Jste zadaní? A nezapomínáte na svůj volný čas?
Měli bychom svůj volný čas trávit hlavně bez partnera? Nebo především s ním? Najít rovnováhu mezi dvěma extrémy bývá dost často těžké...
To, jakým způsobem trávíte svůj volný čas, může mít velký vliv na váš vztah. Spousta lidí totiž nedokáže najít rovnováhu mezi svým vlastním volnem a společným trávením času. Jak by to tedy mělo ideálně vypadat?
Mezi zadanými se často vyskytují dvě v podstatě extrémní formy trávení volného času. Buď jsme pořád jen se svým partnerem a nikam jinam a s nikým jiným nechodíme (to platí především pro začátky vztahu), anebo se naopak vídáme jen ráno, když vstáváme a se štěstím večer, když jdeme spát - pokud tedy při našem příchodu domů partner už nespí (to se děje v pozdějších, unavenějších fázích vztahu).
Je vám asi jasné, že ani jeden případ není moc dobrý. Pokud chcete, aby váš vztah vydržel, musíte se vídat s jinými lidmi, musíte něco podnikat i bez partnera, abyste měli svoje vlastní zážitky, o kterých si pak doma budete moci vyprávět. Navíc se tak vyhnete "ponorce", která dřív nebo později připluje, když trávíte až příliš mnoho času se stejným člověkem.
Spolu nebo vedle sebe
Na druhou stranu jestliže spolu nepodnikáte vůbec nic a váš společný čas se omezuje jen na spánek ve stejné posteli, je jasné, že co nevidět budete spát každý jinde a vlastně si ani nevšimnete, že vedle vás ten druhý není. Tolik si zvyknete na jeho nepřítomnost, že vám najednou jeho přítomnost (i když občasná) bude připadat zvláštní a možná zbytečná.
Vyhráno ale ještě nemáte ani tehdy, kdy se vám váš volný čas daří víceméně spravedlivě dělit mezi partnera a kamarády či vaše soukromé koníčky. Je totiž velký rozdíl mezi tím, jestli čas trávíte spolu nebo jen vedle sebe.
Čtěte také: 10 tipů na levné letní rande: Vyzkoušíte některý?
Tak například - trávíte večer společně doma, ale vy čtete knihu a on pracuje. Jste sice ve stejný čas na stejném místě, ale prakticky každý jinde. Samozřejmě, občas je hezké si jen tak vedle sebe mlčet, ale jedině tehdy, když jste si jistí, že je i spousta času, který jste strávili takzvaně v interakci. Kdy jste dělali nějakou činnost opravdu společně. Jeli na výlet, natírali plot, šli na večeři, do kina, nebo si aspoň u večerního čtení otevřeli (společnou!) láhev vína.
Aby totiž vztah za něco stál, musí v něm být komunikace, která vás ještě navíc baví a zajímá a neomezuje se jen na každodenní provozní záležitosti. Musíte mít i společné zkušenosti, které váš vztah neustále posilují a posouvají. Jakmile zážitky nebudou, vytratí se i všechno ostatní.
Jestli jste se tak trochu poznali v každé z popsaných situací, je to vlastně dobře. Ve správném vztahu by měly být všechny druhy volného času: čas společný - ten aktivní i pasivní, ale i ten, který trávíte bez svého milého.
Dejte si předsevzetí
Je to sice trochu smutné, ale pravdou je, že nejčastěji zapomínáme na to, že bychom se měli druhému aspoň někdy doopravdy věnovat. Obzvlášť pokud jsme s ním už delší dobu, zvykneme si na to, přijde nám to samozřejmé a přestaneme o vztah pečovat.
A právě to je často důvodem rozchodů i rozvodů. Pár má najednou pocit, že se nudí, že se ve vztahu nic neděje, že upadl do stereotypu a přestal se vyvíjet. Aby se to nestalo i vám, dejte si předsevzetí, že se jednou týdně sejdete s kamarádkou (alespoň o polední pauze) a jednou týdně se svým mužem.
Jeden celý večer, nebo jednu celou sobotu věnujte jen vám dvěma. Zapomeňte na práci, k dětem zavolejte babičku či slečnu na hlídání, a vyrazte ven. Kamkoli. Na tom, co budete dělat vlastně nezáleží, důležité je, že budete spolu a nic vás nebude rušit.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Kdy je správný čas na první sex, společný byt a dítě?
Většina žen při sexu kontroluje mobil. Vy také?
Jídlo už je důležitější než sex: Pro vás taky?
--------------------------------------------------------------------------------
Jak na partnerské vztahy?