reklama

Poprvé: Prázdniny s partnerovým dítětem

Prázdniny jsou už v polovině a právě vás možná čeká první delší pobyt s partnerovým dítětem.

Foto: Profimedia.cz

Prázdniny jsou už v polovině a právě vás možná čeká první delší pobyt s partnerovým dítětem. Polovina manželství u nás se rozpadá a mnoho rozvedených vstupuje do dalších vztahů. Pokud vše dobře funguje, potkávají se děti i s novými partnery svých rodičů. V době prázdnin a dovolených takové situace nastávají častěji. Jak se vyhnout konfliktům?


Odmítat společnou dovolenou s partnerovým potomkem není rozumné. Je jen potřeba vyjasnit si pravidla, pečlivě se připravit a seznámit se s dítětem ještě před odjezdem.

Nejsem nepřítel

Bezdětná třicetiletá Eva žije už rok s rozvedeným Pavlem. Ten má z předchozího manželství desetiletou Natálku. Eva jeho dceru už několikrát krátce viděla, ale dívka se k ní chovala odmítavě. „Tolik se snažím, ale Natálka na mě skoro nepromluví," svěřuje se Eva. „Moc mě to mrzí, hlavně kvůli partnerovi. Letos se Pavel rozhodl, že o letních prázdninách pojedeme k moři do Bulharska a vezmeme malou s sebou. Její matka je pro, ale já mám strach, jak to zvládnu. Nechci, aby mě nenáviděla, chci jí být něco jako starší kamarádka. Doufám, že se z pobytu u moře nestane horor."

Chce to čas...

Eva má oprávněné obavy. Dcera jejího přítele už není malé dítě, které si většinou na nového partnera zvyká lépe. Pokud dítě není štvané a naváděné druhou stranou, mělo by při citlivém přístupu všech zúčastněných partnera svého rodiče po nějakém čase přijmout. Není dobré potomka hned po rozvodu seznamovat s novým partnerem. Dítě se může stále ještě složitě vyrovnávat s rozchodem rodičů a nového člověka, i když třeba tatínkovi nebo matce velmi blízkého, nebude ještě připraveno přijmout.

Společně plánujme, společně se těšme

Chcete-li strávit společnou dovolenou s partnerovým dítětem nebo dětmi, ujistěte sama sebe, že jste na to připravena a dokážete s klidem čelit i krizím. Velkou oporou by měl být i náš druh. Nemělo by to být o tom, že vás odveze k rybníku, nechá vám své děti a odejde na celý den rybařit. To je určitě špatně. Než takovou zásadní první společnou dovolenou zrealizujete, musíte oba důkladně probrat, co od toho očekáváte. Zapojte do příprav na dovolenou i dítě. Zjistěte jeho koníčky a přání. Smiřte se s tím, že je to dovolená ne pro nás dva, ale pro nás tři (čtyři) a dítě hraje hlavní roli. Důležité je trávit volný čas společně a mít dobře naplánovaný program. Když se budete věnovat sobě a dítě se bude nudit, věřte, že vám dovolenou pěkně osolí.

Jak neudělat chybu: 

  • Před dovolenou se s dítětem partnera několikrát potkejte, jděte do kina, na kolo a odhadněte, zda je už čas spolu strávit delší čas.
  • Při plánování se všichni poraďte, kam byste společně chtěli jet, co tam vidět a podniknout.
  • Představa dítěte o dovolené je důležitá, ale nesmí být přemrštěná (chceme-li jet do Bulharska a dítě do Karibiku, musíte vhodně argumentovat, proč vyhraje Bulharsko).
  • Nevnucujte se - přijdou chvíle, kdy dítě bude náladové a protivné. Hlavně mu nepodlézejte, to je pod úroveň a dítě to odhalí.
  • Nebuďte za matku (nebo otce) - dítě mámu má, nesnažte se ji nahradit. Volte spíš kamarádský přístup (něco jako vedoucí na letním táboře).
  • Nenechte se unést - hlavně vše řešte v klidu a nedovolte, aby nám ujely nervy. Vážnější situace a výchovné tresty musí řešit rodič, ne vy.
  • Nenechte se ovládnou - dítě dokáže využít situace a zcela si nás ochočit a zajmout pro sebe. Může si myslet, že jste s nimi proto, abyste se mu plně věnovala. Pak už to nebude dovolená, ale galeje.
  • Pokud má dítě zájem, povídejte si. Zkuste pár vhodných vtípků, nějakou humornou příhodu. To většinou zabere.
  • Nikdy si před dítětem nestěžujte si na jeho rodiče. To stoprocentně narazíte.
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama