reklama

Psycholog radí: Odpustit, či neodpustit nevěru?

Lze vůbec odpustit nevěru? Podívejte se, jak se na to dívá psycholog.

Foto: ISIFA/Thinkstock

Ztratit důvěru je velmi jednoduché. Získat si ji ale zpět, dá hodně práce. Lze tedy vůbec obnovit vztah, když jeden z partnerů je nevěrný?

Odpustit, či neodpustit? Za rozhodnutím stojí několik faktorů. Chcete udržet rodinu kvůli dětem, dokážete vůbec udělat tlustou čáru za minulostí a půjde obnovit intimní sblížení, i když v hlavě svému partnerovi odpustíte?

Neexistuje jediné řešení

Jsou lidé, kteří se přes problém přenesou s noblesou a grácií a jdou dál, ale ne vždy je to tak jednoduché. Každý jsme originál, proto rady kamarádů nemusí fungovat u vás. A stejně tak nemusí platit, že za druhou šanci nic nedáte, ale ano, pokud si neuděláte jasno okamžitě, hodně vás nový pokus vyčerpá psychicky.

Doporučujeme: Dobré vědět. 6 věcí, které vás naučí nevěra

"Pokud se rozhodujete, zda odpustit, či ne, je nejdůležitější zjistit, jak se nevěrník choval dříve. Šlo o to, že už něco podobného udělal v minulosti, nebo se to stalo poprvé a může to pramenit z nějakého problému, který provází váš vztah?" radí psycholog Dr. Michael Mantell ve svých článcích.

Zeptejte se svého svědomí

Tracey Cox, expertka na problémy ve vztahu, ve svých knihách doporučuje, abyste si položili několik otázek.

Proč k tomu došlo? Chybělo něco ve vztahu?

Klišé, že za nevěru mohou oba, v sobě ukrývá hodně pravdy. Zamyslete se nad tím, zda dotyčný měl nějaký oprávněný důvod, zatoužit po někom jiném.

Stalo se to už někdy před tím?

Žijete-li s člověkem, o kterém víte, že už v minulosti něco takového udělal, pak ani v takové chvíli se nemůžete divit, když se to stane znovu. Nemůžete si bláhově myslet, že přelétavého partnera změníte svou velkou láskou. Může se to stát, ale zvyk je železná košile. To samozřejmě platí u mužů i žen.

Za jakých okolností byl druhý nevěrný?

Nežijete-li v souladu už nějakou dobu, hádáte se, nenasloucháte si, pak se upřímně není čemu divit, že dotyčný utekl k někomu jinému. Je-li u vás vše v pořádku, pak jde o nepochopitelný a neomluvitelný čin.

Jsou ve vztahu děti?

Děti při odpuštění hrají velkou roli. Ale pokud to děláte jen pro ně, může se to časem vyhrotit ve velmi nepříjemný vztah, kdy si každý pojedete na své koleji. Pozor na to, děti poznají, že se máma s tátou moc nemilují. Nehledě na to, že někdy mají lepší rodinu, když rodiče žijí odděleně, než kdyby se měli každý den před nimi hádat.

Uvědomil si hříšník svou chybu?

Vy sami ohodnoťte, zda se hříšník opravdu upřímně omlouvá a má snahu vše napravit. Nikoliv kytkou, bonboniérou či slzavým údolím, ale je to o tom, zda se pokouší obnovit vaši důvěru. Pokud jste spolu už nějaký čas, určitě poznáte, zda svou prosbu o druhou šanci myslí vážně.

Máte dost síly bojovat? A chcete to vůbec?

Obnovit ztracenou důvěru nebude snadné a stojí ten druhý za tolik úsilí?

Stanovte sobě i partnerovi jasná pravidla

Nejprve si v sobě udělejte pořádek. Ujistěte se, že budete schopni za vším udělat tlustou čáru. Nelze staré věci vytáhnout vždy, když se vám to bude hodit. Dalším důležitým krokem je přestat pátrat po detailech. Nechtějte znát dotyčnou nebo dotyčného, neptejte se partnera proč to udělal/a. Musíte se pokusit na vše skutečně zapomenout.

Stanovte si hranice, které vám určí moment, kdy byste soužití s nevěrným partnerem už nezvládli. Odpustit v hlavě je snadné, ale může se to odrazit na sexu. Pokud se tedy nedokážete druhého dotknout, milovat se s ním, společně snídat bez hádek, jistě nemá cenu nic udržovat.

Náš tip: Soused podvádí svoji manželku. Mám jí to říct?

A teď pravidla pro hříšníka. Jasně dejte najevo, že když se bude něco podobného opakovat, žádná další šance už nebude. Nechtějte pokaždé vysvětlovat, kde se zdržel, když nepřišel domů přesně na čas. Máte právo znát pravdu, ale takto byste si jen otrávili společný život. Když vám o tom sám řekne, je třeba věřit, jinak se z toho totiž zblázníte.

Jak s nevěrou bojovali naši čtenáři?

Zeptali jsme se vás na Facebooku, zda jste někdy odpustili nevěru, či nikoliv, a proč?

"My jsme se okamžitě rozešli. Nedokázal jsem si totiž představit, že bych se měl milovat se ženou, na kterou několik dní před tím sahal někdo jiný." (Patrik 41)

"Já jsem svého manžela po první nevěře přijala zpátky. Máme spolu dítě, které ho miluje. Když jsem zjistila, že mě podvádí opakovaně, chtěla jsem se rozejít. Nakonec jsem ho nevyhodila, ale zařídila jsem se sama podle sebe. Taky mám právo na to být šťastná." (Renata 29)

"Bylo to hodně těžké, trvalo mi dlouho, než jsem si uvědomila, že ho pořád miluju. Teprve pak jsem všechno hodila za hlavu a po půl roce se důvěra v něj obnovila a my začali znovu od začátku." (Zdenka 33)

"Zkoušela jsem svého manžela vzít zpátky, ale ničily mě děsné představy, kde a s kým je, i když byl jen v práci. Nepomohla mi ani psycholožka, tak jsem to ukončila." (Bětka 36)

"Nešlo to hned, ale k přítelkyni jsem se vrátil. Pochopil jsem, že ji to trápí stejně jako mě." (Tomáš 27)

A jak vy? Vyrovnali byste se s nevěrou partnera? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

5 důvodů, proč být laskavý k druhým. Změní se Češi?

Gesta, kterým rozumí kdekoliv na světě. Pozor na ně!

Vypěstujte si přírodní viagru. Jmenuje se kotvičník!"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama