poruše může dojít, pokud venku svítí slunce, ale člověk ho nemůže zakusit na vlastní kůži."Nedostatek slunečního záření ovlivňuje chemické procesy v mozku, spánkový cyklus a náladu," říká.

Studie na 2000 osobách včetně 1000 úředníků ukázala, že 57 procent lidí propadá za hezkého počasí při práci v kanceláři depresím. Nejohroženější jsou přitom ženy a mladí lidé. Zároveň bylo zjištěno, že 79 procent pracovníků tráví venku v létě ve všední den méně než hodinu.

Bez světla nefungujeme

To je velmi málo, už vzhledem k tomu, že letní měsíce jsou prakticky jedinou příležitostí, kdy můžeme ze slunečního světla získat dostatek nezbytného vitamínu D, a zároveň kdy se nám jeho účinkem v těle vytváří dostatečné množství serotoninu. Bez něj právě propadáme chmurám a depresím, posouvá se nám metabolismus a vůbec fungujeme hůře.

Dovolená? Hrůza!

Letní deprese však paradoxně způsobuje i to, na co se vlastně těšíme na vrchol celého roku - dovolená. Jednak proto, že každé vybočení z běžného rytmu, i to příjemné, znamená zátěž pro naši psychiku, a jednak kvůli tomu, že nás obvykle před dovolenou čeká **mimořádné pracovní vypětí**, které nám dá pořádně zabrat.

Mnozí se také těžce potýkají s tím, že nemají dovolenou kde, s kým nebo za co strávit. Další si ji sice dopřejí, ale starosti jim otráví život třeba i na rok dopředu. A to vůbec nemluvíme o nejčastějším zdroji dovolenkové deprese - zklamaných nadějích. Málokdy se vše povede tak, jak bychom si přáli, ať už s partnerem nebo s dětmi.

Pár rad proti letní "depce"

  1. 1. Choďte co nejčastěji ven, čerstvý vzduch za deště i slunce osvěží tělo i ducha.
  2. 2. Dopřejte si alespoň hodinovou přestávku na oběd, protáhněte se, dejte si zdravé jídlo, které vám dodá energii na odpoledne. Lidé, kteří se odbudou sendvičem, mívají později hlad a tendenci sníst něco tučného nebo sladkého a jejich energie kolísá.
  3. 3. Dejte si pauzu. Když doděláte kus práce, chvilku si odpočiňte. Pokud to neuděláte, vaše soustředěnost poklesne. Předtím, než začnete novou práci, se protáhněte.
  4. 4. Dělejte každý den něco trochu jiného. Rutina sice dává našemu životu řád, ale i když třeba jen přejdete na druhý chodník, ožijete.
  5. 5. Věřte svým podřízeným. Důvěra v nich vyvolá snahu o co nejlepší výsledky.
  6. 6. Buďte aktivní. Když chcete kolegu o něco požádat, nepište e-mail, ale jděte rovnou za ním.
  7. 7. Nejezte u pracovního stolu. Ať už jde o oběd nebo o pracovní schůzku, běžte raději do restaurace nebo do parku.
  8. 8. Spojte svou práci s okolním světem. Díky technologiím už nemusíte být připoutaní k pracovnímu stolu celý den.
  9. 9. Udržujte sociální kontakty. Snažte se co nejčastěji stýkat s lidmi, které nevidíte každodenně.
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama