reklama

Kdy je správný čas na první sex, společný byt a dítě?

Kdy je ve vztahu moc brzy na první sex a kdy zase moc pozdě? Kdy je dobré spolu začít bydlet a kdy byste si měli pořídit první dítě? A existuje ve vztahu vůbec něco jako správné načasování?

Foto: Profimedia.cz

Kdy je ve vztahu moc brzy na první sex a kdy zase moc pozdě? Kdy je dobré spolu začít bydlet a kdy byste si měli pořídit první dítě, abyste ani jedno z toho příliš neuspěchali? Rozhodli jsme se zjistit, jestli ve vztahu vůbec existuje něco jako správné načasování.

Je jasné, že pokud některou z těchto tří položek podceníte a "prásknete" do toho moc brzy, může to váš vztah pokazit, nebo dokonce úplně rozbít. První sex a společné bydlení, to se dá ještě celkem snadno napravit, ale když jeden z vás zjistí, že vlastně vůbec nechce děti až poté, co se potomek narodí, je zle. Proto je tak důležité nad důležitými životními kroky alespoň trochu přemýšlet.

Kdy je čas na první sex?

To vlastně záleží hlavně na tom, kolik je vám let. Pokud je vám šestnáct, sedmnáct nebo dvacet, neměla byste s dotyčným spát hned na prvním rande. V tomhle věku totiž většinou nejde o navazování vážného vztahu na celý život, a tak by se klidně mohlo stát, že každý týden budete spát s nějakým jiným objevem. Pokud vám tedy tohle není moc sympatické, zkuste si svého nového partnera nejprve pořádně omrknout, poznat a zjistit, o co mu jde. 

Když je člověku kolem třiceti, chodí to už trochu jinak, ať se nám to líbí, nebo ne. Někdy se spolu vyspíme na druhé či třetí schůzce, někdy hned první večer v den seznámení a teprve později spolu začneme chodit. I takový vztah může vydržet navěky.

Pokud byste se však zeptali odborníků, pravděpodobně vám řeknou, že se sexem je třeba vždy počkat alespoň měsíc, po němž už se relativně znáte, aby si o vás dotyčný nemyslel, že se takhle snadno vyspíte s každým a neměl vás za nějakou lehkou děvu. 

Kdy spolu začít bydlet?

Říká se, že po roce vztahu byste měli začít bilancovat - říct si, zda spolu chcete být dál a myslíte to vážně, a tím pádem udělat nějaký další krok (třeba právě bydlení), nebo se na to rovnou vykašlat. Pokud se nic z toho nestane, může se stát, že vztah začne být přechozený a bez šťávy, ale dlouhý natolik, že bude těžké z něj odejít. 

Otázku bydlení za nás ale dost často vyřeší život sám. Možná s novým partnerem pocházíte každý z jiného města a dojíždění by byla hloupost, nebo vám skončí nájemní smlouva, nebo jste se kvůli němu rozešla s někým jiným, od něhož se musíte odstěhovat a proč hledat nový byt, když váš nový partner bydlí v 3+1.

Kdy si pořídit dítě?

Kdysi dávno platilo, že jakmile žena dostane menstruaci, je v podstatě připravená na rození dětí. Ženy obvykle zakládaly rodinu hned, jakmile oficiálně dospěly, tedy po osmnáctých narozeninách. Dodělaly střední školu a šlo se na věc. Jenže dnešní ženy nechtějí tak rychle dospět. Chtějí studovat, pracovat na kariéře a ve dvaceti letech ještě často mívají svoje dětské pokojíčky u maminky. 

Podle lékařů je ideální věk pro první těhotenství dvacet až pětadvacet let. Je nám ale jasné, že nezáleží jen na zdravotní stránce, ale stejně důležitá je ta psychická. Na miminko byste měla být připravená a měla byste si ho přát nejen vy, ale i váš partner. Mluvte o tom spolu, rozhodujte, plánujte. Zvažte, jestli vám nebude chybět volnost a večírky, jestli se o dítě dokážete postarat (i po finanční stránce), jestli na něj máte ve svém životě prostor.

Čtěte také: Narodí se nám dítě: 5 velkých obav nastávajících rodičů

Rozhodně nezkoušejte triky, jako že tajně přestanete brát antikoncepci a pak partnerovi, který chtěl s miminkem ještě chvíli počkat, řeknete, že se to prostě stalo. To by se vám nemuselo vyplatit. Na druhou stranu nečekejte až příliš dlouho. Pokud cítíte, že vám biologické hodiny tikají jako o závod a on na to vůbec nereaguje, možná je na čase poohlédnout se po jiném tatínkovi - pravděpodobně totiž každý žijete jiný život a nejste naladěni na stejnou vlnu. 

Je nicméně pravda, že někdy žena opravdu otěhotní omylem, neplánovaně. A i když je jí třeba osmnáct, nakonec péči o miminko zvládne a nevyměnila by ho za nic na světě a ve třiceti si ještě pochvaluje, jak je skvělé mít od dítěte tak malý věkový odstup. A ano, někdy to s ní stejně statečně zvládne i její osmnáctiletý přítel.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Může za rozchod mobil a Facebook? Rozhodně ho usnadňují

Proč ještě nejste vdaná? Asi jste moc velká mrcha

Polovina českých žen má kila navíc. Tipy pro každý věk!

--------------------------------------------------------------------------------

Jak na vztahy? Vyzkoušejte partnerskou poradnu.

Prokop: Lidí, kteří nechtějí žádná opatření, je málo. Roušky jich odmítá pár procent | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama