reklama

Podvedl mě. Mám mu odpustit, nebo ho opustit?

Zjistíte-li, že vám byl partner nevěrný, první, co vás zřejmě napadne je, že už ho nikdy nechcete vidět a máte chuť jemu, případně sobě, sbalit kufry. To ale není jediné řešení. V některých případech lze nevěru odpustit.

Foto: Isifa/Thinkstock

Zjistíte-li, že vám byl partner nevěrný, první, co vás zřejmě napadne je, že už ho nikdy nechcete vidět a máte chuť jemu, případně sobě, sbalit kufry. To ale není jediné řešení. V některých případech lze nevěru odpustit.

Pokud se ocitnete v takové situaci, nikdy si nenechte radit od přátel a známých. Všichni vám totiž jednoznačně řeknou, abyste toho neřáda opustila. Ne proto, že vědí, že je takové řešení vždy lepší a výhodnější, ale proto, že je pro okolí dramatičtější, a tudíž atraktivnější. Nedělají to samozřejmě schválně, člověk má takové uvažování v sobě automaticky zafixované.

Řešení zůstat v nevěrou poznamenaném vztahu je nenápadnější a vyžaduje daleko větší sebeovládání. Nelitujte se, a pokud chcete jen trochu zachovat vztah, raději se zamyslete nad konstruktivním řešením. Nechtějte znát přehnané detaily o nevěře, jediné, co by vás mělo zajímat je, zda šlo jen o jedno uklouznutí, nebo jestli vás partner podvádí, kudy chodí. Říká se totiž, že co se stalo jednou, už se podruhé stát nemusí. Ale co se stane dvakrát, určitě se stane i potřetí. V takovém případě si musíte rozmyslet, zda byste dokázala žít v podstatě ve třech.

Jestliže ale váš přítel či manžel není chronický nevěrník, byla by škoda jinak kvalitní vztah zahodit. Tedy pokud opravdu kvalitní byl. V první řadě si tedy uvědomte, zda vy i on do svého vztahu pořád vkládáte maximum, zda jste ho nenechali jen tak plynout. Je možné, že si uvědomíte, že i vy možná toužíte po změně a partnerova nevěra byla vlastně potřebným impulsem k vyburcování.

Zůstanu. Co dál?

Rozhodně nespoléhejte na to, že si partnera teď ohlídáte. "Stoprocentně nejde uhlídat nic. Jak známo, lidé dokázali překonat železnou oponu. Navíc hlídání navozuje pocit nesvobody," upozorňuje psycholog Tomáš Novák.

Jistě chcete, aby nevěra vaším vztahem otřásla co nejméně. Proto o ní řekněte co nejmenšímu počtu lidí. Nemusí o tom vědět ani vaši rodiče. Nebudete muset čelit utěšování, nechtěným radám ani zvídavým dotazům pokaždé, když se s daným důvěrníkem uvidíte.

Čtěte také: Nevěra jako recept na šťastné manželství?

Nepátrejte příliš po důvodu nevěry a partnera netrestejte. Jednou jste se rozhodla mu odpustit, tak udělejte (oba dva) maximum pro to, abyste zase byli šťastní. Zlepšete své chování, vždyť i to mohlo být důvodem, proč se váš muž rozhodl jít na chvíli jinam. Buďte milí, pozorní, chvalte, travte spolu čas, zajímejte se. Rozhodně to ale nepřežeňte. "Zlepšíme své chování o dvacet, maximálně třicet procent. To odpovídá zjevnému, ale ne trapně podbízivému zlepšení," radí Tomáš Novák ve své knize Na co se ptají ženy.

Netrestejte ho ani tím, že s ním teď přestanete spát. To totiž ublíží hlavně vám - jednak nebudete mít fyzický kontakt, a jednak si tím koledujete, že partner zase odejde jinam. Podle Tomáše Nováka je možné, že při sexu zjistíte, že nevěra měla také "doučovací" ráz, tedy že se manžel naučil něco nového. Nejlépe je na to reagovat sice cynicky, ovšem mlčky - komentáře si nechejte pro sebe, pokud nechcete absolvovat další hádky, odcizení a podobně.

Myslete hlavně na sebe

Navíc, pokud vydržíte tyhle nepříjemnosti vyřešit s chladnou hlavou, získáte pomyslný odznak nezávislosti. A to je přesně to, co muži u žen hledají. Přesně takové ženy vždy dosáhnu svého a jejich partneři mají méně důvodů k záletům.

Možná si teď říkáte, že po vás vlastně chceme, abyste to partnerovi co nejvíce usnadnila, aby mu to hladce prošlo, a vy jste se k němu ještě začala chovat lépe než kdy předtím. Jakoby si za nevěru snad zasloužil odměnu. Nezaslouží, ale mějte na paměti, že vy jste se rozhodla zachránit vztah, v němž je vám dobře, a že všechny tyhle ústupky děláte hlavně pro sebe.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Nevěra u mužů a žen: Jak dopadne srovnání?

Dnešní manželství: Kdo se bere a kdo rozvádí?

Na velikosti záleží: Ženy přistiženy při lži

Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama