reklama

Pozitivní myšlení: Naučte se deset kroků pro dobrou náladu

I když jsou někdy situace, kdy by člověk do všeho "nejraději kopl", když se vám podaří udržet si úsměv na tváři a nepoddat se naštvání, vyjdete z nich jako vítěz.

Foto: Thinkstock

"Zdravě se naštvat a vyventilovat emoce občas neuškodí, dokonce je to nutné. Vztek by ale neměl ovládat náš život, protože pak je to život plný stresu a špatné nálady," říká koučka Eva Poltrová.

"S pozitivním přístupem dojdete nejdál, protože, i když se to možná nezdá, máte proti ostatním ve většině obrovskou výhodu, která vám leckdy dokáže vydělat peníze nebo zajistit pracovní postup," dodává. A na tom něco bude, pokud dokážeme v práci ustát konfliktní situace bez křiku, obviňování, ale i vnitřního vzteku, který v sobě nosíme dalších několik hodin, nebo dokonce dní, získáme si pověst pohodáře, který umí zachovat v krizových situacích chladnou hlavu. A to je velmi dobré doporučení, například když se hledá někdo nový na pozici šéfa…

Kde ale v dnešní době získat "chladnou hlavu a vnitřní klid", když nám je příroda zapomněla dát do vínku? Musíte na svém pozitivním myšlení pracovat, máme pro vás pár tipů, které vám na cestě pomůžou.

Krok číslo jedna – Vydýchejte to

Je zajímavé, že velká většina lidí, aniž si to uvědomuje, neumí dýchat. To znamená, že buď dýchá pouze do břicha, čímž si zbytečně přetěžuje bederní páteř, anebo, ještě častěji, dýchá pouze horní půlkou těla. Při "horním" dýchání nedýcháme správně a nezapojujeme ty správné svaly, jde spíš o mělké dýchání, které poznáte na první pohled, protože se při něm docela výrazně nafukuje hrudník.

Je možné, že právě vy děláte v dýchání chybu – zkuste si tedy nejprve nacvičit brániční dech, lehněte si na zem, dejte si ruku na bříško a pomalu a hluboce se nadechujte do bříška – nádech břicho se jemně nafoukne, výdech břicho se vtáhne. To samé pak zkuste u hrudního dýchání a nakonec se pokuste oba dechy spojit tak, že se nadýchnete pomalu do břicha a dech poputuje až do hrudníku a s výdechem se vrací zpátky do břicha. Možná se to nezdá, ale není to na začátku nic jednoduchého, když si ale kvalitní hluboký dech osvojíte můžete ho použít například v konfliktních nebo jinak stresových situacích. Když je dusno, odejděte na wc, dejte si pár minut hlubokého dechu a vrátíte se v mnohem větší pohodě. Dechy byste měli procvičovat nejlépe každý den před spaním aspoň deset minut. Věřte, že podobná praxe vás trvale zklidní.

Krok číslo dva – Vyčistěte si hlavu

Tohle "čištění hlavy" by mělo být na míru vašemu temperamentu, pokud patříte mezi vzteklejší typy, je pro vás ideální hodinka plavání v bazénu nebo dlouhá procházka v přírodě. Flegmatikovi naopak pomůže fit box nebo posilovna či běh, potřebuje trochu nabudit, protože i přehnaná pasivita není ideální. Hlavu si vyčistíte i s kamarády na drinku nebo na party – není to ale stejné, alkohol, zakouřené prostředí a zábava až do rána jsou občas prima, ale k pozitivnímu přístupu k životu přispívá přece jen spíše pohyb v přírodě, nejméně jednou týdně. Dobré je i chození do práce pěšky, nebo třeba ježdění na koloběžce.

Krok číslo tři – Meditace

"Tohle slovo dokáže odradit, ale není důvod, nemusí se nutně jednat o meditační praxi třeba v jógovém významu," říká koučka. Meditací může být třeba to, že přijdete domů, a než si pustíte "k tělu" děti a manžela, zavřete se na deset minut do ložnice, dáte si nohy nahoru a třeba si pustíte příjemnou relaxační nebo klasickou muziku. Výborná je také jóganidra – řízená meditace, kterou si můžete stáhnout na internetu a je dobré ji dělat před spaním. Ležíte v posteli, uvolnění, oči zavřené a příjemný hlas vám říká, co dělat… Třeba u jóganidry usnete, to ale vůbec nevadí. Druhý den se probudíte vyspaní, odpočatí a v dobré náladě.

Krok číslo čtyři – Milujte intenzivně

Zdá se vám to divné? Ale vůbec ne, když jsme zamilovaní, nebo když milujeme, jsme permanentně v dobré náladě. Přes běžné povinnosti a nedostatek času často zapomínáme, jaké to je, užívat si lásku každý den. Místo podvečerního gruntu bytu raději vezměte děti a jděte se třeba povalovat do parku, povídejte si, co jste ten den zažili, a užívejte si čas strávený jen spolu, váš partner se určitě rád přidá. Zní to možná banálně, ale nic nás neuvede do emoční pohody víc než blízkost lidí, které máme rádi.

Krok číslo pět – Pohoda prochází žaludkem

Ostatně stejně jako láska. Tentokrát vám nebudeme vyprávět nic o hubnutí. Krásnou postavu chceme mít všichni – a hlavně všechny –, nestačila by ale jen hezká postava? Je jasné, že v časopisech mají modelky super štíhlé figury, a je to v pořádku, protože je tělo živí, nám ale stačí být hezky štíhlé a pevné, nemyslíte? A většina výživových poradců se shoduje na tom, že hubnutí začíná v naší hlavě, takže když jsme ve stresu a nepohodě, jde to ztuha. A tím chci říct, zahřešte si zmrzlinou nebo čokoládou, klidně si i takové hřešení naplánujte. Jednou týdně "kašlu na diety a dám si sladké", a když si ho dáte, užívejte si a nic si nevyčítejte. Když si na tenhle systém zvyknete, dobrá nálada dokluše sama…

Krok číslo šest – Naučte se relaxovat

Ona to totiž spousta lidí neumí. Tak schválně, kolikrát týdně si dáte pro sebe třeba deset minut a "jen tak" koukáte do prázdna. Základem relaxace je nepřemýšlet nad pracovními ani osobními problémy a prostě vypnout. Třeba si jen tak lehnout do trávy nebo sednout do křesla, nic nečíst, nedívat se na mobil ani do počítače a jen být. Je to vlastně taková buddhistická přítomnost – protože právě buddhisté tvrdí, že naučit se žít v přítomnosti a umět "vypnout" je základem pohodového života, zjednodušeně samozřejmě…

Krok číslo sedm – Vypadněte ze zaběhnuté rutiny

Stačí jednou za pár měsíců. Zajeďte si třeba s kámoškami do lázní, nebo na jógový víkend. A když nejsou kámošky, které by do toho šly s vámi, neberte to jako výmluvu, ale vyrazte sama. Někdy se opravdu může stát, že to nebude ono, ale většinou se seznámíte s bezva lidmi. Znovu tak zažijete ten typ svobody, který jsme zažívaly jako teenageři – zase jednou jste jen sama za sebe.

Krok číslo osm – Nezanevřete na romantiku

Se vztahy je to složité, láska a romantika po letech přerostou v rutinu, to je prostě normální. Manželství nebo dlouhodobé partnerství je ale pořád místem pro romantiku, jen jí dejte šanci a na nic se nevymlouvejte! Většina mužů je totiž docela ochotná vyrazit na hezkou večeři, víkend, nebo do divadla, když je k tomu párkrát šikovně nasměrujete, pak už se “chytí”, obzvlášť když se na podobnou příležitost pěkně vystylujete, jako když jste spolu randívali. A máloco ženě vyčaruje větší úsměv než trocha romantiky a hezký sex, nebo ne?

Krok číslo devět – Den bez mobilu

Ani jsme si nevšimly, jak se chytré mobily, tablety a počítače infiltrovaly do našeho života – a je to v pořádku, doba je rychlá, moderní, ale… Když si dáte jeden den v týdnu od moderních technologií klid, třeba v neděli, uvidíte, kolik máte najednou času navíc a Facebook to bez vás klidně přežije. Ono je totiž dobré být online, ale pokud k nám třeba i o víkendu dorazí kritický mail od kolegy nebo další pracovní požadavek od šéfa, místo víkendové pohody se dostaví tenze a pocit, že na nás čeká nedokončená práce.

Krok číslo deset – Neberte se vážně 

A neberte tak vážně ani vaše okolí, někdy přijde špatná doba, problémy doma nebo v práci, nedůtklivý šéf nebo přemíra práce, kterou je prostě nutno udělat. Snažte se ale v těchto situacích k životu přistupovat pozitivně, říct si třeba "Ok, teď bude týden pracovní peklo, ale pak vyrazím s rodinou na výlet, koupím si nové šaty nebo zajdu s kámoškami na večeři…"

Také je dobré se občas v situacích, které nám jsou nepříjemné nebo kdy máme pocit trapnosti, třeba jen zasmát. To, že jste zakoply před šéfem, vylily si kafe do klávesnice nebo něco podobného, je nemilé a nepříjemné, ale smíchem situaci odlehčíte a uvidíte, že to u okolí vzbudí větší sympatie než hysterie nebo vztek.

Co říct závěrem. Je jasné, že není jednoduché všechny výše zmíněné kroky aplikovat okamžitě i na váš život a některé třeba nepůjdou nikdy, každá snaha se ale počítá a uvidíte, že s plynulým dechem, výlety do přírody a dalšími opatřeními vám bude líp a hlavně veseleji.

To nejúžasnější je uvnitř. Superdrahá Vila Tugendhat v době vzniku dráždila | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama