reklama

Gesta, kterým rozumí kdekoliv na světě. Pozor na ně!

Těmto gestům rozumí celý svět. Ale pozor, někdy jimi můžete naštvat, urazit, zesměšnit!

Foto: ISIFA/Thinkstock

Říkáte si, jak se dorozumíte na dovolené, když neovládáte ani jeden cizí jazyk? Rukama, nohama. Gesta dokážou zázraky, jen je třeba znát jejich přesný význam.

Tady je několik příkladů nejznámějších gest. Ale pozor, v některých zemích mohou znamenat i něco jiného, než si myslíte.

Neverbální komunikace

Je zcela běžné, že kromě klasické slovní komunikace, používáme ještě neverbální, s kterou nám pomáhají doteky, gesta, mimika, oční kontakt či postoj celého těla.

Doporučujeme: Konec hádkám. Naučte se správně komunikovat s mužem

Díky tomu dáváme druhému najevo, jak celou situaci vnímáme, co prožíváme. Neverbální signály vysíláme většinou podvědomě. Pomocí neverbální komunikace tak můžeme vyčíst, zda je dotyčný nervózní, agresivní, uvolněný, něco k vám cítí. Vizuální kontakt je nedílnou součástí dialogu. Pojďme se nyní podívat na některá gesta, která mají v některých zemích zcela odlišný význam, a my se jejich nesprávným používáním snadno dostaneme do nepříjemné situace.

Gesto: "OK"

OK je v mnoha státech jasnou známkou toho, že je vše v pořádku s vámi a s celou situací. Tímto gestem se lidé dorozumívají i při některých aktivitách, kde nelze mluvit či kvůli hlučnému prostředí není slyšet.

Ve Francii spojení palce a ukazováčku často znamená "nula" nebo "bezcenný". V Brazílii či Turecku patří mezi nejvulgárnější gesto. Tak pozor, abyste třeba neurazili policistu, když řídí křižovatku.

V následujících zemích dotek palce a ukazováčku symbolizuje toto:

  • Řecko, Turecko: sexuální urážka
  • Belgie, Tunisko: "Ty nulo!"
  • Itálie: "O čem to mluvíš?"
  • Japonsko: peníze

Palec nahoru

Palec nahoru je signálem schválení. Celosvětově se gesto používá ve významu "OK". Ale v Japonsku může znamenat například číslo pět.

Negativní význam platí hlavně v Iráku. Neuspějete s ním ani v některých částech Itálie a Řecka. Lidé si o vás budou myslet, že jim ukazujete: Strč si to do...

Klasické "véčko"

Chcete dvě piva, ukazujete, že žijete v míru nebo se cítíte opravdu příjemně? Vlastně od každého něco. Jen opět pozor, kde a jak otáčíte u "véčka" ruku. Vztyčený ukazováček a prostředníček mějte vždy dlaní k sobě. Když ruku otočíte, je to podobné, jako byste ukázali vystrčený prostředníček.

Gesto "véčka" neukazujte v Řecku, pro ně je to velmi obscénní symbol. Podobně můžete urazit Australana či Brita. Je ale pravda, že díky sociálním sítím a turismu se tento negativní význam hodně mírní.

Zaťatá pěst

Nejurážlivější je v Pákistánu, je to stejné, jako byste ukazovali prostředníček. V ostatních zemích jde o význam solidarity nebo radosti. Někteří namířenou pěstí proti druhému člověku dávají najevo, že si chtějí ťuknout a ukázat, že spolu něco zvládli, takový druh souhlasu.

Zkřížené prsty

Většina lidí je považuje za projev solidarity, že dotyčnému držíte palce a přejete si, aby uspěl. Ale ne ve Vietnamu. Tam překřížení palce a ukazováčku symbolizuje ženské přirození v tom nejvulgárnějším smyslu slova.

Pojď sem

Velmi známé a jednoduché ukázaní, že si přejete, aby dotyčný šel k vám. Ukazováčkem se pohybujete směrem k vaší osobě. V Japonsku však lidi spíše vyděsíte. Protože tímto pohybem symbolizujete smrt, tedy si přejete, aby dotyčný umřel. A jelikož jsou tam velmi pověrčiví, nejspíš je pořádně naštvete.

Na Filipínách se tohoto gesta vyvarujte též. Tak se totiž volá jen na psy. Pokud budete posunkovat na člověka, bude si myslet, že ho maximálně urážíte.

Rockový fanoušek

Jestli rádi hrozíte při koncertu ukazovákem a malíčkem tzv. "na paroháče", v zahraničí na něj zapomeňte. V Itálii, Španělsku, Portugalsku, Kolumbii i Brazílii jde o symbol ďábla a většinou znamená, že má dotyčný nevěrnou manželku. Tam rozhodně za drsňáka nebudete.

Gesto "STOP"

V neverbální komunikaci vám jistě přijde nejlepším způsobem, jak dotyčnému říci, ať přestane mluvit či se držel stranou. Když však otevřenou dlaň namíříte na někoho v Řecku, můžete velmi rychle dostat pěstí. Jde o velkou urážku, kterou jen tak někdo nerozdýchá.

Tento symbol je provází nejspíš už od dob Byzantské říše, kdy byli zločinci vedeni přes město a ostatní lidé jim takto jasně dávali najevo, jaký odpor k nim cítí, navíc po nich mohli házet exkrementy či dřevěné uhlí.

Pozor na levou ruku

Ať budete myslet cokoliv a chtít ukázat, jak je vám dobře nebo s něčím souhlasit, pozor na to, jakou rukou to uděláte. V Indii a v Africe je totiž levá ruka vnímaná jako nečistá. Jediné, co se s ní smí v těchto zemích dělat, je používat ji na WC.

Náš tip: Levé oko, ucho i ruka: Proč jsou leváci výjimeční?

Leváci mají bohužel smůlu, protože i psaní či jezení levou rukou se považuje za velkou urážku a u místních klesnete na nejnižší bod. Někteří na vás za to dokonce i plivnou.

Jak často používáte tato gesta vy? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Roztomilé miminko: 12 prstů na rukou, 12 na nohou

"Brala jsem léky na srdce a tlak zbytečně," říká Gábina

10 nejčastějších chyb při osobním pohovoru











reklama
reklama
reklama
reklama
reklama