reklama

Neničte si život: Zbavte se negativního přístupu

Lidé, kteří mají neustále spoustu výmluv, proč něco nejde, nebo se nepodaří, jsou tak otravní. Nejen svému okolí, ale i sami sobě - zbytečně se brzdí a jejich život se nerozvíjí.

Foto: Isifa/Thinkstock

Lidé, kteří mají neustále spoustu výmluv, proč něco nejde, nebo se nepodaří, jsou tak otravní. A nejen svému okolí, ale i sami sobě. Otravují si život tím, že se negativním přístupem zdržují a nikdy ničeho nedosáhnou.

Mám jednu kamarádku, která už dlouhých šest let pracuje v jedné firmě, na jedné pozici a celou dobu v podstatě za stejné peníze. Přitom je moc šikovná a nadaná, jistě má na mnohem víc. Ráda by z té práce odešla, ale jakmile se někde objeví nabídka, která by odpovídala jejímu zaměření i jejím schopnostem, najde tisíc důvodů, proč to nezkusit.

Nejčastěji neví, jestli by to zvládla, protože si nevěří, jindy je to sice super, ale na živnostenský list, přičemž ona přece jednou bude chtít jít na mateřskou a takhle by o ni přišla. Potom zase slyšela, že ta firma má špatnou pověst, neví, jestli by ji to bavilo, a když už doopravdy není co vytknout, prohlásí, že by jí chyběl její současný pracovní kolektiv a hotovo.

Neztrácejte čas

Upřímně věřím tomu, a také jí to pravidelně říkám, že nebýt tohohle negativního přístupu, už by minimálně tři roky dělala přesně to, co ji baví, za slušné peníze a se slušným šéfem, případně by byla sama sobě šéfem. 

Rozhodla jsem se proto zjistit, jak se člověk může stát pozitivnějším a tím pádem i odvážnějším. Pokud máte ve svém okolí někoho jako je moje kamarádka a chtěli byste s tím vy sami něco udělat, musím vás hned zkraje zklamat. Člověk musí se svým negativním přístupem chtít bojovat ze své vlastní vůle. Pokud se on sám nebude snažit myslet jinak, nezmění se.

Zkrátka jak říkal slavný Henry Ford: "Ať už si myslíš, že to dokážeš, nebo nedokážeš, vždycky máš pravdu." A týká se to nejen kariéry, ale i vztahů či čehokoli jiného. 

Myšlenka rovná se skutečnost

Pokud se negativní myšlení týká i vás, je tedy na čase si uvědomit, že mozek dokáže transformovat naše myšlenky ve skutečnost. Když si budu pořád dokola namlouvat, že práci, na kterou nemám dostatečnou kvalifikovanost, i přesto zvládnu, prostě se to stane. Jdu za tím a vím, co chci dokázat. Říká se tomu cílevědomost.

Zatímco když pořád dokola uvažuju nad tím, že složitý úkol, který mi v práci dali, nemůžu nikdy zvládnout, pravděpodobně ho nezvládnu. Proč?

Protože když jste přesvědčení o tom, že něco zvládnete, automaticky vás napadají způsoby, jak to udělat. Když ale tvrdíte, že to nedokážete, vymyslíte jedině to, co všechno by se mohlo pokazit a nedáte tak šanci, aby vám na mysl přišlo něco objevného.

Čtěte také: Závidíte kamarádce její vztah? To je dobře

Pozitivní myšlení je však běh na dlouhou trať. Nemůžete svůj přístup změnit ze dne na den, i když čím větší vaše odhodlání bude, tím lépe. 

Nejde totiž jen o to, že si najednou začnete věřit. Musíte se začít i na okolní svět začít dívat jinak. Zkuste tolik nerozlišovat na dobré a špatné, protože za prvé nic není jen dobré nebo jen špatné, a za druhé na všem špatném se dá najít i něco dobrého. 

V práci ve firmě, která není tak prestižní, se můžete naučit něco, co jste dosud neuměli, získat zajímavé kontakty, nebo si přijít na dobré peníze. Když se odhodláte rozejít s přítelem, který vás stahoval dolů, sice to bolí, ale znamená to, že vám začíná nový život, že odteď už bude všechno jen lepší, protože nové.

Jakmile se naučíte nevnímat všechno kolem sebe jen negativně, změní se i způsob, jakým uvažujete o sobě. Najednou si budete připadat schopnější, a tím pádem i připravení na úspěch.

Přestaňte říkat ne

K cestě za pozitivním myšlením vám může pomoci i tak prostá věc jako je změna vaší slovní zásoby. Přestaňte říkat slova začínající příponou "ne". Místo "nezapomenu" řekněte "vzpomenu si". Naše podvědomí údajně neumí přijmout negativní příkaz, a tak ho prostě vypustí. Nezapomenu pak pro něj znamená zapomenu. 

Důležité je také dobře vnímat, jak myslíte. Zkuste si uvědomovat, jak často něco nebo někoho kritizujete a snažte se toho vyvarovat. Místo toho raději zkuste věci, které se vám nelíbí snažit měnit. Rozhodně ale nezačínejte u druhých, nýbrž sami u sebe.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Nesnáší změny, miluje pořádek: Není to šikana?

Mít idola ve třiceti? Naprosto v pořádku. Víme proč

10 důvodů, proč cvičit v práci

--------------------------------------------------------------------------------

Náš tip: Zkuste naši online psychologickou poradnu.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama