reklama

Aromaterapie dokáže změnit život. Od základů

Aromaterapie je moje velká láska a esenciální oleje využívám i v praktickém životě. A jedním z lidí, kteří za to můžou, je aromakouč Jonathan Kšajt.

Foto: Thinkstock
Jeho přednášky jsou jasné a srozumitelné pro každého, všechno, co v aromaterapii podniká, je prakticky využitelné v každodenní životní rutině. Právě jeho jsem proto oslovila, aby vás uvedl do voňavého světa olejů a dal pár zajímavých tipů a rad.
 
Jonathane, jak jste se vlastně k aromakoučování dostal. Nevím proč, ale vůně, bylinky i esenciální oleje mi vždycky přišly spíš jako doména žen?
 
Šlo vlastně tak trochu o “náhodu”, jak už to tak v životě bývá. Před lety jsem potkal kamaráda, který mi zamával před obličejem lahví s vodou, ve které byla kapka esenciálního oleje Hojnost od Young Living. “Chceš napít hojnosti?” zeptal se, no a já chtěl… Byla to zajímavá zkušenost, nečekaná a ovlivnila mě natolik, že jsem chtěl v poznávání esenciálních olejů pokračovat. Bylo to pro mě období hledání a já našel. Tehdejší přítelkyně mi pak k narozeninám koupila základní balíček olejů a už jsem se vezl…
 
To zní skoro pohádkově, ale jedno napití Hojnosti mi nepřijde jako zásadní důvod k životní změně.
 
To byl jen ten pomyslný předěl, já už asi dva roky předtím intenzivně řešil různé detoxy a očistu těla. O esenciálních olejích jsem slyšel, že tohle umí, ale zkušenost jsem neměl. Býval jsem astmatik, alergik – užíval pravidelně kortikoidy. Když jsem objevil esenciální oleje, ze dne na den jsem všechny léky vysadil a zkusil to jen s oleji. Tuhle cestu rozhodně nikomu neradím a nedoporučuji, aby bylo jasno, je to samozřejmě extrém. Ale já tehdy cítil, že je to pro mě správně. První dva měsíce byly vážně hodně náročné, celkový detox trval asi tři čtvrtě roku. Ale já říkám, že jsem to nakonec prodýchnul…
 
Aha, prozraďte mi, o jakých olejích tady mluvíme, je možné sáhnout po kterýchkoli na trhu, nebo jak to tedy je?
 
Já mluvím o společnosti Young Living, vyrábí oleje v nejvyšší kvalitě, za kterými si stojím a dělají dobře mně, rodině i klientům. Samozřejmě jsem se seznámil se všemi dostupnými firmami na trhu, ale můj čistě osobní názor je, že v žádných esenciálních olejích, když se nadechnu, necítím tolik přírody… A co se mých nemocí týče, na astma jsem užíval R. C. olej a Raven. Oleje jsem vždy inhaloval, a to až do té doby, než se mé plíce opět "roztáhly" a já mohl opět volně dýchat. Po tři čtvrtě roce ustoupilo astma, alergie ale třeba i plísně nohou, na které jsem trpěl. Dnes občas cítím problém, když třeba výrazně vybočím ze svého, poměrně zdravého životního stylu, pak zase inhaluju jeden ze zmíněných olejů, dokud obtíže neustoupí, dnes už je to v rámci několika minut.
 
Takže kromě inhalace olejů jste musel změnit také svůj životní styl?
 
Ano, na začátku jsem vyřadil maso a všechny druhy mléčných produktů. Myslím, že vždy, když chce člověk pracovat na zlepšení zdravotních problémů, je aspoň na čas nutné upravit jídelníček. Já ale nejsem extremista, klientům doporučuji začínat pozvolna. Někdy už vědí, které potraviny jim svědčí, někdy jim v tom hledání pomáhám já, ale každopádně to chce začít v klidu a pozvolna.
 
Vy jako aromakouč lidi tedy léčíte nebo jak taková práce probíhá?
 
Já bych svoji práci s esenciálními oleji nedefinoval jako léčení, ale jako harmonizaci těla na fyzické, duchovní a především emoční úrovni. 
 
Takže poté, co jste se vyléčil, jste pověsil práci na hřebík a začal jste se věnovat naplno aromaterapii?
 
Tak rychlé to zase nebylo, ještě rok jsem se věnoval svému zaměstnání, fotografii, a pak jsem odsunul focení na druhou kolej a plně se začal věnovat esenciálním olejům.
 
Co taková práce aromakouče v běžném životě vlastně obnáší?
 
Tak samozřejmě užívání esenciálních olejů na denní úrovni, setkávání se s klienty se kterými pracuji při aromakoučinku. Pro představu, s klientem rozeberu stravovací systém, nechám ho mluvit o tom, co v životě zažívá, jak se má a co by chtěl změnit. Následně vyberu několik esenciálních olejů podle svého uvážení, předložím je klientovi a nechám ho vybrat dva, které mu nejvíc voní. Když je konzultace jen o emoční nebo psychické podpoře, nechám ho pak, aby podle mých pokynů s vybranými dvěma oleji pracoval. Když jde o to dostat tělo do harmonie, začínáme s jemnou detoxikací. Moje osobní základní oleje pro detoxikaci jsou citron a máta. Jen upozorňuji, že pracuji s oleji od zmíněné společnosti Young Living, pod ty se podepisuji, pod jiné ne…
Slyšela jsem, že Young Living má také speciální masáž těla nazvanou Raindrop, prý na ni má dokonce patent. O co se jedná?
 
Ano, je to tak, tato masáž po nakapání na záda působí jako neinvazivní terapie zaměřená na latentní patogeny uložené podél páteře. Dochází tak ke zmírnění symptomů skoliózy, kyfózy a dalších onemocnění zad, zároveň k posílení imunitního systému a relaxaci svalového aparátu. Kombinuje speciální hmat Vitaflex, který aktivuje neuroreceptory v kůži, aby skrz ní esenciální oleje dobře pronikaly, a vějířkovitý hmat, který pochází od lakotských indiánů.
 
K masáži se používá devět olejů, jak jednodruhových, tak i směsí, které se nanáší na nohy a záda. Byliny v olejích obsažené mají i antivirové vlastnosti, takže během masáží dochází k detoxikaci.
 
Kromě aromakoučinku děláte semináře a další akce pro širokou veřejnost, je to tak?
 
Dělám semináře i workshopy postavené hlavně na praxi a zkušenostech mých i lidí okolo mě. Jedná se o různé levely seminářů připravené tak, aby byly uchopitelné pro začátečníky, laiky, ale třeba i maminky nebo těhulky. Myslím si, že aromaterapie by měla lidi učit, jak využít esenciální oleje v denní praxi, a to je také podstatou mého konání… (smích)
 
Přiznám se, že mi pořád leží v hlavě, že pracujete jen s Young Living, nemám pocit, že jsou to jediné kvalitní oleje na světě.
 
A to já ani netvrdím, ale filozofie téhle firmy je mi blízká a já můžu pracovat jen s něčím, s čím se na sto procent ztotožňuji. Young Living mají patentovaný postup, který by se dal přeložit jako Od semínka po víčko – Seed to Seal – protože kromě toho, že se věnují olejům, začínají od začátku…Tedy řeší, kde je půda pro pěstování rostlin klimaticky nejvhodnější a nejčistší, jde o to aby pěstovaná rostlina již od malého semínka měla správné podmínky pro svůj růst, starají se i o to, aby rostliny byly ošetřeny jen esenciálními oleji, žádné hnojení chemií apod. Aby žily ve svém nejpřirozenějším prostředí…  Prostě řeší pěstování rostlin ekologicky, nejde jim jen o to vypěstovat velké množství rostlin, ze kterých bude velké množství olejů, které pak zpeněží…Firma má v dnešní době po světě své vlastní farmy na pěstování, u nás v Evropě je to levandulová farma ve Francii a Smil farma v Chorvatských horách. Právě tam jsem teď dva roky po sobě byl a viděl jsem celý proces pěstování i zpracování. Líbí se mi, že mám kontrolu a můžu být tak říkajíc u toho, zatím jsem neslyšel, že by to jiná firma měla podobně.
 
Na vaší přednášce mě zaujalo, že jste řešil, pomocí esenciálních olejů i problémy psů, povíte mi o tom něco?
 
Mám doma psa a používám esenciální oleje v denní praxi i s ním. Třeba se mu tvoří hodně bakterií v mordě a tak mu ji dezinfikuju směsí nosného oleje (kokosového), ústní vody Thieves a esenciálních olejů z myrhy a fenyklu. Když směs připravím, vezmu běžný kartáček a vyčistím mu s ním zuby. A že je ředění ok, poznám tak, že pes nekýchá a má svěží dech. Myslím, že aromaterapie je obecně využitelná na běžné psí problémy. Takže stejně jako oleje denně používám pro sebe, využívám je i pro našeho psa.
 
Dobře, a co kosmetika? Vím že i tady se hojně používají esenciální oleje, máte nějaký jednoduchý tip, jaké oleje používat? A co třeba hubnutí, dá se s aromaterapií hubnout?
 
Abych řekl pravdu esenciální oleje se dají využít od zubní pasty po lubrikační gel (smích). Obecně oleje na podporu a zlepšení pokožky jsou třeba – kadidlo, pelargonie, myrha nebo elemi. A co se hubnutí týče, jakoukoli nerovnováhu lze dle mého mínění zharmonizovat oleji, ale obecný návod bych v tomto případě nerad dával, je to totiž velmi individuální věc – případ od případu doporučuji trochu jiné oleje.
 
Jonathan mě na závěr rozhovoru pozval na své aromakoučinkové sezení, během nějž pracuje nejen s esenciálními oleji, ale také s tajemným přístrojem s pro mě neznámým názvem Zyto compass. Možná se s ním tedy v Žena.cz nesetkáváte naposledy. Pokud o aromaterapii chcete vědět víc, sledujte jeho stránky Rozvonsvojidusi.com, kam dodává postřehy, tipy, rady i krátká videa.
Dvořák může vést ČT jen pár měsíců. Policie byla psychologické divadlo, říká Rožánek | Video: Michael Rozsypal
reklama
reklama
reklama