reklama

Kde se vzít? (Ne)výhody originálních míst na svatbu

Vybíráte místo na svatební obřad? Dozvíte se, jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých míst a kolik vás bude obřad stát.

Foto: Thinkstock

Mezi nejběžnější místa pro svatební obřad sice stále patří úřad v místě bydliště, pokud se ale rozhodnete pro něco nekonvenčního, měli byste vědět, jaké výhody či nevýhody taková volba přináší.

Velmi populární obřady s notnou dávkou romantiky se odehrávají pod širým nebem. Snoubenci si často vybírají místa, kde se seznámili, kam rádi jezdili, u jezera, řeky, v horách nebo na louce vedle oblíbeného penzionu. Nechybí ani zámky, hrady, zříceniny či exotické destinace.

Soutěž Svatební místo roku se pořádá ve spolupráci se svatebním magazínem Marriage Guide a největším podzimním svatebním veletrhem Svatební Expo. V roce 2015 si snoubenci nejčastěji vybírali:

  • Romantický Hotel Mlýn v Karlštejně
  • Zámek Štiřín
  • Yard Resort
  • Zámecká restaurace Šťáblovice
  • Hotel Všetice
  • Rezidence Liběchov s.r.o.
  • Hotel Santander
  • Hotel hrad Zvířetice
  • Statek Břežany
  • Hotel Imperial
  • Vrtbovská zahrada
  • Statek Blažejovice
  • Zámek Liblice
  • Zámek Bechyně
  • Hotel sv. Ludmila Skalica

Kolik to stojí?

Radnice

Pokud se rozhodnete pro klasický obřad v místě bydliště a v úřadem stanovené dny, nezaplatíte nic. V jiné dny je to ze zákona správní poplatek 1000 korun. V případě, že nemá jeden z partnerů trvalé bydliště v České republice, zaplatí dle zákona 2000 korun. Obřad, který se koná mimo úřadem určenou místnost, stojí opět minimálně tisícovku.

Svatba pod širým nebem

Určitě je dobré mít v záloze "mokrou variantu", což vám zajistí party stany. Vždy si dopředu zajistěte, aby byla přivedená elektřina pro hudbu. Volte místo, které je pěšky dostupné, případně se k němu dá přiblížit autem, protože cupitat v podpatcích přes mokrou louku není nic komfortního.

Doporučujeme: Svatební líčení krok za krokem. Zvládnete to sama

Svatba pod širým nebem je jen ve vaší režii, kvůli případnému zdržení se tedy nestane, že by vás neoddali. Jen byste měli v ruce držet povolení od majitele pozemku, aby obřad nepřerušila návštěva policie. Velkou výhodou jsou krásné fotografie z obřadu i následné focení. Mezi krásné zahrady v Praze patří Pálffyovská, Vrbovská, Ledeburská, Fürstenberská, Botanická, nebo Viniční altán na Vinohradech.

Zámek / hrad

Nabízí speciální sály pro svatební obřad, ale lze se domluvit i na alternativním místě. Datum si zarezervujte dostatečně dopředu, obzvlášť velmi oblíbená místa jako je Karlštejn, Konopiště, Dobříš nebo Křivoklát. Každý zámek a hrad má stanovené ceny od tří tisíc korun výš.

Kostel

V případě církevního sňatku bude nutná schůzka s knězem a podmínkou je, aby byl alespoň jeden ze snoubenců pokřtěný. Před samotnou svatbou je potřeba, aby oba docházeli na takzvané předmanželské přípravy.

Buďte originální

Možností, kde uspořádat svatbu jinde než na radnici, je mnoho. V loňském roce byly velmi oblíbené obřady na věžích jako Malostranská Mostecká věž, Petřínská rozhledna, Prašná brána. Věž chrámu sv. Mikuláše na Malé Straně. Výjimkou nejsou ani rozhledny. Velmi frekventovanou je rozhledna Rašovka v Jizerských horách, kde vás čeká 61 schodů.

Krásnou a romantickou atmosféru najdete i na horách, palubách lodí, v horkovzdušném balónu, jeskyních či případně v zoo.

Svatba v cizině

Vzít se můžete kdekoliv na světě, pokud je to podle práva státu, v němž chcete manželství uzavřít. Ministerstvo zahraničních věcí ale doporučuje, abyste si ještě na matrice ověřili, zda bude manželství uzavřené ve vámi zvolené zemi, platné a uznáno.

Co je třeba dále udělat:

  1. Kontaktovat místní matriční úřad a zjistit, jaké jsou potřebné doklady a v jaké formě. Pokud si nevíte rady, obraťte se na českou ambasádu v konkrétním státě.
  2. Doporučuje se vzít rodný list s datem vystavení od 1. 7. 2001, který vydá matrika určená pro místo bydliště.
  3. Dále si nezapomeňte vysvědčení o právní způsobilosti k uzavření manželství, které vám vydá ten samý úřad.
  4. Vezměte si s sebou potvrzení o rozvodu a předešlý oddací list.
  5. V případě vdovství je nutné předložit úmrtní list.
  6. Nezapomeňte kopii strany cestovního pasu s fotografií, kdy doklad musí být platný ještě půl roku po návratu.
  7. Všechny doklady musí být opatřeny tzv. apostilou, což je státní ověření formou razítka, které vám dají na konzulárním odboru Ministerstva zahraničních věcí.  Každý je nutné opatřit kolkem v hodnotě 100 korun.
  8. Dokumenty by měly být přeloženy soudním překladatelem do angličtiny.
  9. Úřady ve vámi zvolené zemi by měly předem dostat fotokopii či dokument v elektronické podobě.

Každé město si stanovuje částku za obřad. V italských Benátkách vás v oddávací dny vyjde svatba na 16 tisíc korun, mimo tyto dny až 30 tisíc korun. Dalšími oblíbenými místy jsou Seychely, Mauritius, Barbados či Fidži.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Proč přibývá rozvodů? Vzdáváme to příliš brzy

Čekání na toho pravého: Proč si dát zamrazit vajíčka?

Když ze života zmizí vášeň: Jak ji zase získat zpět

reklama
Doporučené recepty
    reklama