reklama

Mít idola ve třiceti? Naprosto v pořádku. Víme proč

Ať už léta milujete Brada Pitta, či se vaši idolové pravidelně střídají a aktuálně je to Ryan Gosling, nebo třeba Ondřej Brzobohatý, věřte, že se za to nemusíte stydět.

Filmový festival Toronto- Brad Pitt
Filmový festival Toronto- Brad Pitt | Foto: Reuters

Ať už léta milujete Brada Pitta, či se vaši idolové pravidelně střídají a aktuálně je to Ryan Gosling nebo třeba Ondřej Brzobohatý, věřte, že se za to nemusíte stydět, i když vám už dávno není patnáct ani dvacet. Hned vám řekneme proč.

Pokud k někomu vzhlížíme a někoho obdivujeme, je to pro nás dokonce mnohem lepší, než když nám jsou všichni hollywoodští herci a olympijští sportovci ukradení. Když totiž máme nějaký vzor (i kdyby to byl jen ideál krásy), nevědomky nás to motivuje k tomu, abychom sami byli lepší.

Vůbec se proto nemusíte stydět, pokud máte nad pracovním stolem pověšenou fotku Davida Beckhama, na ploše v počítači máte Michaela Fassbendera, v noci se vám zdá o Georgi Clooneym a chodíte do kina i na ty největší braky jen proto, že v nich hraje Bradley Cooper. Jistě, nemusíte o tom zrovna mluvit před partnerem, ale určitě se tomu nebraňte.

Upřímně řečeno, bránit se tomu vlastně ani nejde. Je to totiž velmi sofistikovaný pochod, který probíhá ve vašem mozku, ať už chcete nebo ne. "V mozku fungují tři různé systémy, které mají na starosti výběr partnerů a zamilování se. První z nich určuje naši chuť na sex, druhý ovládá náš pocit romantické lásky a třetí je představuje touhu po fungujícím a dlouhodobém vztahu," vysvětluje britská antropoložka Helen Fisher.

Láska na dálku

"A právě když spatříte muže, který vám rozbuší srdce a ucítíte jistou euforii, aktivoval se ten druhý systém. Vzniká tak romantická láska, které se neubrání ani ta nejsilnější žena," dodává. A vůbec přitom nezáleží na tom, že pokud jde o idola z Hollywoodu, dopředu víme, že se s ním zřejmě nikdy ani nesetkáme, natož abychom si ho braly.

A proč nás vlastně tváře z televizní obrazovky a stránek časopisů tolik přitahují? Kromě toho, že prostě dobře vypadají (ať už díky photoshopu nebo díky tomu, že žijí někde u moře), máme totiž pocit, že tím, že je každý zná, jsou automaticky na vrcholu pomyslné hierarchie společnosti. 

Čtěte také: Googlujete svůj nový objev? Raději s tím přestaňte

Navíc veřejně známá tvář v nás vzbuzuje pocit, že tihle muži něco dokázali, jsou úspěšní a svým způsobem dominantní. A to je přesně to, co možná i podvědomě při výběru partnera všechny chceme. Máme totiž pocit, že takový člověk se o naše budoucí děti postará ze všech nejlépe.

Obklopte se idoly

Pojďme ale zpět k tomu, proč je dobré takové idoly mít. Když se obklopíte lidmi, které obdivujete a na niž se vám něco líbí, budete automaticky chtít zlepšit i sami sebe. Je pravděopodobné, že právě díky idolům na sobě pracujete - minimálně víc, než kdybyste žádné neměla. 

Britská odbornice na vztahy Terri Orburch dokonce sestavila jakýsi přehled, podle něhož je schopná vám říct, jak na vás váš konkrétní idol působí. Takže pokud například obdivujete plavce Ryana Lochteho, zřejmě se sami díky tomu snažíte pracovat na své fyzičce. Pokud obdivujete Brada Pitta, možná pracujete na tom, abyste měli velkou a hlavně spokojenou rodinu.

Máte-li slabost pro prince Harryho, pravděpodobně to znamená, že jste unavená z povinností a zodpovědnosti a chcete mít zase pocit, jaký jste měla ve dvaceti. Jestliže se vám líbí citlivý a tichý Ryan Gosling, asi byste ráda konečně našla muže svého života a usadila se. 

Co z toho vyplývá?

Že i díky takové zdánlivé prkotině jako je obdivování celebrity můžete zjistit, co vlastně právě chcete a konečně za tím vyrazit. A díky tomu, že máte svého idola, půjde se vám snadněji.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Žena moc pije a nehodlá s tím přestat. Co teď?

Senioři o milování: Nejlepší sex v sedmdesáti!

Nenechte se zotročit nemohoucími rodiči!

Melanie slaví 50 let. Tady jsou její největší maléry v úřadu první dámy USA | Video: Reuters, Associated Press
reklama
reklama
reklama