reklama
 

Nechcete nudit své okolí? Nemluvte o jídle a dietách

Dáváte si pozor na to, co jíte, abyste příliš nepřibrala? Pak si dejte pozor i na to, jak moc o tom mluvíte. Vaše přátele to známé to totiž pravděpodobně vůbec nezajímá.

Foto: Isifa/Thinkstock

Dáváte si pozor na to, co jíte, abyste příliš nepřibrala? Pak si dejte pozor i na to, jak moc o tom mluvíte. Vaše přátele to známé to totiž pravděpodobně vůbec nezajímá.

Představte si, že v jednom britském průzkumu polovina žen, které drží dietu, o sobě dokonce vědí, že o jídle moc mluví a že tím své blízké obtěžují a nudí. Přesto s tím ale nic nedělají a vesele pokračují v týrání druhých pomocí vět typu: "Ukaž, co to jíš, no ty se máš, to bych si taky dala, ale bohužel nemůžu, přibrala bych!"

Případně: "Víš, kolik je v tomhle tuku a cukru? To teda v žádném případě jíst nebudu a ty bys taky neměl/a!" Anebo: "Dneska jsem zatím měla jenom salát, to je jako nic, tak to si ten dortík snad ještě dát můžu." Jejich vůbec nejoblíbenějším tématem je, co si včera uvařili, jak to bylo snadné a lehké, načež odvypráví celý recept, přestože se nikdo neptal ani na ingredience, natož pak na nutriční obsah.

Přednáška na počkání

Každá čtvrtá z těchto žen pak ještě dodává, že s oblibou své přátele poučují o tom, jaká potravina či nápoj má kolik kalorií, kolik obsahují cukru, a co to tím pádem může s jejich zdravím udělat. Samozřejmě to dělají právě tehdy, pokud dotyčný danou věc jí nebo pije. 

Mají také pocit, že když ony drží dietu a žijí zdravě, měli by všichni držet dietu a jíst zdravě. Přemlouvají je k tomu, vypočítávají benefity, přestože se jich nikdo na nic podobného neptal a po takových vědomostech netouží.

Čtěte také: Tloušťka je nakažlivá. Přenáší ji viry s chřipkou

Jenže to ony neví, nebo si to nechtějí připustit. Ve zmíněném průzkumu, který provedl britský výrobce ovocných džusů Simply Great Drinks Company a který cituje britský server Daily Mail, si více než čtyřicet procent žen držících dietu myslí, že jejich proslovy o zdravé stravě mají na jejich přátele skutečně pozitivní vliv a že díky jejich radám opravdu přestanou jíst špatně, tedy nezdravě.

Osm z deseti žen kromě toho přiznávají, že od té doby, co drží dietu, mluví o jídle mnohem častěji a déle než dříve, a přesto si jen polovina z nich uvědomuje, že toho jejich posluchače možná může štvát.

Přátelství a diety

Abychom jim ale úplně nekřivdili, na někoho jejich proslovy a rady zřejmě skutečně zabírají. Čtyřicet procent ze zkoumaných dietářek totiž tvrdí, že samy se začaly omezovat v jídle až poté, co jim to poradila jejich kamarádka.

Průzkum dále ukázal, že pětatřicet procent lidí už se někdy v životě začalo vyhýbat své známé či známému, kteří drželi dietu, právě kvůli tomu, aby nemuseli poslouchat jejich řeči. Pětačtyřiceti procentům lidí se pak stalo, že určitá jídla před někým raději nejedly, aby se jim pokaždé nedostávalo poučení, jak strašně tím svému tělu škodí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

10 kosmetických vychytávek, které vám zpříjemní léto

7 dobrých důvodů, proč cvičit jógu. Podlehnete i vy

Žena a kosmetika? 15 minut denně, 2000 korun měsíčně

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama