reklama
 

8 důvodů, proč byste měli spát nazí. Jaké jsou výhody?

V létě to jde tak nějak samo, ale co když přijdou (a už přišly!) chladné noci? Zvykněte si spát nazí po celý rok. Je to nejen sexy, ale taky zdravé.

Foto: Thinkstock

Nedejte se zlákat hřejivým pyžamem ani měkkou noční košilí. Jedinou nevýhodou je, že budete muset hodit povlečení do pračky o něco častěji. Jinak má ale "nahý" spánek samé výhody. My jsme jich napočítali nejméně osm a patří k nim dokonce i hubnutí!

Možná vás napadlo, že vám bude zima. Ale není to pravda, naopak, nikde vás nebude nic tlačit a škrtit, takže podpoříte krevní oběh - a ten vás zahřeje sám. Navíc tak prospějete srdci, tepnám i svalům, protože celé tělo bude lépe okysličené. 

1) Zchlaďte se! 

Dávno se ví, že spát máme v chladnějším prostředí - maximum v ložnici by mělo být jen 18 stupňů. Když zahodíte pyžamo, dosáhnete žádoucího ochlazení mnohem snáz. Ve spánku v organismu dochází k citelnému poklesu teploty. Doktorka Lisa Shiverová z americké Národní společnosti pro zdravý spánek upozorňuje, že teplé noční prádlo této přirozené tendenci těla brání.

Pokud necháte pyžamo ve skříni, rychleji usnete a lépe se vyspíte.Výzkumy ve spánkových laboratořích potvrdily, že oblečení během spánku zvyšuje tělesnou teplotu, což snižuje tvorbu melatoninu. Této látce se příhodně přezdívá "hormon spánku", který zároveň působí proti stárnutí. 

2) Zastavte čas

Další anti-agingovou látkou, která nemá ráda teplo, je růstový hormon. Spouští v těle regenerační programy a jeho produkce s postupem času klesá. Proto se nám ve vyšším věku stále hůř daří zhubnout. Růstový hormon je hlavním "motorem" růstu svalů, takže dokonce pomáhá proti přibírání na váze. Jeho zásluhou je také zářivější pleť a vlasy.

3) Zaspěte stres

Lepší spánek také umožní tělu déle využívat dobu, kdy se neuvolňují stresové hormony pro celkovou regeneraci. Hladina kortizolu poklesne, což jednak zklidňuje psychiku, ale kromě toho má taky jeden další zajímavý benefit.  

Právě vysoká hladina kortizolu bývá zodpovědná za to, že bažíme po útěše v podobě tučných sladkých jídel. Takhle se jim snáze vyhneme. Hluboký spánek také snižuje vyplavování kortizolu na minimum, takže když se probudíme, máme mnohem více energie.

4) Snazší sex

Pokud nespíte sami, možnost dotyku dvou těl spouští hormonální koktejl, který přispívá k lepší náladě a pozitivnímu naladění. Jeho hlavní složkou je oxytocin zvaný hormon lásky nebo taky "mazlící" hormon. A ano, výsledkem kontaktu je taky častější sex

5) Budete méně nemocní

Dobrý spánek je dobrý pro relaxaci i regeneraci organismu. Povzbuzuje tak i imunitní systém: jednak zbavíte tělo vlivu stresu, a navíc toto povzbuzení může být s nižší teplotou o to účinnější, protože působí jako svého druhu otužování. Navíc neumožníte bakteriím si nerušeně bujet a způsobovat infekce, jak by se jim hodilo v teplém oblečení na noc, které neumožňuje větrat a způsobuje vlhkost. 

6) Studený odchov pro krásu

Nižší teplota znamená méně pocení, což znamená lepší vlasy. Nebudou tak zplihlé a mastné, takže si je nebudete muset mýt tak často a vyhnete se dalšímu nežádoucímu dráždění kštice.

7) Ubráníte se mykózám

Stejně prospěšná je nižší teplota také pro nohy a podpaží. Proudění vzduchu snižuje riziko vzniku kožních onemocnění. Příjemné "větrání" ocení i intimní partie. Výzkumná pracovnice Nicole Prauseová z Kalifornské univerzity v Los Angeles potvrzuje, že spaní bez prádla snižuje pravděpodobnost množení bakterií dokonce i ve vagíně. 

8) Nedostanete cukrovku

Švédská studie prokázala, že spánek v chladnějších teplotách zlepšuje metabolismus a snižuje hladinu cukru v krvi. Žádoucího efektu lidé ve výzkumu dosahovali právě tím, že spali nazí. Tento objev se dá považovat za jednu z prevencí diabetu druhého typu. 

Krásná a chlupatá. Brenna byla posedlá odstraňováním chloupků, dnes se jimi chlubí | Video: Instagram/Brenna Pennly
reklama
reklama
reklama