reklama
  • Wiki
  • Jarní prázdniny 2014

Jarní prázdniny jsou obdobím volna pro základní a střední školy. Trvají celý týden, řadí se tak vedle letních a vánočních prázdnin mezi nejdelší období školního klidu.

Jarní prázdniny jsou dalším volnem pro žáky a studenty, které přichází již měsíc či dva po vánočních prázdninách a krátce po dvoudenních prázdninách pololetních. I přes svůj název se vážou především k zimnímu období, nezřídka jsou jejich náplní zimní dovolené a pobyty na horách. Po jarních prázdninách následují velikonoční a finálně i hlavní - letní prázdniny. Pro úplnost jmenujme i podzimní prázdniny, které celý prázdninový, resp. školní cyklus startují.

Termíny prázdnin jsou dány směrnicí Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, která je vydávána vždy před začátkem nového školního období, tedy cca rok dopředu. Na rozdíl od ostatních prázdnin, kdy jsou termíny shodné pro základní a střední školy po celé republice, probíhají jarní prázdniny v jednotlivých okresech po etapách. Rozhodující je sídlo školy, nikoli trvalé bydliště školáka.

Jarní prázdniny 2014

Jarní prázdniny v roce 2014 začínají již 3. února. Nejdříve z celé republiky si je užijí například žáci a studenti škol z Olomouce či Ústí nad Labem. V průběhu února a velké části března pak prázdniny uzavřou všechny školy napříč naší vlastí. Posledním dnem letošních jarních prázdnin je 16. březen. Ten se mj. týká okresů Liberec, Jihlava, Kladno, Kolín nebo Písek.

Termíny jarních prázdnin 2014

1/ 3. 2. - 9. 2. 2014 - Mladá Boleslav, Příbram, Tábor, Prachatice, Strakonice, Ústí nad Labem, Chomutov, Most, Jičín, Rychnov nad Kněžnou, Olomouc, Šumperk, Opava, Jeseník

2/ 10. 2. - 16. 2. 2014 - Benešov, Beroun, Rokycany, České Budějovice, Český Krumlov, Klatovy, Trutnov, Pardubice, Chrudim, Svitavy, Ústí nad Orlicí, Ostrava-město

3/ 17. 2. - 23. 2. 2014 - Praha 1 až 5, Blansko, Brno-město, Brno-venkov, Břeclav, Hodonín, Vyškov, Znojmo, Domažlice, Tachov, Louny, Prostějov, Karviná

4/ 24. 2. - 2. 3. 2014 - Praha 6 až 10, Cheb, Karlovy Vary, Sokolov, Nymburk, Jindřichův Hradec, Litoměřice, Děčín, Přerov, Frýdek-Místek

5/ 3. 3. - 9. 3. 2014 Kroměříž, Uherské Hradiště, Vsetín, Zlín, Praha-východ, Praha-západ, Mělník, Rakovník, Plzeň-město, Plzeň-sever, Plzeň-jih, Hradec Králové, Teplice, Nový Jičín

6/ 10. 3. - 16. 3. 2014 - Česká Lípa, Jablonec nad Nisou, Liberec, Semily, Havlíčkův Brod, Jihlava, Pelhřimov, Třebíč, Žďár nad Sázavou, Kladno, Kolín, Kutná Hora, Písek, Náchod, Bruntál

Poznámky k výše uvedenému:

Praha 1 až 5 představují městské části: Praha 1, Praha 2, Praha 3, Praha 4, Praha 5, Praha 11, Praha 12, Praha 13, Praha 16, Praha-Kunratice, Praha-Libuš, Praha-Lipence, Praha-Lochkov, Praha-Řeporyje, Praha-Slivenec, Praha-Šeberov, Praha-Újezd, Praha-Velká Chuchle, Praha-Zbraslav, Praha-Zličín.

Praha 6 až 10 jsou městské části: Praha 6, Praha 7, Praha 8, Praha 9, Praha 10, Praha 14, Praha 15, Praha 17, Praha 18, Praha 19, Praha 20, Praha 21, Praha 22, Praha-Kolovraty, Praha-Běchovice, Praha-Benice, Praha-Březiněves, Praha-Čakovice, Praha-Ďáblice, Praha-Dolní Chabry, Praha-Dolní Měcholupy, Praha-Dolní Počernice, Praha-Dubeč, Praha-Klánovice, Praha-Koloděje, Praha-Královice, Praha-Křeslice, Praha-Lysolaje, Praha-Nebušice, Praha-Nedvězí, Praha-Petrovice, Praha-Přední Kopanina, Praha-Satalice, Praha-Suchdol, Praha-Štěrboholy, Praha-Troja, Praha-Vinoř.

Zdroj: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, http://www.msmt.cz

Termíny jarních prázdnin dle krajských měst

Brno 3/
České Budějovice 2/
Hradec Králové 4/
Jihlava 6/
Karlovy Vary 4/
Liberec 6/
Olomouc 1/
Ostrava 2/
Pardubice 2/
Plzeň 5/
Praha 1 až 5 3/
Praha 6 až 10 4/
Ústí nad Labem 1/
Zlín 5/
Pozn.: číslovka u města udává termín jarních prázdnin dle tabulky výše

Termíny jarních prázdnin dle okresních měst

Benešov 2/
Beroun 2/
Blansko 3/
Břeclav 3/
Bruntál 6/
Česká Lípa 6/
Český Krumlov 2/
Cheb 4/
Chomutov 1/
Chrudim 2/
Děčín 4/
Domažlice 3/
Frýdek-Místek 4/
Havlíčkův Brod 6/
Hodonín 3/
Jablonec nad Nisou 6/
Jeseník 1/
Jičín 1/
Jindřichův Hradec 4/
Karviná 3/
Kladno 6/
Klatovy 2/
Kolín 6/
Kroměříž 5/
Kutná Hora 6/
Litoměřice 4/
Louny 3/
Mělník 5/
Mladá Boleslav 1/
Most 1/
Náchod 6/
Nový Jičín 5/
Nymburk 4/
Opava 1/
Pelhřimov 6/
Písek 6/
Prachatice 1/
Přerov 4/
Příbram 1/
Prostějov 3/
Rakovník 5/
Rokycany 2/
Rychnov nad Kněžnou 1/
Semily 6/
Sokolov 4/
Strakonice 1/
Šumperk 1/
Svitavy 2/
Tábor 1/
Tachov 3/
Teplice 5/
Třebíč 6/
Trutnov 2/
Uherské Hradiště 5/
Ústí nad Orlicí 2/
Vsetín 5/
Vyškov 3/
Žďár nad Sázavou 6/
Znojmo 3/
Pozn.: číslovka u města udává termín jarních prázdnin dle tabulky výše

Tipy na jarní prázdniny

Na hory nejenom za sportem

Jarní prázdniny pro mnoho rodin znamenají školní volno, ale také dovolenou spojenou s pobytem na horách. Tradičně jsou v oblibě české hory, které však nemohou spolehlivě nabídnout dostatečnou sněhovou pokrývku. Zimní sezóna 2013/2014 je toho neblahým důkazem. Jistotou jsou tak hory zahraniční.

Jakkoli, na horách se dá provozovat i řada dalších aktivit, nemusí jít jen o lyžování. Zpestřit dny si lze třeba turistikou, výlety, návštěvou památek apod. To ostatně platí pro jarní prázdniny obecně, ať již je prožijete kdekoliv.

Exotická dovolená v teplých krajích

Jarní prázdniny můžete také strávit v některé z exotických destinací. S dětmi se pak budete oddávat horkým slunečním paprskům, věnovat se koupání v moři a vůbec všem aktivitám běžně spojeným s létem. Taková exotická dovolená má o jarních prázdninách jistě něco do sebe, ne každá rodina si ji však může dovolit.

I doma může být dobře

Pokud jste se rozhodli zůstat na jarní prázdniny s dětmi doma, určitě najdete ve vašem městě spoustu možností, jak si skvěle užít čas. Můžete si ve svém okolí vytipovat pozoruhodné přírodní či historické památky a udělat si zajímavý výlet. K dispozici jsou i muzea a výstavy, na které není v běžném režimu čas. V netradičním termínu se lze s dětmi vydat třeba do ZOO, podívat se, co zvířátka dělají v zimním období.
I ve městě se dají provozovat také sportovní aktivity. Co třeba místní bruslařský stadión nebo návštěva některého z aquaparků?

Když rodiče musejí do práce...

Možná se jarní prázdniny týkají jen vašich dětí a vy pro ně hledáte smysluplný program. Mnohá města, střediska volného času a jiné organizace nabízejí nejrůznější kurzy, workshopy a tzv. příměstské tábory s pestrou náplní a rozličným zaměřením. V době, kdy jsou rodiče v práci, se pak děti baví s ostatními v některém středisku volného času. Je pro ně profesionálně postaráno a ještě se něco naučí. Samozřejmě, dny se dají trávit i doma u televize nebo před počítačem, ale tohle zní lépe, nemyslíte?

Související články

reklama
reklama
reklama